/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2F9267acc9eed0e6c3a10edf333324a589.jpg)
Квітка Цісик: цікаві факти про співачку, що відкрила світу українську пісню
4 квітня 1953 року в Нью-Йорку народилася дівчинка, якій судилося стати голосом, що змусив світ інакше почути українську пісню.
Професійна співачка, виконавиця рекламних джинглів та авторка двох альбомів українською мовою, що стали культовими, – Квітка Цісик залишила слід як в українській культурі, так в історії музики США.
Квітка Цісик – цікаві факти з ранніх років
Повне імʼя Квітки Цісик – Квітослава-Орися Цісик. Вона народилася в родині українських емігрантів, які втекли до США під кінець Другої світової війни. Батько, Володимир Цісик, був скрипалем і викладачем, мати Іванна – педагогом.
Родина Квітки зберігала тісний зв’язок з батьківщиною: вдома спілкувалися лише українською, доньку віддали до школи українознавства, а влітку відправляли в українські пластові табори. Там Квітка здобула ступінь пластунки-розвідувачки, створила гурт Соловейки і з юних років розвивала свій талант на українських громадських заходах.
Батько з дитинства заохочував доньку до творчості – Квітка грала на скрипці, танцювала балет, співала в хорі й одночасно опановувала академічний спів. Однак після смерті батька від інсульту 17-річна дівчина змушена була підпрацьовувати, і саме тоді вона відкрила для себе світ студійного співу, а з ним і реклами.
Що рекламувала Квітка Цісик
Голос українки лунав у рекламних роликах таких гігантів, як McDonald’s, Pepsi-Cola, Coca-Cola, American Airlines, AT&T, Delta та Chevrolet. Та найгучнішим проєктом став джингл Have You Driven a Ford Lately?, який Квітка записала для Ford Motor Company.
Рекламу транслювали по всій Америці, і згодом підрахували – голос Цісик прослухали понад 22 мільярди разів, що стало світовим рекордом для корпоративного вокалу.
Цісик також співпрацювала із зірками американської сцени: співала на бек-вокалі для Майкла Джексона, Вітні Г’юстон, Роберти Флек, Карлі Саймон та інших.
Чому Квітка Цісик не отримала Оскар
Однак однією з найнесправедливіших сторінок кар’єри Цісик, чи як її називали Кейсі за ініціалами імені, стала участь у фільмі You Light Up My Life (1977). Вона записала вокальні партії головної героїні, пісня стала саундтреком фільму, здобула Оскар, Золотий глобус і номінацію на Греммі, але ім’я Квітки в титрах не вказали.
Замість неї премію отримала інша співачка – Деббі Бун. За словами чоловіка Квітки, це було пов’язано з особистими мотивами режисера Джозефа Брукса, який хотів “просунути” доньку свого друга, а заразом помститися Цісик, яка не відповіла на його залицяння.
Який внесок для України зробила Квітка Цісик
У 1980 році співачка записала свій перший українськомовний альбом Kvitka. Songs of Ukraine – власним коштом, без підтримки лейблів, лише з бажанням показати світові справжню українську пісню. У 1989-му вийшов другий альбом Two Colors, що названий на честь пісні Дмитра Павличка та Олександра Білашa.
У записах Квітка використовувала рідкісну техніку “білого голосу”, характерну для карпатського фольклору, і водночас демонструвала академічну точність, набуту в школі Маннеса в Нью-Йорку. Її колоратурне сопрано звучало дзвінко, іноді нагадуючи скрипку. Обидва альбоми згодом були номіновані на Греммі в категорії contemporary folk, хоча й не мали комерційного успіху. Проте для українців вони стали сенсацією.
До слова, у радянській Україні пісні Цісик були під забороною. Офіційно їх не видавали, проте платівки з її записами привозили контрабандно. Сама Квітка на рідній землі була лише раз – у 1983 році. Вона разом із матір’ю навідала Львів, але це був приватний візит, без концертів і преси.
Чому померла Квітка Цісик
У 1992 році лікарі виявили у Квітки рак молочної залози. Її матері та сестрі також поставили такий самий діагноз, і всі троє не змогли подолати хворобу. Квітка мужньо боролася за життя протягом семи років і навіть за кілька місяців до смерті продовжувала працювати – записувала рекламні джингли. 29 березня 1998 року вона померла у себе вдома в Мангеттені, не доживши п’яти днів до свого 45-річчя.
Її останньою піснею стали Журавлі на слова Богдана Лепкого. Після смерті ця композиція набула символічного звучання – її мотиви стали асоціювати з долею самої співачки, яка не повернулася додому, але залишила по собі безсмертний голос, що звучить донині.
Джерела: Світовий конгрес українців, Слух
Фото: проєкт Незабутня Квітка

