"Бовтанка", яку неможливо перевірити. В Україні з 1 травня у бензин додаватимуть спирт, що це означає для водіїв
"Бовтанка", яку неможливо перевірити. В Україні з 1 травня у бензин додаватимуть спирт, що це означає для водіїв

"Бовтанка", яку неможливо перевірити. В Україні з 1 травня у бензин додаватимуть спирт, що це означає для водіїв

Розповідаємо детальніше, що на практиці означатиме закон, прийнятий через євроінтеграцію

В Україні з 1 травня 2025 стане обов’язковим додавання спирту до бензину — так званого біоетанолу. Встановлена мінімальна кількість цього спирту — 5%, тобто, по факту, її може бути й більше. Це вимога закону, який Рада прийняла у червні 2024 року.

Така алкогольна бовтанка для автомобілів впроваджується в Україні у зв’язку із підготовкою до вступу в ЄС, але має одне локальне "але". Перевірити якість "коктейлю" буде неможливо — наразі не існує критеріїв та органу, що це перевірить, розповідає "Телеграфу" аналітик Консалтингової групи А-95 Артем Куюн.

Детальніше, про те, як позначиться біоетанол на двигуні автомобіля та чи виростуть/впадуть ціни, читайте в нашому матеріалі.

Що це і навіщо воно нам

Біоетанол – зневоднений етиловий спирт, який виготовляється із зерна. Цей спирт використовують як біопаливо або паливну добавку. Але правильний процес додавання спирту до бензину вимагає технологій, каже Артем Куюн.

"Це, по суті, екологічна октанопідвищувальна присадка. Вона (присадка, — Ред.) дуже дорога через її екологічність. І вона потребує високої технічної культури додавання (додавання спирту до бензину, — Ред.) для того, щоб цей бензин був стабільним, правильним. Спирт може бути 96-відсотковий, а 4 відсотки завжди буде водичка. Це такий досить проблемний продукт", — пояснює Куюн.

Біоетанол давно почали використовувати у Європі, пояснює аналітик. Мовляв, європейці переймаються екологією та мають зобов’язання додавати біоетанол до бензину. Окрім того, частка добавки перевищує 5% (новий мінімальний поріг біоетанолу в Україні з 1 травня 2025 року).

"У Європі зараз деякі країни вже переходять на, якщо я не помиляюсь, на 20%. А зараз у них це 10%. І ми взяли на себе в рамках євроінтеграції зобов'язання імплементувати, зокрема, і такі вимоги до пального. І от з 1 травня вони у нас з'являються вже саме у вигляді вимог, а не побажань", — каже Куюн.

Тому весь бензин, який вводиться в обіг в Україні, має містити мінімум 5% біоетанолу або компонентів на його базі.

Перевірити якість "бовтанки" ніхто не зможе

Одне з основних питань у цьому нововведенні — хто це буде контролювати? Адже, як зазначає аналітик, в Україні немає контролю якості фактичної, а не документарної.

"В Україні вже давно немає навіть натяку на відновлення контролю. Все, що сьогодні є, це контроль суто документів. Тому я так розумію: трейдер просто буде або казати, що купив бензин з біоетанолом і вже імпортував таким, от, будь ласка, це зазначено в документах закордонного виробника. Або буде казати, мовляв, імпортував бензин без етанолу як сировину, купив етанол і отримав з цього етанольний бензин", — каже Куюн.

Аналітик прогнозує, що споживач просто сам оцінюватиме бензин на заправках на власний страх та ризик. І робитиме висновки зі своїх помилок та репутації кожної мережі АЗС.

"Я думаю, все просто буде віддано на відкуп споживачу. Якщо він буде відчувати, що там біда з якістю, він просто не буде там заправлятися. Тобто це так, як і зараз. Бо фактичного контролю якості в Україні немає. Це відкриває, звісно ж, декілька корупційних шляхів. Можна на папері цей біоетанол додавати в бензин, але фактично продавати його, наприклад, для підпільного виробництва алкогольних напоїв", — каже Куюн.

Він додає, що великі мережі АЗС (WOG, SOCAR, ОККО) зможуть собі дозволити цю культуру, тим більше, що вони самі вже будують заводи з виробництва біоетанолу. Тому, напевно, треба буде довіряти бренду, знов таки, як і зараз.

Чи шкідливий спирт для двигуна?

Серед автомобілістів панує переконання, що додавати спирт у бензин — це шкідливо для двигуна та невигідно для кишені. Мовляв, спирт випаровується та з часом в баку просто буде менше літрів. А властивості спирту як розчинника згубно позначаться на вживаних старих машинах, зокрема, бруді у трубах та на гумових деталях двигуна.

Блогер Владислав Бовсуновський зі свого досвіду написав, що спиртовий бензин — це нормально, якщо на авто активно їздити. Але якщо машина стоїть або їздить мало, починаються нюанси: двигун голосніше працює, реагує з затримкою.

Водночас аналітик Артем Куюн заспокоює, що і зараз бензину з біоетанолом достатньо на заправках, наприклад, на БРСМ. Бензину зі вмістом біоетанолу зазвичай позначається символами Е5, Е7, Е10 (цифра позначає відсоток спирту). Крім того, автовиробники вже давно виробляють всі двигуни, придатні для споживання бензину, в якому до 30% біоетанолу.

"Але питання в цій технічній культурі (змішування спирту і бензину, — Ред.). Приклади не дуже показові. Наприклад, ми знаємо про БРСМ, найбільшого виробника альтернативного пального, де багато біоетанолу. І ми знаємо, що до цього бензину багато нарікань", — каже Куюн.

Якщо ж змішування буде зроблене за правилами, то жодних 5% двигун, навіть якийсь досить старенький, просто не помітить.

Чи позначиться це на ціні

Слова "біо", "екологічний" та "складні технології" мимоволі наштовхують на думку, що бензин здорожчає знову. Проте, за словами Куюна, це не буде дуже відчутна зміна ціни.

"Я думаю, що це не той фактор, який може якось викликати якесь помітне здорожчання. Так, воно буде трошки дорожче, але це все помітно тільки в якихось величезних обсягах. А в літрі це розчиниться. Думаю, що не варто на це зважати, прогнозуючи ціну", — каже аналітик.

Чи буде ця суміш бензині зі спиртом змішуватися в Україні?

Україна є великим виробником біоетанолу та експортує його за кордон, каже Куюн.

Справді, якщо поглянути на статистику, то у 2024 році Україна експортувала 99,3 тисячі тонн біоетанолу, передає AgroReview. Основну частину експорту, а саме 87,6%, склав неденатурований біоетанол, тоді як решта обсягу припала на денатурований продукт. Загальна вартість експорту біоетанолу досягла 70,5 мільйона гривень.

Основними ринками збуту українського біоетанолу (близько 87,1%) були країни Європейського Союзу та Швейцарія. Найбільшими покупцями нашого біоетанолу є Литва, Польща, Швейцарія та Латвія. Це свідчить про високий попит на українську продукцію в країнах з розвинутою економікою. Майбутнє такого експорту невідоме, адже в Брюселі думали над обмеженнями для українського етанолу.

Ключові постачальники:

  • "Зарубинський спиртовий завод"
  • "Гайсинський спиртовий завод"
  • "Тростянецький спиртовий завод"
  • "Гнідавський цукровий завод"
  • Vitagro
  • "Узинський цукровий комбінат"
  • Westnol
  • "Хоростківський спиртзавод"
  • "Теофіпольський цукровий завод"
  • "Будильський експериментальний завод"

В Україні біоетанол можна виробляти в великих кількостях і для себе та заміщати 5% бензину. Але як це буде працювати наразі невідомо.

"Можна купляти бензин в Європі й не заморочуватися. А була ідея змішувати його тут. Раніше європейці нам продавали безалкогольний бензин (тобто додавали менше або не додавали етанолу туди взагалі), і він таким чином був дешевший. Бо етанол дорожчий за бензин. І була ідея, аби трейдери купували бензин там і бовтали в Україні з нашим етанолом. Так ми мали й збільшити споживання етанолу в Україні, і зменшити залежність по бензину", — пояснює Куюн

Але чи станеться так — наразі ніхто не розуміє, додає експерт. За його словами, біоетанол це досить примхливий компонент, і для змішування його з бензином потрібні технологічні комплекси.

Раніше "Телеграф" пояснював, що не так із законом про біоетанол. Мовляв, від цього виграють лише спиртовики, а не держава чи трейдери.

Теги за темою
авто
Джерело матеріала
loader
loader