/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F64%2F7e283e2b48a2ce8e5d66790c3ed300b3.jpg)
Кількість страт у світі 2024-го сягнула рекордного показника за останні 9 років, - Amnesty International
За минулий рік у 15 країнах світу було страчено щонайменше 1518 людей. Це найвищий показник з 2015 року
Про це йдеться у щорічному звіті правозахисної організації Amnesty International про глобальне застосування смертної кари.
Зазначається, що 2024 рік став роком із рекордною кількістю зафіксованих страт із 2015-го, коли було страчено щонайменше 1634 людини. За даними правозахисників, абсолютна більшість страт відбулася в країнах Близького Сходу.
Звіт не враховує тисячі ймовірних страт у Китаї, Північній Кореї та В’єтнамі, де дані про виконання смертної кари залишаються засекреченими. Зокрема, Китай, за оцінками правозахисників, залишається країною з найбільшою кількістю страт у світі.
За даними організації, Іран, Ірак і Саудівська Аравія разом відповідальні за понад 90% відомих страт у 2024 році. Іран стратив щонайменше 972 особи – на 119 більше, ніж у 2023-му. Саудівська Аравія подвоїла кількість страчених (345 проти 172 у попередньому році), а Ірак збільшив кількість страт майже вчетверо – з 16 до 63.
Крім того, понад 40% смертних вироків у світі були винесені за злочини, пов’язані з наркотиками – попри те, що міжнародні норми дозволяють застосовувати смертну кару лише за "найсерйозніші злочини". Такі страти були особливо поширені в Ірані, Китаї, Саудівській Аравії, Сінгапурі і, ймовірно, у В’єтнамі.
"Лідери, які пропагують смертну кару як інструмент боротьби з наркотиками чи злочинністю, пропонують неефективні й незаконні рішення... Смертна кара – це огидна, нелюдська та принизлива практика, якій немає місця в сучасному світі", – підкреслила генеральна секретарка Amnesty International Агнес Калламар.
У звіті йдеться, що у країнах Близького Сходу смертну кару застосовували, щоб змусити замовкнути правозахисників, дисидентів, протестувальників, політичних опонентів і представників етнічних меншин.
У США, де президент Дональд Трамп публічно підтримує застосування смертної кари, у 2024 році було страчено 25 людей.
Водночас у низці країн сталися позитивні зрушення. Так, Зімбабве ухвалила закон про скасування смертної кари за загальні злочини, а Малайзія провела реформу, яка зменшила кількість засуджених до страти більш ніж на тисячу.
Уперше понад дві третини країн-членів ООН підтримали резолюцію Генасамблеї про глобальний мораторій на смертну кару.
- За 2023 рік кількість випадків смертної кари у світі зросла на понад 30%.

