Із Праги на два фронти. Нові подробиці роботи білоруської дисидентки на ГРУ і Кремль
Із Праги на два фронти. Нові подробиці роботи білоруської дисидентки на ГРУ і Кремль

Із Праги на два фронти. Нові подробиці роботи білоруської дисидентки на ГРУ і Кремль

Судленкова

2 квітня 2025 року чеський санкційний список поповнився двома іменами: білоруської журналістки Наталії Судленкової та її куратора з російської військової розвідки Олексія Шаврова. За даними місцевих спецслужб, вони маніпулювали суспільним порядком денним в інтересах Кремля. Спроби Росії втрутитися у внутрішні справи країн Європи не рідкість, але цей випадок все-таки особливий. Адже агентом ГРУ виявилася політична біженка, яка колись співпрацювала з “Радіо Свобода”. Але паралельно з роботою на американську медіакорпорацію Судленкова просувала інтереси російських держкомпаній. Серед її клієнтів були Торгово-промислова палата Росії, “Росатом”, РЖД і – як стверджує чеська розвідка – ГРУ. 

Центр “Досьє” з’ясував, що куратор Судленкової пов’язаний із підрозділами психологічної боротьби ГРУ, які втручалися в американські вибори. Сама Судленкова багато років працювала з піарником російських держкомпаній і олігархів Григорієм Левченком, а також отримувала фінансування від фондів при МЗС..

“Її втеча з Білорусі була фейком”, – каже “Досьє” джерело, знайоме з обставинами справи Наталії Судленкової. Покинути батьківщину їй довелося далекого 1999 року через кримінальні справи про розкрадання і відмивання кредитів на суму 4,5 млн доларів. ЗМІ на той час називали її відомою дисиденткою і одним із лідерів білоруської опозиції. Сама Судленкова запевняла, що її переслідування почалося через відмову фінансувати передвиборчу кампанію Олександра Лукашенка: .

“Сказати, що жодних економічних причин не було – це було б просто збрехати. Економічні причини, безумовно, були, інша річ, що ці проблеми були створені штучно. Мої проблеми з Олександром Григоровичем почалися ще задовго до того, як він став Президентом. Ці проблеми почалися ще з його виборчої кампанії”.

За її словами, перед виборами 1994 року якась людина сказала їй: “Ми великі бізнесмени, давай ми будемо мати свого президента”. Але Судленкова відмовилася і натомість “фінансово та організаційно” підтримала Станіслава Шушкевича, який програв.

Із Праги на два фронти. Нові подробиці роботи білоруської дисидентки на ГРУ і Кремль - Фото 2

Наталія Судленкова // YouTube

Бізнес у її житті йшов пліч-о-пліч із політикою: з 1988 року вона буласекретарем “Білоруського народного фронту”, а потім приєдналася до Об’єднаної громадянської партії Білорусі. Паралельно Судленковаочолила мінську фінансову компанію “Фіко” і “Білоруський фінансовий союз”..

Не дивлячись на економічне підґрунтя, у Чехії її справу вважали політично мотивованою, і вона отримала притулок. На новому місці проживання, як з’ясував Центр “Досьє”, політика і бізнес знову переплелися. У 2002 році Судленкова стала кореспондентом білоруської редакції “Радіо Свобода”, проте практично одночасно очолила газету “Празький телеграф”, яку заснувала Торгово-промислова палата Росії.

Друга людина, проти якої Чехія ввела санкції, – Олексій Шавров. За даними місцевих спецслужб, це співробітник ГРУ, який курирував Судленкову. Як з’ясував Центр “Досьє”, він був прописаний у Москві на вулиці Свободи, будинок 21/2. Цю адресу зв’язували з військовою частиною ГРУ 74455 – Центром оперативної координації органів військового управління. Також там розташовується Центр спеціальних розробок Міністерства оборони. Обидва ці підрозділи займаються операціями з втручання в політику інших країн і хакерськими атаками. Співробітників в/ч 74455 звинувачувалиу зломі серверів Демпартії США у 2016 році та у невдалій кібератаці на офіс ОЗХЗ у Нідерландах – тій самій, де невдалих хакерів впіймали з чеками на таксі від будівлі ГРУ до аеропорту. Центр спецрозробок – це одна з наукових рот Міноборони, куди також набирають хакерів.

Із Праги на два фронти. Нові подробиці роботи білоруської дисидентки на ГРУ і Кремль - Фото 3

Олексій Шавров // Соцмережі

Коли саме Судленкову завербувало ГРУ, влада Чехії не розкриває. Але її подвійна гра, судячи з усього, почалася понад десять років тому. У ролі журналістки “Свободи” Судленкова брала інтерв’ю у товариша по службі Володимира Путіна. У ролі підприємниці – співпрацювала з російськими держкомпаніями. Служба інформаційної безпеки Чехії вважає, що проживаючи майже 25 років у Чехії, Судленкова займалася маніпулюванням інформацією за гонорари: наприклад, організовувала публікацію позитивних статей про “Росатом” і підсанкційного олігарха Алішера Усманова в місцевих ЗМІ.

“Досьє” вдалося незалежно підтвердити факти її співпраці з держкомпаніями та організаціями, що поширюють вплив Кремля. Як показують наявні в розпорядженні “Досьє” документи, співпрацювати з “Росатомом” Судленкова почала не пізніше 2012 року з подачі тодішнього заступника директора департаменту комунікацій держкорпорації Владислава Бочкова який згодом , який згодом перейшов на роботу в адміністрацію президента слідом за главою “Росатому” Сергієм Кирієнком × , а її постійним контактом став піарник “Атоменергомашу” Григорій Левченко.

Як видно з документів, екс-дисидентка готувала для “Росатома” огляди чеської преси про атомну енергетику і допомагала розміщувати публікації в місцевих ЗМІ – як хвалебні про російську компанію, так і негативні про іноземних конкурентів (наприклад, про український “Енергоатом”). Найімовірніше, співпраця почалася набагато раніше: ще 2006 року журналістка публікувала розлогі написані казенною мовою статті про успіхи російської атомної енергетики. У 2015 році афілійоване із Судленковою піар-агентство Essential Communications навіть отримало премію за піар-кампанію для “Росатома” – для неї до Чехії привезли капітана атомного криголама з Олімпійським факелом.

Така увага до Чехії не дивна. До 2014 року країна була для “Росатома” перспективним ринком: першу чеську АЕС запустили ще за часів СРСР, за обслуговування другої Росія конкурувала з американськими компаніями, а запланований чеською владою проєкт із розширення реакторів обіцяв нові контракти. Анексія Криму і введені проти Кремля санкції знизили бажання чеської влади співпрацювати з російськими енергетичними компаніями. Але до цього часу Григорій Левченко перейшов на іншу роботу – в команду президента РЖД Володимира Якуніна. Разом із ним змінила сферу інтересів і Судленкова.

Із Праги на два фронти. Нові подробиці роботи білоруської дисидентки на ГРУ і Кремль - Фото 4

Григорій Левченко // Vk.com

Вона організувала серію піар-кампаній для Володимира Якуніна, домовлялася з чеськими ЗМІ про розміщення матеріалів про РЖД, готувала тези до його виступів і складала списки дружніх політиків, бізнесменів і журналістів у Чехії. Зокрема, у травні 2015 року завдяки її зусиллям великий чеський журнал Techmagazin випустив цілий номер про залізницю з розділом про РЖД та інтерв’ю з Володимиром Якуніним. Завданням цієї та інших схожих публікацій було відволікти чеську публіку від обговорень агресії Кремля в Україні та підкреслити переваги співпраці з російськими компаніями (для цього, звісно ж, треба було зняти санкції).

Згодом Якуніна відправили у відставку, і він сконцентрувався на розвитку свого інституту “Діалог цивілізацій”. Ця організація замислювалася як інструмент м’якої сили Кремля, через який Якунін налагоджував зв’язки із західними політиками та експертами. Судленкова продовжила працювати в команді Левченка і займалася вже особистим піаром Якуніна та інституту в Чехії.

У 2015 році Судленкова навіть просила у структур Якуніна виділити кілька тисяч євро на організацію концерту до 70-річчя перемоги у Великій Вітчизняній війні. Захід влаштовувала група прихильників Земана, і Судленкова наполягала, що російській стороні дуже важливо підтримати чеського президента, адже він страждає через свою прокремлівську позицію. На концерті з військовими піснями виступали дитячі хори з Росії та Чехії, а в центр міста пригнали радянську військову техніку. Чи виділив гроші Якунін, невідомо, але, як пишутьЗМІ, акція пройшла під патронатом президента Чеської Республіки Мілоша Земана, за підтримки координаційної ради російських співвітчизників у Чехії, газети “Празький телеграф” і представництва Росспівробітництва в Чехії.

kon283974932847329847

93487452374392

23987429742934

Концерт, присвячений 70-річчю перемоги у ВВВ у Чехії//Центр “Досьє”

За даними джерела “Досьє”, близького до “Роскосмосу”, влітку 2018 року Судленкова займалася деякими піар-проектами держкомпанії в Чехії. Наприклад, з її допомогою мали побувати в Зоряному містечку фіналісти дитячого конкурсу “Космос об’єднує”, організованого за підтримки російського посла в Чехії Олександра Змеєвського і президента країни Мілоша Земана. Також Судленкова координувала спробу запуску золотого чеського дуката в космос на честь 100-річчя виникнення Чеської держави. Щоправда, доля дуката так і залишилася невідомою.

Як повідомляв телеграм-канал “ВЧК-ОГПУ”, у 2019 році у Григорія Левченка виникли проблеми через кримінальні справи щодо підрядників РЖД. Незабаром піарник розпрощався з Якуніним і перейшов на роботу в холдинг USM Алішера Усманова. Ймовірно, Судленкова знову пішла за ним – USM також присутній в її обвинуваченні;

Основним офіційним місцем роботи Судленкової продовжувало бути видання “Празький телеграф”, де до останнього вона обіймала посаду головного редактора. Судячи з архівних публікацій на сайті, Судленкова вже давно відійшла від своїх колись демократичних поглядів. Ще 2011 року у своїй авторській колонці вона співчувала вбитому лівійському диктатору Муаммару Каддафі, а 2014 року виступалапроти Євромайдану в Україні.

Робота на “Радіо Свобода” залишилася в минулому, а колишня дисидентка почала відкрито співпрацювати з російським посольством і різними організаціями м’якої сили при МЗС. Наприклад, у 2015 році вона брала участь у конференції про “народну дипломатію” в Російському домі в Празі, а в 2018 році координувала кінофестиваль при російському посольстві в Чехії.

Із Праги на два фронти. Нові подробиці роботи білоруської дисидентки на ГРУ і Кремль - Фото 8

Судленкова (у центрі) // InstagramСудленкова також допомагала зв’язатися з президентом Чехії Мілошем Земаном організаторам “Безсмертного полку” в Празі.

Письмо Земану//Центр «Досье»

Як випливає з наявних у розпорядженні “Досьє” документів, не пізніше 2016 року газета “Празький телеграф” почала отримувати фінансування від Фонду підтримки та захисту прав співвітчизників, які проживають за кордоном, більш відомого як Правфонд. Це організація при російському Міністерстві закордонних справ, через яку оплачуються різноманітні пропагандистські ініціативи та, зокрема, адвокати для людей, які працювали на Кремль. Наприклад, Правфонд фінансував юридичний захист кілера Вадима Красікова, який застрелив у центрі Берліна колишнього чеченського військового і був урочисто обміняний на російських політв’язнів. З підтримкою Правфонду Судленкова запустила рубрику в “Празькому телеграфі”, де давалапрості юридичні поради: як отримати дозвіл на роботу, допомогу на житло тощо.

Згідно зі звітом від 2022 року, по юридичні консультації до редакції “Телеграфа” звернулося трохи більш ніж 20 осіб. Відповіді на багато з їхніх запитань із легкістю можна було б знайти в інтернеті: наприклад, один із заявників нібито запитував, який у Чехії пенсійний вік. Однак російському бюджету ця юридична підтримка співвітчизників обійшлася в 12 тисяч євро. Судячи з матеріалів, проаналізованих “Досьє”, саме таку суму щорічно “Телеграф” отримував  в період з 2020 по 2022 рік.

У звіті про цільове використання гранту зазначено, що видавцем “Празького телеграфу” є компанія VRM Company s.r.o., керівником якої виступає Михайло Михайлович Чепелов. Як затверджував сайт EU Objective.info, це чоловік Наталії Судленкової, колишній співробітник білоруського КДБ. У 2023 році “Празький телеграф” усе ще значився як активний проєкт Прафонду.

Після введення персональних санкцій Судленкова має 30 днів, щоб покинути територію Чехії.

Джерело: “Досьє” 

Tweet
Джерело матеріала
loader