Зацвіла вишня – час саджати картоплю. Народні прикмети і секрети аграріїв для щедрого врожаю
Цей овоч називають другим хлібом. І заслужено, адже в українській кухні - і борщ з картоплею, і вареники, і кремзлики (деруни на Закарпатті), і безліч інших страв. Та й просто смажена чи відварена бульба всім смакує. Тому якщо є якийсь клаптик землі, українці обов’язково посадять картоплю.
А от про те, коли і як правильно саджати картоплю, як це робили наші предки без синоптичних пророкувань, чому чекали листя на березі, а також поради від фермера для багатого врожаю бараболі - у матеріалі Коротко про.
Земля має прогрітися
Початок квітня, а на Закарпатті вже готуються збирати перший врожай картоплі. Жарт? Реальність - одне з тамтешніх фермерських господарств вирощує ранню картоплю в теплицях, аби вже в квітні тішити покупців свіжим врожаєм.
До речі, хоч весна і сильно рання, висаджувати бараболю у відкритий ґрунт ще не час. Аграрії радять зачекати хоча б до другої половини квітня. Кажуть, ґрунт має добряче погрітися.
Так казали і наші предки. В ті давні часи, коли не було ані синоптиків, ані метеорологічних станцій, пращури все ж знали золотий час висаджування картоплі. На допомогу приходила природа. Наприклад, наші пращури щиро вірили, що «коли зацвіте вишня – час садити картоплю». Інколи замість вишні були черемшина чи бузина. Ці дерева дійсно квітнуть за теплої погоди.
Ще прикмета: «садити картоплю треба тоді, коли на березі з’являється перше листя». Тут не посперечаєшся, тому що це також свідчить про те, що ґрунт достатньо прогрівся і готовий приймати насіння. А якщо листя вже аж надто розпустилося – бігом на город! Це вже останні дні для садіння картоплі.
Початок квітня, а на Закарпатті вже готуються збирати перший врожай картоплі. Фото: ФБ Анатолій Аршулік
Наступна прикмета: «земля має прогрітися до тепла руки». А якщо точніше, має бути +8...+10 °C на глибині 10 см. Йти на поле з термометром не обов’язково. Наші пращури брали грудку землі і міцно стискали в кулаку. Якщо земля трималася грудкою – ще рано братися до роботи. Розсипається? Можна готуватися до городніх робіт.
«На зростаючий Місяць садити – буде хороший врожай». Слідкувати за фазами Місяця наші предки полюбляли, тому є чимало таких прикмет. Більш того, дотепер існує так званий місячний календар для садіння картоплі. Згідно з ним найкращим часом, щоб посадити бульбу, вважається зростаючий Місяць у земних знаках зодіаку (Телець, Діва, Козеріг). А найгірший період для таких робіт - спадаючий Місяць у водяних знаках зодіаку (Рак, Скорпіон, Риби). Чому так – ніхто достеменно не знає.
А ще заборонялося навіть дивитися у бік насіння бульби у Вербний тиждень, і в так звані «жіночі» дні (середа, п'ятниця і субота). У цей час садили картоплю тільки диваки і невіруючі у прикмети, бо ж вважалося, що врожай буде мізерним і швидко зіпсується.
Задля щедрого врожаю картоплі краще дотримуватися вже перевірених рекомендацій аграріїв. Фото: ФБ Анатолій Аршулік
Універсальна «Беллароса» і посухостійка «Рив’єра»
Вірити народним прикметам чи ні - особиста справа кожного. Але задля щедрого врожаю картоплі краще дотримуватися вже перевірених рекомендацій аграріїв. Експерти кажуть, що висаджуючи картоплю навіть в ідеальний, згідно з прикметами, час, все одно треба правильно обирати посадковий матеріал, належно підготувати ґрунт і не лінуватися прополювати бур’яни.
- Що кинете до землі, то й отримаєте сторицею, - впевнено каже Коротко про фермер з Львівщини Микола Андрійчук. – Тому обирайте якісний посадковий матеріал. Я раджу брати картоплини середнього розміру, без пошкоджень, гнилі, плям, порізів. Завжди наголошую не економити на насінні, використовувати сертифіковану насіннєву картоплю. І ще треба обирати сорт, який підходить саме для вашого регіону та кліматичних умов. Наприклад, в нас (Львівська обл.) добре родить сорт «Слов’янка». Але така картопля навряд чи витримає спеку південних областей. Там я раджу садити сорт «Рив’єра». Універсальною є «Беллароса», родить всюди. Ще й смачна картопелька.
За 2-3 тижні до посадки картоплю треба проростити. І це не забаганка, а наступний секрет хорошого врожаю. Хоча до весни бульба зазвичай сама пускає паростки, та можна їй допомогти. Для цього розкладіть картоплини в один шар у світлому, прохолодному місці чи навіть на свіжому повітрі. За декілька днів з’являться зелені і міцні пагони. Коли вони підростуть до 1-2 см, можна збиратися на поле.
Картопля любить сонячні місця з добре дренованим ґрунтом. Краще не висаджувати бульбу щороку на одному і тому ж місці: земля виснажується, збільшується кількість шкідників. Посадіть бараболю на тій частині городу, де минулого року росли огірки, капуста, бобові. Ось побачите, овоч віддячить врожаєм.
Ґрунт попередньо треба ретельно перекопати або зорати, розпушити, щоб покращити водопроникність. Можна підгодувати земельку різними добривами. Краще, звісно, органічними (гній, компост).
І лише тепер берімося до посадки. Задача нехитра: в заздалегідь викопані лунки або проорану борозну треба кидати картоплини на відстані 25-30 см одна від одної. Нехай росте!
Звісно, впродовж сезону доведеться гнути спину у боротьбі з бур’янами, знову придумувати, як позбутися команди шкідників на чолі з колорадським жуком. І не забувати хоча б 2-3 рази підгорнути зелене бадилля майбутньої картоплі. Це захищає бульби від сонячних променів та покращує їх розвиток.
Доведеться гнути спину у боротьбі з бур’янами та шкідниками, і хоча б 2-3 рази підгорнути зелене бадилля майбутньої картоплі. Фото: ФБ Анатолій Аршулік

