/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F137%2Fc29c63da3d9ef8aeaeb26d0bc121a048.jpg)
«Продажі, як на Різдво»: люди масово скуповують iPhone у Apple по «старій» ціні через тарифну паніку
Погроза адміністрації Трампа запровадити нові масштабні мита спричинила падіння акцій Apple (та й інших техногігантів). Та водночас такі дії принесли компанії з Купертніно короткострокову вигоду: покупці масово рушили до роздрібних магазинів за iPhone.
Співробітники з різних магазинів Apple по всій країні повідомили, що на вихідних магазини були переповнені клієнтами, які турбувалися, що після введення мит ціни різко зростуть. Більшість моделей iPhone виробляються в Китаї, якому загрожують мита в розмірі 54%.
Один зі співробітників сказав, що їхній магазин був «переповнений людьми, які скуповують телефони в паніці»:
«Майже кожен клієнт питав мене, чи зростуть ціни найближчим часом», — розповів працівник, який побажав залишитися анонімним, бо не мав дозволу виступати публічно.
Хоча черг, як на старті продажів нових моделей iPhone, не було, атмосфера в магазинах нагадувала різдвяний ажіотаж, кажуть працівники.
«Люди просто вбігають, схвильовані, ставлять питання», — додав один із них, зазначивши, що компанія не надала інструкцій щодо того, як реагувати на подібні запити.
Цей ажіотаж призвів до зростання продажів. У деяких великих містах роздрібні магазини Apple у США показали вищі результати за минулі вихідні, ніж у попередні роки. Представник Apple відмовився від коментарів.
Apple представить фінансові результати за другий квартал 1 травня — це дасть генеральному директору Тіму Куку та фінансовому директору Кевану Пареху змогу обговорити вплив очікуваних мит. Під час останньої квартальної звітності Кук заявив, що компанія аналізує ситуацію, але не дав додаткових коментарів.
Митна криза на фондовому ринку особливо сильно вдарила по Apple. За останні два торгові дні минулого тижня ринкова капіталізація компанії зменшилася більше ніж на пів трильйона доларів, і акції зазнали найгіршого триденного падіння з часів дотком-бульбашки у 2001 році.
Компанія вже вживає заходів на випередження: нарощує запаси продукції на складах. Щоб зменшити майбутній удар від мит, Apple спрямовує на ринок США більше пристроїв, вироблених в Індії. Індія наразі обкладається нижчими митами, ніж Китай.
Apple також багато років поступово переносить частину виробництва до Вʼєтнаму, де тарифи будуть нижчими, ніж у Китаї. Там вже виготовляють Apple Watch, Mac, AirPods та iPad. Крім того, деякі моделі Mac також виробляють в Ірландії, Таїланді та Малайзії.
Аналітики та експерти намагаються оцінити вплив 54% мит на пристрої з Китаю. Дехто припускає, що ціни на iPhone можуть досягати кількох тисяч доларів за одиницю.
Однак на практиці Apple, ймовірно, зробить усе можливе — тиснутиме на постачальників, скоротить власну маржу — щоб не допустити стрімкого зростання цін. Ціни на флагманський iPhone наразі стартують з $999, і не змінювались із 2017 року.
Один зі співробітників магазину сказав, що не здивується, якщо така хвиля покупок триватиме ще кілька днів. Інший зазначив, що це зазвичай мертвий сезон — нові iPhone виходять у вересні — але зараз багато клієнтів вирішили оновитися саме тепер.
Цей сплеск може підсилити результати Apple у третьому фінансовому кварталі, який триває до червня. Оскільки зараз компанія продає вже накопичені запаси, вплив мит, ймовірно, відчуватиметься лише в наступному кварталі.
Джерело: bloomberg

