Через війну, яку розпочала Росія, в Україні зростає кількість зниклих безвісти. 12 березня міжнародний Реєстр збитків повідомив про розширення функціоналу і початок прийому заяв за категорією А2.2 «Зникнення безвісти близького члена сім'ї».
Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, як подати заяву до міжнародного Реєстру збитків в цій категорії.
Для цього потрібно виконати наступні дії.
- Зайти на Портал «Дія».
- Натиснути «Подати заяву» та авторизуватися будь-яким з доступних способів: BankID, «Дія.Підпис», ЕЦП / КЕП. Дані заявника «Дія» підтягне автоматично.
- Вказати дані члена сім'ї стосовно якого подається заява. «Дія» автоматично підтягує дані членів сім'ї з реєстрів ДРАЦС (дітей, чоловіка чи дружини).
- Підтвердити факт зникнення. Для підтвердження цього факту необхідно вказати дані Витягу з Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин. Якщо зниклий безвісти член сім’ї не внесений до цього реєстру і Витяг відсутній, заяву можна буде подати надавши всі документи, які можуть підтвердити факт зникнення, однак на сьогодні це технічно не реалізовано.
- Додати документи, що посвідчують особу зниклого члена сім'ї, та підтвердити родинні зв'язки.
- Перевірити внесені дані, підписати електронним підписом та відправити.
Після подання заяви команда Реєстру перевіряє і вносить її до Реєстру. Отримати компенсацію наразі неможливо. Після розробки компенсаційного механізму заява та докази до неї будуть передані майбутній комісії з розгляду заяв для розгляду по суті та ухвалення рішення про виплату компенсації.
Хто може подати заяву
Це може зробити:
- батьки зниклого/зниклої (біологічні, юридично визнані усиновлювачі або вітчим чи мачуха (чоловік чи дружина одного з батьків);
- інший з подружжя зниклого/зниклої (у законному шлюбі) або цивільний партнер;
- дитина зниклого/зниклої (біологічна, юридично визнана усиновлена дитина або пасинок/падчерка (дитина подружжя або цивільного партнера).
Чи можна подати заяву щодо зникнення безвісти близького члена сім’ї, який вважався зниклим безвісти та згодом його/її було знайдено живим/живою
Так, заява подається про відшкодування душевного болю і страждань, яких людина зазнала протягом того періоду часу, коли член сім’ї вважався зниклим безвісти. Однак , під час подання заяви у цій категорії потрібно надати інформацію про те, коли саме було встановлено, що член сім’ї живий.
Чи можливо подати заяву, якщо людина зникла безвісти за межами України
Так, якщо зникнення безпосередньо пов'язане з подією, що сталася в Україні. Однак заява також має відповідати іншим критеріям прийнятності, а саме: зникнення відбулось 24 лютого 2022 року або після цієї дати та було спричинене агресією РФ проти України.
Які збитки підлягають відшкодуванню в цій категорії
Заява подається про відшкодування душевного болю і страждань, яких людина зазнала у зв'язку зі зникнення безвісти близького члена сім’ї. Якщо ж Ви бажаєте подати заявити про інші збитки (наприклад, втрата доходу або підтримки), слід подати заяву в іншій категорії, яка буде відкрита згодом.
Нагадаємо, Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець під час зустрічі з родичами військовополонених та зниклих безвісти за особливих обставин у Кіровоградській області розповів, коли людина вважається зниклою безвісти.