/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F459%2Fd87beb692a39069d989c4815557bd7ee.jpg)
У Києві на Кловському схилі провалюється земля: мешканці занепокоєні через будівництво, яке може призвести до катастрофи
Земля навколо будівельного майданчика на вулиці Мечникова, 7-Б, який знаходиться на Кловському схилі поруч із територією Свято-Михайлівської (Олександрівської) лікарні, буквально тріскається "по швах".
Цього тижня тут утворилося чергове провалля, почали падати дерева, постраждала підпірна стінка з боку медичної установи.
Жителі будинків, розташованих неподалік, занепокоєні, оскільки побоюються, що їхні оселі можуть зазнати руйнувань через діяльність забудовника.
"Телеграф" дізнався, що відомо про ситуацію зі скандальною забудовою та як реагує влада на наслідки, до яких призводять діяльність приватної компанії.
Дозвіл на будівництво з енної спроби з порушеннями.
Від початку плани щодо зведення ЖК Egoist Residence на вулиці Мечникова, 7-Б Товариства з обмеженою відповідальністю "Будінформ", кінцевим бенефіціаром та співзасновником якого є народний депутат Віктор Бондар, супроводжуються скандалами.
Адже для зведення висотки фірма обрала зсувонебезпечну частину Кловського схилу, розташовану в межах старої житлової забудови.
Ця ділянка площею 0,2239 га межує з територією Свято-Михайлівської (Олександрівської) лікарні та будинками №№ 7-а та 7 по вул.
Мечникова, а також 14 та 7 по пров.
Івана Мар’яненко.
А над ділянкою на терасах розташовані ще вісім будинків – №№ 3, 4, 5, 8, 8-е, 10 по вул.
Костя Гордієнко та будинки №№ 8а, 10 по вул.
Отримала в оренду землю в цьому місці фірма ще наприкінці 2003 року, але систематично порушувала зобов’язання.
А саме не дотрималась встановлених строків будівництва, не сплачувала оренду плату, наприклад у 2016-2017 взагалі не вносила платежі до бюджету.
Крім того, у 2019-му році несанкціоновано зняла верхній шар ґрунту, що фіксувало Головне управління Держгеокадастру у Київській області.
Тоді ж Київська міська рада не подовжила договір, але "Будінформ" оскаржив цей крок у суді й добився поновлення оренди.
Скасувати договір Київська міська рада намагалась ще й у 2021 році.
В пояснювальній записці до проєкту рішення з такою пропозицією наголошувалось і на проблемах забудовника з отриманням дозволу на будівництво (перший, виданий Державною архітектурно-будівельною інспекцією у 2018 році, було скасовано через суд, потім ДАСІ ще кілька разів відмовляла у повторній видачі документа – Авт.); і на соціальній напрузі, адже мешканці району активно протистояли забудові; і на посиленні у разі появи висотки навантаження на вже наявну соціальну інфраструктуру.
Також акцентувалась увага на тому, що будинок №7 по вул.
Івана Мар’яненко вже пішов тріщинами.
Проте, спроба не була успішною, отже "Будінформ" продовжив розпоряджатися ділянкою.
І хоча формально фірма не мала дозвільних документів, але наприкінці 2019 року на її замовлення підрядник – ТОВ "Будівельна компанія Сармат" – облаштував фундамент під майбутній житловий комплекс.
Перша стадія будівництва була, за словами мешканців прилеглих будинків, замаскована під роботи з облаштування зливової каналізації та укріплення схилу.
Потім будівництво на певний час зупинялось і знов розпочалось у 2023 році, коли "Будінформ" отримав з енної спроби дозвіл.
Видала його Держінспекція архітектури та містобудування, що стала наступником ДАСІ.
І відбулось це не без порушень, адже містобудівні умови та обмеження були протерміновані (видані у 2010 році, а термін їх дії складав два роки).
Крім того, для заявленої висотності будинку у 32 наземні поверхи земельна ділянка була замалою (мала б бути площею мінімум 0,5 га, а фактично виявилась меншою більш ніж у два рази).
Та організація, що видавала дозвільний документ, це не врахувала, тож у забудовника виявились розв’язаними руки.
Вже на стадії підготовки підрядна організація знову діяла зухвало.
Зокрема, використовувала територію Свято-Михайлівської лікарні для проїзду габаритної будівельної техніки до власного об’єкта.
Хоча отримувала раніше на це заборону від місцевої влади.
При цьому виникла загроза руйнування одного з корпусів медзакладу, що має статус пам’ятки архітектури місцевого значення.
Та й житлові будинки в околицях перебували під загрозою.
Адже за результатами оцінки території, проведеної Державним науково-дослідним інститутом будівельних конструкцій, її було визнано зсувонебезпечною.
Підпірні стінки, що тримали масив ґрунту, перебували в аварійному стані, бо пішли тріщинами, мали руйнування, крени та вигини, а ґрунт зазнав ерозії.
У документі, який наводить видання Київ.
Влада, наголошувалось, що забудовник не до кінця виконав конструкцію, що мала огороджувати котлован новобудови у верхній частині схилу, та дренажну систему.
"Все це, а також те, що територія ділянки схилу є зоною активного яроутворення, може у найближчому майбутньому зруйнувати навіть вже існуючі комунікації навколишніх будинків", – відзначали фахівці НДІ.
Тоді ж, два роки тому, міська рада розглянула це питання і зобов’язала орендаря землі власним коштом привести до ладу дощову каналізацію та дренажні системи на схилі, відремонтувати наявну гравітаційну стіну під ним, спорудити залізобетонні підпірні стінки на верхівці та виконати інші протизсувні заходи.
Єдиний результат – почали падати дерева.
Всі ці роки мешканці будинків, що знаходяться поруч з майбутнім ЖК, намагались боротися проти нього – долучались до судових засідань, коли розглядалось питання оренди землі для "Будінформа", створювали петицію щодо заборони забудови, звертались до всіх можливих інстанцій, включно з правоохоронними органами, бо постійно стикались з негативними наслідками виконання робіт на об’єкті.
- Постійно в землі з’являлися тріщини, інколи біля нашого 14-го будинку по провулку Мар’яненка, інколи – ближче до паркану будівництва, а часом утворювались великі ями, – розповіла "Телеграфу" ветеранка та співробітниця правозахисної організації Лера Бурлакова, що мешкає в цьому районі.
– А далі відбувався такий цікавий процес, будівельники намагались їх оперативно замаскувати – засипали та затрамбовували.
І виходило, що коли на місце приїжджала перевірка, адже ми телефонували неодноразово до КМДА, всіх відповідальних структур та поліції, то вони казали, що ніби все добре.
Таке намагання замилити очі з боку підрядної організації місцеві мешканці фіксували на камеру.
Одне з таких відео, на якому чоловік з лапатою, старанно рівняє ґрунт на місці тріщини, викладено на сторінці групи активістів "Мечникова-Мар’яненко: Ні — незаконній забудові" у Facebook.
Тож очевидно, що комісії дійсно могли бачити локальне розв’язання питання.
Як було, наприклад, зі зверненням Лери у грудні 2024 року, коли стався зсув ґрунту в районі будмайданчика.
Тоді на місці побували представники відділу з питань благоустрою та екології Печерської РДА, але лише зафіксували, що "зсув було усунуто", про що й повідомили заявницю.
Ще в одній відписці від Печерської РДА, датованій 12 грудня минулого 2024 року повідомлялось: комісія "зобов’язала ТОВ "Будінформ" надати інформацію про стан території схилу з боку буд.
14 по пров.
Івана Мар’яненка у зв’язку з виносом розріджених ґрунтів і заплановані заходи з недопущення виносів в подальшому, надати інформацію щодо стану дощової каналізації з боку пров.
Івана Мар’яненка, 14 в напрямку вул.
Мечникова, 7-Б, прибрати насип ґрунтів з боку лікарні за будівельним майданчиком, який спричиняє значне навантаження на схил, та терміново провести заходи щодо відведення води із схилу з боку пров.
Івана Мар’яненка, 14, його зміцнення та приведення до нормального експлуатаційного стану".
Ті самі роботи, як згадувалось вище, міська влада доручала виконати орендарю землі ще у 2023 році, але очевидно, що вимога була проігнорована.
- Ніби відбувалось дуже багато "корисних" дій, але фактично нічого не зроблено, – говорить Лера.
– Й коли я намагалась з’ясувати у представників РДА, а яким чином все-таки були виконані їхні розпорядження, мені нічого не відповіли.
І наразі єдиний результат, який я бачу, це то, що почали падати дерева, почала руйнуватися підпірна стінка – та, що зі сторони лікарні.
Цікаво, що буде далі?! Я думаю, що це може просто закінчитися тим, що схил поповзе вниз, можливо, й разом з будинками, що знаходяться на ньому.
Намагався з’ясувати у чиновників КМДА, а які ж заходи вчинені, щоб зарадити катастрофі на Кловському схилі, й "Телеграф".
У Департаменті з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва повідомили: до нього "надходили звернення мешканців будинку № 14 у пров.
Івана Мар’яненка, за результатами розгляду яких Департамент надав заявникам відповіді у визначений законодавством термін".
Дуже інформативно, чи не так? А ще в Департаменті уточнили: "За класом наслідків (відповідальності) об’єкт будівництва (на вул.
Мечникова, 7-Б) належить до об’єктів із значними (СС3) наслідками".
В такому випадку повноваження контролю покладено на іншу інстанцію, а саме Державну інспекцію архітектури та містобудування України (ДІАМ).
В ДІАМ своєю чергою пояснили, що на період воєнного стану Постановою Кабміну№ 303 від 13 березня 2022 року припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю).
При цьому все-таки провести перевірку можна за рішенням центральних органів влади "за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища" тощо.
Але у випадку зі скандальною забудовою таких підстав очевидно в інспекції не побачили, адже повідомили, що "Перевірка об’єкта будівництва за адресою: вул.
Мечникова, 7-Б у Печерському районі м.
Києва, на предмет дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності у період з 16.09.2021 по дату надання відповіді посадовими особами ДІАМ не проводилася".
Підземні води вириваються наззовні через греблю.
Поки чиновники футболять відписками мешканців району та журналістів, природа наочно демонструє, з нею жарти погані.
І якщо ще тиждень тому активісти спостерігали лише тріщини на ґрунті, то на цьому тижні вже утворився глибокий котлован від просідання землі та почався дерево- та огорожепад.
Цей момент зафіксували на фото представники громадської ради при КМДА.
"Забудовник самовільно намагається вирішити це питання і приховати проблему, – зазначив у пості на Facebook голова ради Геннадій Кривошея.
– Тріщини, які ми виявляли тиждень тому, будівельники щодня засипають землею і глиною, однак це не допомагає, адже вони дуже глибокі й все одно провалюються".
Також він повідомив, що на місці працювала комісія з надзвичайних ситуацій та Департамент територіального контролю міста Києва.
В останньому, до речі на запит "Телеграфа" повідомили, що свого часу виконавцю робіт – ТОВ "Будівельна компанія Сармат" видавали картку на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення у зв’язку з встановленням тимчасової огорожі на період будівництва житлового будинку з офісними приміщеннями та вбудованою автостоянкою.
При цьому перерахували всі документів, які надавав заявник.
А щодо заходів впливу на підрядника, то у Департаменті згадали винесення припису за результатами обстеження об’єкта по вул.
Мечникова, 7-Б, яким будівельну компанію зобов’язали привести до належного стану прилеглу територію до огорожі будмайданчика та саму огорожу.
Крім того, складав інспектор з благоустрою на представників "Сармату" й протокол за адмінпорушення.
Та, здається, й припис з протоколом разом зі стосом інших листів не завадять незворотним процесам, які запустило будівництво.
Як наголошують активісти "Мечникова-Мар’яненко: Ні — незаконній забудові" на об’єкті поєднались дві проблеми, а саме поверхневі й підземні води, з якими в цьому районі не все так просто.
Адже тут є дві річки, які закриті колекторами, одна – Клов – тече під Кловським узвозом та вулицею Мечнікова (тобто поряд з будівництвом), а друга – Кловка – під вул.
"Підземні води забудовник перекрив своєю греблею (бетонною стіною).
Там була, є і буде вода.
І вона буде бажати вийти на поверхню.
І буде шукати й пробивати собі вихід.
І та дощова каналізація, що наче є, і наче під’єднана не має жодного відношення до вирішення цієї проблеми.
Саме зараз (судячи з того як і де провалюється земля), вода огинає під землею ту "греблю" з боку "Олександрівської лікарні".
Круто?! #КМДА #КМВА #Ткаченко це точно ніхто "не побачить"? Забудовник закопає докази, підшаманить паркан і все буде "в ажурі"? Вже не соромно – все огидно", – наголошують в дописі активісти й на підтвердження слів доєднують відео водоспаду, який влітку цього року лив з бетонної стіни на місці будівництва.
Не зрозуміло, скільки ще столична влада буде прикидатися сліпою у випадку з забудовою на Печерську й чому не бачить реальну загрозу для наявної житлової забудови.
Можливо на різкість зору в цьому випадку впливала особа власника ТОВ "Будінформа" – згаданого нардепа Віктора Бондара.
Народний обранець нещодавно став фігурантом гучної справи, яку розслідувало НАБУ і САП, адже підозрюється в організації злочинної схеми з постачання продукції "Укрзалізниці" за завищеними цінами.
Тож, можливо, силовики звернуть увагу і на скандальне будівництво на Кловському схилі.
А чергову спробу почути мешканців будинків поруч з будівництвом ЖК буде здійснено вже у понеділок, 7 квітня.
– Із профільним заступником голови КМДА домовились, що з понеділка збираємо нараду з представниками забудовників, які повинні дати роз’яснення, яким чином вони будуть усувати цю проблему.
Ми будемо просити, щоб зробили незалежну експертизу тільки після того вирішувала яким чином продовжувати будівництво, або не продовжувати, — повідомив "Телеграфу" Геннадій Кривошея.

