Зупиніть божевілля: до чого можуть призвести антитрампівські протести у США
Для Дональда Трампа, який примудрився лише за три місяці свого правління суттєво похитнути існуючий десятиліттями світовий порядок, пролунав тривожний дзвінок. Сотні тисяч людей по всій Америці вийшли на акції протесту, висловлюючи своє невдоволення політикою республіканського президента. Про те, як це було і чого домагалися мітингувальники – у матеріалі Коротко про.
Протести у всіх 50 штатах зібрали понад пів мільйона людей
З моменту свого обрання та інавгурації Дональд Трамп апелює до своєї «небаченої» легітимності (що, до речі, не відповідає дійсності), щоб виправдати своє втручання у всі сфери, а також свої різкі, імпульсивні, часто непродумані рішення.
Це призвело до того, що загалом по країні пройшло 1400 демонстрацій у всіх без винятку 50 штатах США, у яких взяло участь понад 600 тисяч осіб. Медіа повідомляють, що у Лос-Анджелесі, Нью-Йорку та Бостоні протестні марші досягали кількох кілометрів. П'ята авеню в Нью-Йорку, за словами очевидців, була заповнена учасниками "настільки далеко, наскільки доходило око".
Протести стали найбільшою демонстрацією проти політики Трампа за час його другого терміну. Вони пройшли у столицях штатів, біля будівель федеральних органів, у парках та на вулицях міст. Деякі акції також відбулися поза США. Вони організовані продемократичними рухами у відповідь на те, що вони називають «ворожим захопленням» влади та атакою на права та свободи.
"Це загальнонаціональна мобілізація, щоб зупинити нахабне захоплення влади в сучасній історії. Трамп, Маск та їхні дружки-мільярдери організовують повномасштабний наступ на наш уряд, нашу економіку та наші основні права, який підтримує Конгрес на кожному етапі цього шляху", - повідомляють організатори акції.
Протести проходили під єдиним спільним гаслом – «Руки геть», яке мало на увазі безпардонне втручання Дональда Трампа у всі питання внутрішнього та зовнішнього життя в країні. У різних містах США протестувальники тримали в руках таблички з написами: "Не мій президент!", "Фашизм прийшов", "Зупиніть зло", "Руки геть від нашого соцзабезпечення", "Врятуйте Америку. Де-Трампізуйте світ", "Демократія помирає, коли ми мовчимо" та інші, які виражали різні аспекти незадоволення чинним американським президентом.
Президенту згадали всі його «досягнення»
Виявилося, що більшість протестувальників непокоїть те, як адміністрація Трампа руйнує демократичні інститути Америки. На їхню думку, вона проводить політику, спрямовану на послаблення прав трудящих, обмеження свободи слова та скорочення державного сектору.
Протестувальники заявили, що мають кілька вимог:
- зупинити захоплення влади мільярдерами та покласти край корупції в адміністрації Трампа;
- припинити скорочення федеральних коштів у соціальні програми, зокрема охорону здоров'я;
- зупинити нападки на іммігрантів та інші спільноти.
«Адміністрація Трампа повністю руйнує державні послуги у цій країні. Вони стверджують, що роблять уряд більш ефективним, - сказав президент Національної федерації федеральних службовців (NFFE) Ренді Ервін. - Це жарт, люди. Це жорстокий жарт. Вони роблять прямо протилежне».
«Нинішній стан американської політики є непомітним зростанням авторитаризму, яке підживлюється корумпованими мільярдерами і мегакорпораціями, які вважають, що мають право контролювати всі аспекти життя своїх громадян, включаючи свободу слова», - сказав конгресмен Максвелл Фрост, який бере участь у протесті.
Інший член Палати представників Джеймс Раскін, виступаючи на мітингу, заявив, що у президента Трампа «політика Муссоліні та економіка Гувера (президент США від республіканців, який теж був бізнесменом і не зміг вивести економіку США з кризи 30-х років минулого століття. – Ред.)».
"Наші засновники написали Конституцію, яка не починається зі слів „Ми, диктатори“, преамбула говорить „Ми, народ“», - сказав Раскін. - Жодна моральна людина не хоче диктатора, який руйнує економіку, який знає ціну всього та цінність нічого".
Ілону Маску теж дісталося
Критики зазнали і дії Ілона Маска, який очолив новий Департамент ефективності уряду (DOGE). Через те, що він заявляв про значне скорочення державних витрат, включаючи закриття USAID та звільнення тисяч держслужбовців. Також у рамках «оптимізації» було реорганізовано Адміністрацію соціального забезпечення, що призвело до збоїв у її роботі.
З початку другого терміну Трампа, за даними CNN, було звільнено понад 120 тисяч працівників федеральних відомств. Протестувальники висловлюють стурбованість тим, що такі кроки підривають стабільність державних інституцій та ставлять під загрозу соціальні гарантії для мільйонів громадян.
Трамп «дістав» не лише Америку
Протести виплеснулися і за межі США. Вони пройшли у Канаді, Великій Британії, Франції, Німеччині, Мексиці та Португалії. Люди вийшли на акції протесту проти президента США Дональда Трампа та його радника Ілона Маска після того, як американський президент оголосив про запровадження масштабних глобальних тарифів.
У німецькому місті Франкфурт-на-Майні демонстрація "Руки геть!" була організована "Демократами за кордоном" - офіційною організацією Демократичної партії для громадян США, які проживають за кордоном. Мітингувальники вимагали відставки президента США з гаслами "Відновити демократію", "Руки геть від наших особистих даних" та "Світ втомився від твого лайна, Дональде, йди!".
У столиці Франції люди зібралися на площі Республіки, щоб висловити протест проти Трампа. Деякі виступали з промовами, засуджуючи президента, протестувальники розмахували плакатами "Опір тирану", "Верховенство права", "Феміністки за свободу, а не за фашизм" та "Врятуйте демократію". Один із них співав і грав пісню Боба Ділана Masters of War ("Майстри війни").
До речі
…а в цей час Трамп грав у гольф
Примітно, що коли вся країна протестувала проти нього, Дональд Трамп у своєму маєтку Мар-а-Лаго… безтурботно грав у гольф. Сам він несе якусь біліберду щодо протестувальників. Коли його запитали на його улюбленому каналі Fox News «що хочуть протестувальники?», він видав спіч, у якому можна було зрозуміти хіба що кінцівку.
- Думаю, що це сором і ганьба. І це треба зупинити, – сказав Трамп.
Втім, якщо він продовжуватиме «керувати» Америкою в такому ж ключі, а кількість незадоволених ним збільшуватиметься на 600 тисяч кожні три місяці його правління, то він навряд чи досидить до кінця свого другого терміну – його просто зметуть незадоволені співвітчизники.
