НБУ: Темпи зростання ВВП України сповільнились
НБУ: Темпи зростання ВВП України сповільнились

НБУ: Темпи зростання ВВП України сповільнились

В Україні у 2024 році реальний ВВП зріс на 2,9%, про це свідчать докладні показники, оприлюднені Державною службою статистики України.

Уповільнення економічного зростання у 2024 році було очікуваним з огляду на погіршення безпекової ситуації, відновлення дефіциту електроенергії та низькі врожаї.

Про це йдеться у коментарі НБУ.

З одного боку, зростання ВВП сповільнилося порівняно з 2023 роком (з 5,5% згідно з уточненими даними).

З іншого – економіка України відновлюється другий рік поспіль в умовах масштабної війни і постійних атак Росії на виробничі об’єкти та інфраструктуру.

Економіку підтримували високий внутрішній попит, м’яка фіскальна політика, значна адаптивність бізнесу, а також зусилля НБУ у забезпеченні макрофінансової стабільності.

Фактичні темпи зростання реального ВВП виявилися нижчими за прогноз Національного банку, оприлюднений в інфляційному звіті за січень 2025 року (3,4%).

Це, зокрема, пов’язано з відновленням падіння ВВП у IV кварталі 2024 року (на 0,1 в.

п.) через значне скорочення показників сільського господарства (на 30,3% р/р).

Частковий вплив мало й підвищення бази порівняння внаслідок поліпшення ДССУ показника зростання економіки у IV кварталі 2023 року в межах традиційного уточнення показника ВВП.

Споживання надалі підтримувало відновлення економіки.

Приватне споживання забезпечило найбільший додатний внесок у зростання реального ВВП у 2024 році.

Збільшення кінцевих споживчих витрат домогосподарств пришвидшилося до 6,8% і підтримувалося високими темпами зростання реальних зарплат, про що свідчать дані ДССУ.

Експорт повернувся до зростання, обсяги імпорту й надалі збільшувалися.

Фізичні обсяги експорту у 2024 році зросли вперше з 2019 року – на 10,3% р/р, що насамперед підтримувалося стабільною роботою морського коридору.

Водночас пожвавлення внутрішнього попиту значною мірою забезпечувалося імпортом, фізичні обсяги якого збільшилися на 7,7%.

У результаті внесок чистого експорту в зростання реального ВВП залишився від’ємним (-0,9 в.

п.), хоча й скоротився порівняно з попередніми роками.

Економічні результати за видами діяльності були нерівномірними.

Найбільш негативний внесок у зростання ВВП у 2024 році мало сільське господарство.

Валова додана вартість (далі – ВДВ) цієї галузі за підсумками року скоротилася на 7,3% через нижчий урожай.

Спекотна погода і посуха влітку та на початку осені негативно вплинули на врожайність, особливо пізніх культур.

Зниження врожаїв призвело до подорожчання кормів, що стримувало розвиток тваринництва.

Відновлення дефіциту електроенергії через нові руйнування Росією енергетичної інфраструктури України також стримувало зростання економіки.

Хоча завдяки ремонтам та імпорту електроенергії ситуація залишалася відносно стабільною, за підсумками року ВДВ енергетичного сектору скоротилася на 2,7%.

Енергетичні дефіцити, посилення обстрілів і нижчі обсяги сільськогосподарської сировини для переробки стримували розвиток переробної промисловості.

Зростання ВДВ цієї галузі сповільнилося до 6%.

Завдяки нарощенню видобутку газу і металевих руд відновилося зростання в добувній промисловості – ВДВ збільшилася на 3,6%.

Крім того, значний вплив мала стабільна робота морського коридору, що позитивно позначилося на фінансових результатах металургії та транспортної галузі.

Хоча ВДВ сектору торгівлі у 2024 році знизилася на 4,1%, споживчий попит залишався стійким, про що свідчили високі показники роздрібної торгівлі та секторів послуг.

Джерело матеріала
loader
loader