Від погроз до реальності — як Європа пережила зиму без українського транзиту
Від погроз до реальності — як Європа пережила зиму без українського транзиту

Від погроз до реальності — як Європа пережила зиму без українського транзиту

Від погроз до реальності — як Європа пережила зиму без українського транзиту

Позаду три зимові місяці, що минули після припинення транзиту російського газу Україною. Тож можна зробити перші висновки та оцінити, чи змогла Україна досягнути своєї мети — зменшити експортні доходи РФ, які Кремль використовує для фінансування війни проти нашої країни.

Нагадаю, що останніми роками Україна транспортувала приблизно 15 млрд кубометрів газу з РФ до Європи, що становило 4% загального імпорту газу Європою. Основними одержувачами газу були Австрія, Італія, Угорщина та Словаччина. Цей транзит приносив Кремлю до 6,5 млрд дол. щорічно. Ще з квітня 2024 року я активно виступав проти продовження транзиту російського газу, у тому числі під виглядом азербайджанського.

Попри істерику деяких словацьких, угорських та австрійських політиків, які наприкінці року волали, що на регіон очікує колапс без російського газу, нічого страшного не сталося. Словаччина і надалі отримує газ у необхідних обсягах альтернативними маршрутами, а ціна на TTF не перевищує ціни 2024 року. Тимчасове зростання європейських цін на газ у лютому було викликане, радше, холодною погодою та недостатністю вітрової генерації, ніж відсутністю транзиту газу з РФ через Україну.

І хоча словацький прем’єр-міністр Роберт Фіцо дуже агресивно погрожував зупинити транзит електрики до нашої країни, цього не сталося, і Україна має можливість імпортувати й електрику, й газ через кордон зі Словаччиною.

Дані показують, що Європа має достатньо можливостей підготуватися до наступної зими і без українського транзиту, за рахунок збільшення імпорту скрапленого природного газу (СПГ). Середній коефіцієнт використання імпортних терміналів CПГ у ЄС знизився з 58% у 2023 році до 42% у 2024-му, що показує наявність значних можливостей збільшити імпорт СПГ.

"Газпром" програв німецькій RWE в арбітражі щодо припинення постачання газу

Україна теж пройшла цей період без значних проблем. Попри заяви деяких «експертів», що без транзитного російського газу українська газотранспортна система (ГТС) зупиниться, бо не вистачатиме тиску, і росіяни розіб’ють її, нічого такого не сталося. Так, росіяни продовжили атаки на підземні газосховища та видобуток, але вони робили це і до припинення транзиту. Тому особливо нічого не змінилося — росіяни продовжили атаки, але тепер уже не отримують 6 млрд дол. щорічно від транзиту газу.

Оператор ГТС України стабільно працює. Компанія отримала нові тарифи, які не призвели до значного зростання цін для споживачів газу. Так, 2024 року ОГТСУ отримав десь 0,8 млрд дол. від транзиту, але при його продовженні цей дохід міг би впасти в 1,5–2 рази, до 0,4–0,6 млрд дол. Бо вартісні показники на 2020–2024 роки розраховувалися для обсягів транзиту 45 млрд кубометрів на рік, а 2024-го він уже становив лише 15 млрд, тобто в три рази менше. Чи є транзитний дохід у розмірі 0,4–0,6 млрд дол. критичним для України, якби до бюджету доходило 0,1–0,15 млрд дол., а решта суми використовувалася на забезпечення транспортування? Думаю, що ні. Особливо розуміючи, що росіяни при цьому заробляли б 6,5 млрд дол.

А що ж у РФ? Росія не змогла компенсувати втрати українського транзиту через збільшення експорту іншими маршрутами. Так, є незначне його збільшення через європейську гілку «Турецького потоку», але сумарний обсяг трубопровідних поставок газу з Росії до ЄС у першому кварталі 2025 року був на 42% нижчим, ніж у першому кварталі 2024-го.

Крім того, через неможливість переспрямувати експорт газу через інші маршрути видобуток газу в РФ у лютому скоротився більш як на 11%. І темпи зниження видобутку газу у Росії наростають. Так, за перші два місяці року в цілому падіння становить 7,3% у річному вираженні. Глибина падіння в категорії «інші виробники», що відображає переважно «Газпром», ще вища — 13,2%. Основними причинами аналітики називають припинення постачання через Україну, теплу погоду та зниження попиту в енергоємних галузях. Тому, з високою ймовірністю, «Газпром» зафіксує збитки за підсумками перших трьох місяців цього року. Влітку, коли в РФ припиниться споживання газу для опалення, можливе додаткове скорочення видобутку.

Підсумовуючи, можна констатувати: припинення транзиту газу через Україну привело до очікуваного результату — експорт газу з РФ зменшився, що спричинило значне зменшення експортних доходів Кремля до 6,5 млрд дол. на рік. На жаль, транзит нафти через Україну триває, що все ще приносить до скарбниці Кремля до 6 млрд дол. щорічно.

Що далі? Думаю, що поновлення постачання російського газу до Європи буде однією з вимог росіян під час перемовин про припинення вогню. Але навряд чи ідею відновлення постачання газу з РФ через «Північні потоки» можна буде реалізувати. Тому, припинивши транзит, Україна отримала сильний козир у перемовинах з РФ, коли продовження транспортування нафти та газу можна буде спробувати обміняти на повернення ЗАЕС під український контроль.

Крім того, Україні варто пильно спостерігати за розвитком ситуації з постачанням російського газу через Туреччину до Європи. Болгарія вже починає активно будувати свою частину маршруту «Вертикальний коридор» потужністю 10 млрд кубометрів на рік від Греції та Туреччини до Угорщини та Словаччини. І цей маршрут може дати можливість «Газпрому» повернутися на газовий ринок Центральної Європи.

Джерело матеріала
loader
loader