Інвалідність не врятує від претензій ТЦК: обмежено придатних намагаються мобілізувати
Інвалідність не врятує від претензій ТЦК: обмежено придатних намагаються мобілізувати

Інвалідність не врятує від претензій ТЦК: обмежено придатних намагаються мобілізувати

Із травня 2024 року в Україні набрав чинності новий Закон №3621-IX, яким остаточно скасовано статус «обмежено придатний до військової служби». Водночас чоловіки, які мали такий статус до прийняття закону, зобов’язані пройти повторну військово-лікарську комісію. Проте не для всіх це зобов’язання є однозначним, що спричинило правову колізію в тлумаченні норм.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих і перехідних положень зазначеного закону, громадяни, яких раніше визнали обмежено придатними, мають протягом дев’яти місяців (тобто до 5 лютого 2025 року) пройти повторний медичний огляд. Метою є оновлення висновку щодо їхньої придатності до військової служби в умовах дії нового законодавства.

ВЛК, скріншот: YouTube

Однак ситуація ускладнюється тим, що чинними залишаються й інші нормативно-правові акти. Зокрема, Постанова Кабміну та відповідний порядок оформлення військово-облікових документів передбачають заборону направлення осіб з інвалідністю на ВЛК. Це створює суперечність: з одного боку, є законодавча вимога пройти повторний огляд, з іншого — чинна постанова забороняє направляти людей з інвалідністю на такий огляд.

Візит до ТЦК, фото: Unian

Юрист Андрій Топчій пояснює: така ситуація є прикладом правової колізії. З його точки зору, положення закону не зобов’язує людину самостійно ініціювати проходження ВЛК. Тобто якщо ТЦК не викликає вас — ви не зобов’язані самі звертатися з цього приводу. Водночас, якщо повістка все ж буде вручена, юрист радить не вступати в юридичний спір, а з урахуванням колізії — пройти комісію.

Отже, якщо ви мали статус «обмежено придатного» до травня 2024 року, але маєте встановлену інвалідність, ініціювати ВЛК не потрібно. Проте при отриманні виклику з ТЦК явка є обов’язковою, і в такому випадку краще пройти медичне обстеження, навіть якщо ви вважаєте його необов’язковим.

Раніше ми розповідали, що "Тільки поліція...": адвокат розповів у деталях про важливі нюанси "бусифікації"

Також, мобілізують обмежено придатних та чоловіків за 50: куди направлять

Джерело матеріала
loader
loader