Велика Британія передасть Україні гелікоптери Puma HC.2: що про них відомо
Велика Британія передасть Україні гелікоптери Puma HC.2: що про них відомо

Велика Британія передасть Україні гелікоптери Puma HC.2: що про них відомо

За інформацією Авіаційного видання Avions Légendaires, Міністерство оборони Великобританії найближчим часом готується передати Україні від 8 до 10 транспортних вертольотів Puma HC.2, які були зняті з озброєння Королівських ВПС і є модернізованою версією французьких SA 330 Puma. Чим цікаві ці машини та в якій мірі вони зможуть підсилити авіапарк Сил оборони України, розповідаємо у нашій статті.

Історія вертольота Westland Puma HC.2

Багатоцільовий двомоторний транспортний вертоліт SA 330 Puma був розроблений французькою компанією Aerospatiale у середині 1960-х років — він на пару років молодший радянського «Мі-8». Постачання серійних зразків у ВПС Франції почалася у 1969 році. А за рік британське підприємство Westland Helicopters почало виробляти власну модифікацію Puma HC.Mk 1.

Велика Британія передасть Україні гелікоптери Puma HC.2: що про них відомо - Фото 1
Британський гелікоптер Puma HC.Mk 1 під час Першої війни в Перській затоці

З огляду на те, що транспортний вертоліт найбільш вразливий під час висадки десанту, її вирішили максимально прискорити. Для цього до грузової рампи вертольота у задній частині кабіни додали широкі розсувні двері з обох бортів. За потреби в їхніх отворах можна розмістити кулемети.

Швидкість і маневровість в купі з хорошою вантажністю швидко зробили «Пуму» робочою конячкою британських і французьких вертолітних підрозділів. А згодом вона стала успішною на експортному ринку, довівши свою надійність експлуатацією у сурових кліматичних умовах від пустель Африки до арктичних нафтових платформ.

Пілоти дуже схвально відгукувалися про надійність та льотні характеристики вертольотів Puma. Особливо підкреслювалась можливість посадки на майданчики вкрай обмеженого розміру. Так, 5 травня 1992 року, коли трибуна стадіону у невеличкому французькому містечку Фуріані впала на глядачів, дві «Пуми» швидко приземлилися на газон і евакуювали найважчих поранених.

Велика Британія передасть Україні гелікоптери Puma HC.2: що про них відомо - Фото 2
Puma HC.2 Королівських ВПС під час навчань в Омані

Втім досвід використання вертольота Королівськими ВПС під час «Бурі в пустелі», війни в Югославії та Афганістані показав недостатність потужності, особливо в спекотних і високогірних умовах. Тому у 2013 році було вирішено радикально оновити 24 апарати Puma HC.1, встановивши на них нові потужніші двигуни від Super Puma, збільшені паливні баки та вдосконалену електроніку.

Нова модель отримала назву Puma HC.Mk 2. Вона оснащена двома двигунами Makila1A1 потужністю 1800 к. с. (проти 1575 к. с. у SA 330), може розвивати максимальну швидкість до 309 км/год і брати на борт 16 пасажирів чи 12 повністю екіпірованих вояків — загалом до 2,5 тонн вантажу. В бойовому варіанті на вертольоті встановлюється 20 мм авіаційна гармата та два 7,62 мм кулемети. А за певного доопрацювання на ньому також можна встановлювати протикорабельні ракети.

Велика Британія передасть Україні гелікоптери Puma HC.2: що про них відомо - Фото 3
Цифрове обладнання кабіни модернізованого гелікоптера Puma HC.Mk 2

Якщо порівнювати британський Puma HC.2 з добре знайомим нашим військовим «Мі-8», то він дещо менший, швидший, має краще відношення потужності двигунів до маси планера, але також меншу вантажність. При цьому високий запас потужності дозволяє моделі ефективно літати на одному робочому двигуні, сучасна цифрова кабіна — доставляти війська та вантажі у будь-яких погодних умовах, а відносно невеликі розміри — сідати у щільній міській забудові.

У 2015 році модернізовані гелікоптери Puma HC.2 повернулися в небо Афганістану. Там вони забезпечували життєво важливі транспортні та матеріально-технічні потреби коаліційних сил і доставляли поранених у польові шпиталі, поки у 2021 році після наступу талібів не змушені були повернулися в місця постійного базування на островах.

Спецпроєкти

До речі, 2 березня 2025 року, під час візиту до Сполученого Королівства президент України Володимир Зеленський побував на борту Puma HC.2, який доставив високого гостя до маєтку Сандрінгем у графстві Норфолк, де він зустрівся з королем Чарльзом III. І сам факт використання цього вертольота для перевезення перших осіб багато каже про його надійність.

Велика Британія передасть Україні гелікоптери Puma HC.2: що про них відомо - Фото 4

Наслідком державної програми скорочення витрат стало рішення відправити Puma HC.2 на пенсію. Тому 26 і 27 березня 2025 року три вертольоти здійснили останні польоти в рамках прощального туру над Великою Британією та Кіпром, щоб віддати данину бездоганній 54-річній службі в рядах британських ВПС.

Натівські вертольоти у складі Сил оборони України

Треба зазначити, що майбутня передача британських Puma HC.2 не стане ще одним розширенням авіаційного зоопарку, а доповнить парк вже наявних на озброєнні наших ВПС вертольотів Puma. Річ у тім, що 8 гелікоптерів SA 330 Puma французького виробництва були передані Україні Португалією ще наприкінці 2024 року в рамках чергового пакета військової допомоги. Якщо всі вони знаходяться в робочому стані, то загальна кількість таких машин складе 16-18 бортів.

Нагадаємо також, що восени 2022 року Україна отримала від Великої Британії 3 транспортно-пошукових гелікоптери Sea King S-61, які стали першими гвинтокрилими машинами західної розробки на озброєнні ЗСУ. А на початку 2024 року Німеччина поповнила український парк «Морських королів» ще 6 гелікоптерами Sea King у модифікації Mk41 Search and Rescue з подовженою кабіною та більшими паливними баками.

Велика Британія передасть Україні гелікоптери Puma HC.2: що про них відомо - Фото 5
Німецький Sea King Mk41 (спереду можна побачити носовий обтічник радіолокаційної станції)

Наприкінці 1980-х років бундесверівські Sea Kings пройшли модифікацію, яка дозволяє їм нести протикорабельні ракети Sea Skua з дальністю 25 км і бойовою частиною масою 9 кг. Під час війни у Перській затоці ці британські вертольоти потопили ними 4 і пошкодили 12 іракських катерів. Тож можуть стати гарною підмогою в операціях над Чорним морем.

Технічні характеристики Puma HC.2 і Sea King S-61

Модель:

Puma HC.Mk 2Sea King S-61
Діаметр гвинта:15,09 м18,9 м
Довжина:18,20 м22 м
Висота:5,14 м5,14 м
Двигун:Turbomeca Makila 1A1Rolls-Royce H.1400-2
Загальна потужність:2 x 1800 к.с.2 х1660 к.с.
Максимальна швидкість:309 км/год210 км/год
Крейсерська швидкість:270 км/год190 км/год
Маса порожнього:3 536 кг6387 кг
Максимальна маса:7 000 кг9700 кг
Екіпаж:2+12-4
Корисне навантаження:2400 кг2950 кг на підвісці
Практична дальність польоту:580 км1230 км
Максимальна висота польоту:4800 м4800 м

 

Джерело матеріала
loader
loader