/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F137%2F1604db02467e2d3b4847690f804b8d36.jpg)
Більший за Всесвіт: інженер створив PDF-файл розміром у 37 трлн світлових років
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F137%2F08e5c75265398d35c9ab7861e28bac3a.png)
Програміст з Великої Британії Алексан Чан створив найбільший в історії PDF-файл розмірами у 37 трлн світлових років в квадраті, що значно перевищує розміри навіть відомого нам Всесвіту.
Зазначається, що все почалось з одного твіту, коли у соцмережах поширилась інформація про те, що максимальний розмір найбільшого зі створих коли-небудь PDF-файлів досяг 381 кв кілометра, що можна співставити за розмірами з половиною території Німеччини або територією штату Айова. Протягом багатьох років це твердження блукало мережею як певний цифровий фольклор.
Нещодавно цей факт вирішив перевірити Алексан Чан. У підсумку йому вдалось створити неймовірно великий за розмірами PDF-файл, який перевищує розміри відомого нам Всесвіту.
Традиційний формат PDF-файлів (Portable Document Format) був розроблений ще у 1993 році Джоном Ворноком з Adobe. Розробника розчарували комп’ютери, які на той момент спотворювали графічний дизайн різних файлів з різних систем. Ворнок прагнув домогтись, щоб усі файли майли однаковий вигляд незалежно від того, були вони надруковані, або відображались на екрані монітора. На серветці в одному з ресторанів у Кремнієвій долині він накидав власну ідею, давши проєкту назву «Камелот». За два роки користувачі познайомились із форматом PDF та застосунком Adobe Acrobat.
Спочатку використання файлів у PDF форматі зіштовхнулось із труднощями, оскільки вони були громіздкими і надто повільно завантажувались і скачувались. У 1996 році податкова служба США стала використовувати файли PDF як формат для подання податкової звітності, що стало значним проривом. У 2008 році PDF стали загальнодоступними та відкритими для всіх.
PDF формат залишається неймовірно популярним донині. Його використовують як люди творчих професій для створення та презентації власних портфоліо, так і астронавти, які вивчають посібники на борту МКС. За один тільки 2023 рік у світі було створено близько 2,3 трлн PDF-файлів.
Більшість PDF-файлів є звичайними, вони відповідають звичайним розмірам, наприклад A4 або північноамериканському стандарту Letter. Однак Алексан Чан з’ясував, що сам формат PDF на практиці накладає невелику кількість обмежень під час спроб редагувати його вручну.
Обмеження застосунку Adobe Acrobat щодо розміру файла у форматі PDF складають той самий 381 кв кілометр. Здавалось б, кому ще треба більше. Чан пояснює, що обмеження пов’язані саме з програмою Adobe Acrobat, а не з самим форматом PDF.
За результатами ретельного аналізу дослідник встановив, що PDF-файли зберігають внутрішні розміри сторінок в одиницях — за замовчуванням 1/72 дюйма кожна. Починаючи з версії 1.6, випущеної приблизно в 2007 році, ці блоки можуть значно збільшуватися.
У своїх експериментах Алексан Чан вийшов далеко за обмеження Acrobat, проводячи редагування PDF-файлів в ручну, що виявилось кропіткою роботою. Очікувано, що Adobe Acrobat відмовився підтримувати файли, розміром більші за 15 млн дюймів на кожну сторону. Однак програміст з’ясував, що ці обмеження можна обійти, використовуючи інший популярний застосунок Apple Preview, який не накладає подібних обмежень на розміри файла.
Попередній перегляд без перешкод дозволяє відкривати та показувати файли розмірами більше за 15 млн дюймів на сторону. Програміст поступово збільшував розміри власного PDF-файлу, аж поки вони не досягли трильйону одиниць у ширину, або ж 352 тис. 778 км, що приблизно дорівнює відстані від Землі до Місяця.
Однак і на цьому програміст вирішив не зупинятись. Згодом він створив PDF-файл розміром у 37 трлн квадратних світлових років.
«Правда, це здебільшого порожній простір, але Всесвіт також», — коментує результати свого експерименту Чан.
Для розуміння треба вказати, що розмір спостережуваного нами Всесвіту складає приблизно 93 млрд світлових років. Чан також жартома застерігає від спроби надрукувати створений ним PDF-файл, припускаючи, що у світі просто може не вистачити чорнил на це. Зрештою, усі бажаючі переконатись у реальному існуванні PDF-файлу, який за розмірами перевершує відомий нам Всесвіт, можуть зробити це за посиланням.
Джерело: ZME Science
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F137%2F08e5c75265398d35c9ab7861e28bac3a.png)

