Зелена відбудова: які проєкти запроваджує Україна
Зелена відбудова: які проєкти запроваджує Україна

Зелена відбудова: які проєкти запроваджує Україна

Як відбудувати країну, але без шкоди для довкілля? Відповідь на це питання шукали під час Платформи зеленого відновлення України. Учасниками заходу стали урядовці та експерти, а також представники міжнародних організацій. І вже є перші проєкти екологічного відновлення. Які саме? Розповість Єлизавета Яковлева.

Забруднені нафтопродуктами річки на Харківщині після влучання ворожих дронів по місцевій нафтобазі.

Підрив Каховської ГЕС, через який під водою опинилися цілі села, а тисяча гектарів перетворилися на пустелю.

Величезні території, вкриті мінами. Мільйони гектарів лісів, що згоріли після ворожих обстрілів. Цілі заповідники стерті з лиця землі. Повномасштабне вторгнення чітко показало: для ворога питання збереження природи взагалі не аргумент. Поки триває війна, росіяни знищуватимуть усе живе.

Світлана Гринчук, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України:

Тобто ті території, які цінні, які охоронялися Україною, більшість із них охороняється в рамках міжнародного законодавства, на жаль, зараз зазнали замінувань, руйнувань, росіяни риють там окопи. Це ті місця, якими ходити не треба було.

За даними Міністерства захисту довкілля, росіяни з початку великої війни вчинили понад 8 тисяч екозлочинів. У грошовому еквіваленті обсяги завданої шкоди вже перевищують 80 мільярдів євро. І це без урахування того, що загарбники чинять на тимчасово окупованих територіях. Як відновити знищене? Як при цьому не зашкодити довкіллю ще більше? Відповіді на ці непрості питання шукали в Києві учасники Міжнародної платформи зеленого відновлення України.

Світлана Гринчук, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України:

Ми всі розуміємо, що наша задача - відновити нашу державу, відновити нашу економіку. Зрозуміло, що не так, як було раніше, воно не має змісту. Відновлення все одно має відбуватися вже з урахуванням реалій часу, з урахуванням нашого шляху до Європейського Союзу, тобто це акцент на низьковуглецеву енергетику, на зелену енергетику, на децентралізовану розподілену генерацію. Для того, щоб бути не лише зеленішими, а, як сьогодні говорили мої колеги, і розумнішими, більш гнучкими.

Зелена відбудова в умовах війни це не просто питання захисту довкілля - твердять урядовці. Це про безпеку та якість життя людей. Після відновлення Україна має стати взірцем зеленої та енергоефективної держави для всього світу. Тож під екологічні проєкти зараз навіть вносять зміни у законодавство.

Марина Денисюк, заступниця міністра розвитку громад та територій:

Нещодавно ми ухвалили нове розпорядження, аби будувати в більш екологічний спосіб. У нас знищені сотні тисяч будівель, і ми створюємо нове законодавство для того, щоби була можливість залучати більше бізнесу до відбудови України за світовими стандартами. Це сучасні європейські норми енергоефективності, які дозволять нам виконувати роботи в такий спосіб, щоб якомога ефективніше заощаджувати енергію.

І перші напрацювання із залученням міжнародних партнерів уже є.

Матіас Шмале, постійний координатор гуманітарних питань ООН в Україні:

Програма розвитку ООН допомагає в питаннях очищення та нешкідливої утилізації небезпечних відходів з постраждалих від війни територій. Ці відходи ми перетворюємо на матеріали, які можна застосувати у відновленні. Ми інтегруємо певні екологічні аспекти в міське планування. Ми маємо намір продовжувати тісну співпрацю з українським урядом та міжнародними партнерами, щоб координувати цю роботу.

Також учасники Платформи зеленого відновлення України розробляють проєкти розмінування територій без шкоди для довкілля, створення цілих енергонезалежних містечок та сприяють переходу різних галузей до відновлюваної енергетики.

Теги за темою
Україна війна Екологія
Джерело матеріала
loader
loader