У Південній Кореї суд остаточно усунув з посади президента Юн Сок Йоля: що чекає на країну далі
У Південній Кореї суд остаточно усунув з посади президента Юн Сок Йоля: що чекає на країну далі

У Південній Кореї суд остаточно усунув з посади президента Юн Сок Йоля: що чекає на країну далі

У Південній Кореї суд остаточно усунув з посади президента Юн Сок Йоля: що чекає на країну далі 

Юн перебуває під слідством після спроби запровадити воєнний стан.

У п'ятницю, 4 квітня, Конституційний суд у Південній Кореї підтвердив імпічмент президента Юн Сок Йоля, остаточно усунувши Юна з посади глави держави, повідомляє Reuters.

Парламент Південної Кореї проголосував за імпічмент президента після того, як Юн торік ненадовго запровадив воєнний стан, спричинивши найбільшу політичну кризу в країні за останні десятиліття.

Виконувач обов'язків голови Конституційного суду Мун Хьонг Бе заявив, що Юн порушив свій обов'язок президента, оголосивши 3 грудня воєнний стан, вийшовши за межі повноважень, наданих йому конституцією, суддя назвав дії президента “серйозним викликом демократії”. Мун додав, що оголошення Юном воєнного стану створило хаос у країні.

Суд відкинув більшість аргументів Юна про те, що він оголосив воєнний стан, аби забити на сполох через зловживання парламентською більшістю з боку головної опозиційної партії. У відповідь на цей аргумент суд заявив, що існують юридично обґрунтовані способи вирішення розбіжностей.

За словами Муна, указ про воєнний стан був необґрунтованим, а також процедурно недосконалим. Суддя додав, що мобілізація військових з метою зірвати роботу парламенту є грубим порушенням конституційного обов'язку президента захищати незалежність трьох гілок влади.

Тимчасовий лідер керівної партії Юна “Сила народу” Квон Янг-Се вибачився перед громадянами, заявивши, що партія прийняла рішення суду, і пообіцяв співпрацювати з виконувачем обов'язків президента для стабілізації ситуації в країні.

Сам виконувач обов'язків президента Хан Док Су заявив, що зробить все можливе для забезпечення впорядкованих і мирних президентських виборів.

"Одноголосне рішення Конституційного суду усунуло головне джерело невизначеності, - сказав професор Лейф-Ерік Іслі з Університету Евха в Сеулі, додавши, що наступна адміністрація Південної Кореї повинна орієнтуватися в умовах військових загроз з боку КНДР, дипломатичного тиску Китаю і торговельних тарифів президента США Дональда Трампа.

Тисячі людей на мітингу, які вимагали відставки Юна, в тому числі сотні тих, хто ночував у наметовому містечку, зустріли рішення суду бурхливими оплесками, скандуючи “Ми перемогли!”. Тим часом прихильники Юна, які зібралися біля його офіційної резиденції, відреагували на рішення суду з гнівом. 

Що буде далі?

Після усунення Юна з посади президентські вибори у Південній Кореї повинні відбутися протягом 60 днів, згідно з конституцією країни. Прем'єр Хан Док Су продовжить виконувати обов'язки глави держави до інавгурації нового президента. Новий президент Південної Кореї зможе вступити на посаду, як тільки Національна виборча комісія оголосить результати виборів.

Опитування показують, що лідер опозиції Лі Чже Мен, який із мінімальним розривом програв Юну на президентських виборах 2022 року, зберігає сильні позиції на тлі наближення дострокових виборів. Водночас, популіст Лі — колишній губернатор найбільш густонаселеної провінції Південної Кореї, “обтяжений” власними юридичними проблемами та скандалами, які можуть перешкодити йому балотуватися на виборах. Лі загрожують судові процеси у справах від хабарництва до звинувачень, пов'язаних зі скандалом із забудовою.

Що чекає на відстороненого від посади Юна?

Тим часом 64-річному Юн Сок Йолю загрожує кримінальний процес за звинуваченням у заколоті, пов'язаному з оголошенням воєнного стану. З 15 січня Юн перебував під вартою після того, як чинив опір спробам допитати його у кримінальній справі. У березні його звільнили після того, як суд скасував ордер на арешт. Слідство продовжується, сам Юн заперечує, що був організатором повстання.

Покарання за заколот у Південній Кореї може передбачати, зокрема, довічне ув'язнення або навіть страту, хоча в країні вже кілька десятиліть нікого не страчували.

Детальніше про кризу в Південній Кореї розповідала в статті "Україна може втратити підтримку важливого партнера. Цьому зрадіють у КНДР" Наталія Бутирська.

Джерело матеріала
loader
loader