Як отримати за кордоном паспорт, не маючи військового квитка
Як отримати за кордоном паспорт, не маючи військового квитка

Як отримати за кордоном паспорт, не маючи військового квитка

Чоловіки військовозобов’язаного віку, які перебувають за кордоном, мають полегшення. Для оформлення українських паспортних документів тепер немає жодних перешкод. Навіть втрачений, пошкоджений або просто схований військовий квиток не становитиме проблеми. Кабінет міністрів затвердив зміни до Порядку реалізації експериментального проєкту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Подробиці - в матеріалі Коротко про.

Як розблокували «все це»

Ініціатива, судячи із заяв, належить віцепрем’єру і міністру національної єдності Олексію Чернишову, який займається проблемами повернення мігрантів в Україну. В березні під час пресконференції він похвалився, що «нам вдалося розблокувати це все», маючи на увазі затримку з видачею чоловікам за кордоном раніше оформлених українських паспортів. І анонсував новий урядовий документ, який сприятиме, щоб люди могли повернутися на батьківщину, не маючи додаткових перешкод через відсутність військових документів.

Йдеться про історію, яка почалася у квітні 2024 року після підписання Володимиром Зеленським закону про нові правила мобілізації. Одна із його статей містить норму про обмеження консульських послуг для чоловіків від 18 до 60 років, які не мають військово-облікових документів – приписного свідоцтва, військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного. 23 квітня МЗС розіслало лист до дипломатичних установ, яким доручалося тимчасово призупинити вчинення консульських дій за заявами громадян України військовозобов’язаного віку.

З тексту виходило, що до додаткових роз’яснень положень нового закону українці віком від 18 до 60 років не зможуть оформити ні внутрішній, ні закордонний паспорти. Можна отримати лише документ для повернення додому.

Тими ж днями державне підприємство «Документ» з «технічних причин» заблокувало видачу у своїх закордонних філіях вже готових паспортів. Трохи згодом виняток зробили для тих, хто має підстави для відстрочки від мобілізації – багатодітних батьків, людей з інвалідністю, моряків та пілотів. Потім видачу паспортів відновили для чоловіків немобілізаційного віку – від 18 до 25 років.

В жовтні ситуація почала потроху вирівнюватися. Паспорти віддавали за вимоги підтвердження оновлення даних у застосунку «Резерв+». В лютому 2025-го Кабмін дозволив видавати паспорти, замовлені до 24.04-2024, за умови пред’явлення фізичного військово-облікового документу. Це і мав на увазі Олексій Чернишов, коли говорив про розблокування «всього цього».

Який тепер порядок

Як повідомляється на сайті «Паспортний сервіс», тепер отримати вже готовий і замовити новий закордонний чи внутрішній паспорт за кордоном можна без військово-облікового документа. Його заявнику оформлять, так би мовити, додатком до цивільного. Процедура виглядатиме наступним чином:

Працівники закордонних підрозділів ДП «Документ», отримавши заяву від «безбілетника», самі перевірятимуть його статус в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів (база «Оберіг»). Якщо інформації про чоловіка не знайдеться, його дані передадуть до реєстру, і мігрант автоматично буде поставлений на військовий облік. «Бонус» - його не направлять на ВЛК, а просто сформують військово-обліковий документ. З 18 до 25 років, ймовірно, призовне свідоцтво, з 25 до 60 років – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного - що саме, поки не уточнюється.

Після автоматичного формування військово-облікового документу заявник отримає паспорт.

Де можна замовити паспорт

У консульських установах або закордонних відділеннях ДП «Документ» - в Іспанії (Мадрид, Валенсія, Барселона), Італії (Мілан), Німеччині (Берлін, Кельн), Польщі (Варшава, Краків, Вроцлав, Гданськ), Словаччині (Братислава), Чехії (Прага), Туреччині (Стамбул).

В чергу до відділень ДП «Документ» можна записатися дистанційно або прийти особисто. Оформлення через консульську установу здійснюється за попереднім записом після авторизації на сайті МЗС.

Які потрібні документи

  1. Якщо військово-обліковий документ на руках, він має бути з актуальним VIN-кодом (тобто дані оновлені).
  2. Попередній закордонний паспорт, що підлягає обміну, копії його 1-ї сторінки і сторінки з консульським обліком.
  3. Внутрішній паспорт громадянина України у вигляді книжечки або ID-картки і його копія.
  4. Документ і копія, що підтверджує ПМЖ або тимчасове перебування за кордоном, документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання.
  5. Довідка про реєстрацію місця проживання в Україні і копія.
  6. Довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків і копія.

У разі оформлення закордонного паспорта замість втраченого або викраденого до заяви додається довідка про це, яка видається компетентним органом держави, де сталася подія.

Джерело матеріала
loader
loader