Впливові прихильники Трампа критикують нові тарифи — WP
Впливові прихильники Трампа критикують нові тарифи — WP

Впливові прихильники Трампа критикують нові тарифи — WP

Впливові прихильники Трампа критикують нові тарифи — WP

Це може залишити довготривалі політичні шрами для президентства Трампа.

У той час як світ намагається оговтатися на тлі торговельної війни президента США Дональда Трампа, головний виконавчий директор JPMorgan Chase Джеймі Даймон попередив акціонерів про те, що тарифи сповільнять економічне зростання, американський консервативний коментатор Бен Шапіро припустив, що бачення Трампом міжнародної торгівлі є “помилковим”, а сенатор-республіканець Тед Круз сказав, що нова тарифна стратегія становить ”величезний ризик”, пише WP.

Тарифи Трампа дедалі більше насторожують деяких “корпоративних титанів”, впливових осіб і навіть законодавців-республіканців, які традиційно були прихильниками Трампа, оскільки глава Білого дому просуває торговельну стратегію, яка спричинила серйозні коливання на ринках. Ця критика, як зазначає видання, є першою ознакою того, що економічні потрясіння, спричинені торговельною війною, можуть залишити довготривалі політичні шрами для президентства Трампа.

Ці “докори” демонструють відхід від загальної мовчазної згоди серед союзників Трампа протягом перших 2,5 місяців його другого президентства. Впливові лідери в багатьох сферах здебільшого мовчали або обережно підтримували Білий дім, коли Трамп скорочував федеральну робочу силу, розривав альянси з Європою і розгорнув “імміграційні репресії” протягом перших 70 днів перебування на посаді.

Сам Трамп тим часом, схоже, не злякався тиску громадськості, заявивши, що не буде призупиняти дію тарифів. Однак він додав, що відкритий до укладення угод з країнами, які прагнуть пом'якшити наслідки тарифів.

“Тріщини” у колі прихильників Трампа найбільш помітні в корпоративній сфері, оскільки бізнес-керівники, які колись розхвалювали політику американського президента як сприятливу для бізнесу, почали оцінювати вплив тарифів. 

Даймон, якого вважають одним із найвпливовіших лідерів на фондовому ринку США, у січні в інтерв'ю CNBC казав, що тарифи є “цінною” економічною зброєю і що з цим потрібно “змиритися”. Але в понеділок, 7 квітня, він використав свій щорічний лист до акціонерів для попередження, що мита Трампа призведуть до інфляційних наслідків як для імпорту, так і для цін у Штатах.

Мільярдер Білл Акман, який підтримував Трампа на виборах, у неділю, 6 квітня, заявив, що продовження запровадження нових тарифів рівнозначне початку “економічної ядерної війни”. Він закликав Білий дім зробити паузу в запровадженні мит.

“Це не те, за що ми голосували”, - написав Акман у соцмережі Х.

У п'ятницю, 4 квітня, генеральний директор американської фармацевтичної компанії Eli Lilly Девід Рікс дав похмуру оцінку впливу тарифів Трампа на корпоративну Америку, попередивши, що фірмам, фімовірно, доведеться скоротити дослідження або персонал.

Такий його тон відрізняється від оптимістичного настрою наприкінці лютого, коли Рікс разом з міністром торгівлі США Говардом Лутніком та іншими високопосадовцями адміністрації Трампа у Вашингтоні оголосив, що Eli Lilly інвестує щонайменше $27 мільярдів у розширення виробництва в США.

Деякі корпоративні лідери перестають мовчати після того, як зробили ставку на те, що Білий дім Трампа буде сприятливим для бізнесу. Багато бізнес-лідерів остерігаються критикувати будь-яку політику президента США, побоюючись втратити своє місце “за столом переговорів” або стати мішенню для нападок Трампа, як це вже сталося з деякими юридичними фірмами, університетами й іншими установами.

Минулого тижня великі торгові групи, зокрема Національна асоціація виробників США, розкритикували торговельну політику Трампа.

Також WP писала, що генеральний директор Tesla мільярдер Ілон Маск, один із ключових радників Трампа, не підтримує тарифну стратегію глави Білого дому та просив скасувати нові тарифи.

Водночас багато інших прихильників Трампа помітно мовчали, коли фондовий ринок “падав”. Інвестор Марк Андрессен, генеральний директор інвестиційної компанії Blackstone Стівен Шварцман та інші бізнес-лідери, які підтримали кандидатуру Трампа на виборах, не коментували тарифи, хоча раніше хвалили економічну політику президента.

Протягом усієї передвиборчої кампанії та перших тижнів президентства Трампа когорта консервативних коментаторів та інтернет-інфлюенсерів допомагали підтримувати Трампа. Але останніми днями деякі з них почали критикувати главу Білого дому.

Шапіро, який спочатку підтримував губернатора Флориди Рона ДеСантіса на республіканських праймеріз, а потім перейшов на бік Трампа, почав активно висвітлювати недоліки тарифної політики президента для своєї аудиторії.  Критика стосується не лише тарифів. Наприклад, впливовий подкаст-ведучий Джо Роган, критикував Трампа за міграційну політику.

Республіканці в Сенаті теж стурбовані новими тарифами.

“Люди запанікують, якщо це продовжиться. Вони вже певною мірою панікують”, - сказав сенатор-республіканець Кевін Крамер, описуючи настрої серед однопартійців.

Проте, за його словами, занепокоєння через тарифи не призвело до того, що прихильники Трампа розчарувалися у президенті.

“Якщо тарифи почнуть завдавати шкоди людям, і вони почнуть відчувати цю шкоду суттєво, навіть найпалкіші прихильники Дональда Трампа можуть засумніватися. Але я не думаю, що ми на стадії сумнівів”, - додав Крамер.

Сенатор-республіканець Тед Круз — ще один прихильник Трампа, попередив, що тарифна стратегія глави Білого дому несе “величезні ризики”.

“Я люблю президента Трампа. Я його найсильніший прихильник у Сенаті. Я думаю, що він робить неймовірні речі на посаді президента. Але є одна річ, яку потрібно зрозуміти: мита - це податок, і це податок, у першу чергу, для американських споживачів”, - заявив Круз у п'ятницю, 4 квітня.

Водночас, попри те, що сенатори-республіканці занепокоєні тарифами Трампа, 51 сенатор у суботу, 5 квітня, проголосував за бюджетні рамки, які дозволять розпочати роботу над головним законодавчим пріоритетом президента США: “великого, красивого законопроєкту” про зниження податків і збільшення фінансування безпеки кордонів.

Про наслідки нової тарифної політики Трампа розмірковувала Юлія Самаєва у статті “Трампономіка 2.0. Цього разу під ударом увесь світ”.

Джерело матеріала
loader
loader