У четвер Apple втратила понад 300 мільярдів доларів ринкової вартості, відтак компанія стала однією з найбільших жертв Уолл-стріт від митної атаки Дональда Трампа, пише Financial Times.
Після завершення торгів у Нью-Йорку в четвер акції виробника iPhone впали більш ніж на 9%. Це скоротило його ринкову капіталізацію з 3,36 до 3,05 трильйона доларів і стало найсуттєвішим падінням за день за всю історію компанії.
Трамп вдарив по всіх найбільших постачальниках і виробничих центрах Apple в Азії, включаючи Китай, Тайвань, Індію та В’єтнам, запровадивши масштабні нові мита на імпортовані до США товари. Агресивний крок торкнеться майже всіх моделей iPhone, iPad, Mac і аксесуарів, які продає технічний гігант.
Обіцянки президента США «звільнити» економіку ставлять Кука перед незавидним вибором між підвищенням цін на елітну електроніку або прийняттям додаткових витрат, які можуть коштувати інвесторам десятки мільярдів доларів прибутків.
У лютому Apple пообіцяла найняти 20 тисяч співробітників і упродовж наступних чотирьох років інвестувати у США 500 мільярдів доларів, включаючи нове підприємство з виробництва серверів для штучного інтелекту в Техасі. Однак Кук, якого співробітники Apple розкритикували через відвідини ним інавгурації Трампа та візит до Білого дому, досі не отримав жодного послаблення від нових мит.
У Білому домі підтвердили, що в указі президента не було винятків для Apple.
Компанія відмовилася коментувати, чи є якась перспектива домогтися звільнення від зборів, як це вдалося зробити під час першого терміну Трампа.
Аналітики Citi підрахували, що понад 90% виробництва компанії здійснюється в Китаї, до якого Трамп застосував сумарно 54% мита.
В’єтнам та Індія, які виробляють дедалі більше продуктів Apple, зокрема iPhone, AirPods і годинники, стикаються з «взаємними» тарифами в розмірі 46% і 26% відповідно.
Разом із тим, наразі від нових мит звільнені напівпровідники, які можуть захистити Apple, котра є клієнтом гіганта виробництва мікросхем Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), від 32% «взаємного» мита на острівну державу.
На новий завод TSMC в Арізоні припадає значна частина сотень мільярдів доларів, які Apple і Nvidia пообіцяли витратити на виробництво в США упродовж наступних років. Однак розширення цього заводу, ймовірно, також здорожчає, враховуючи нові 20% мита на імпорт з ЄС, у тому числі від впливового голландського виробника чіпового обладнання ASML.
Аналітики TD Cowen підрахували, що на США припадає майже третина загальних доходів Apple, з яких близько трьох чвертей припадають на апаратні продукти. За їхніми словами, лише iPhone становить майже дві третини доходів США від обладнання.
«Грунтуючись на діапазоні апаратних продуктів, які продає Apple... та на країнах, що їх виробляють, ми оцінюємо, що упродовж наступних двох років кожні 10% тарифів вплинуть на чистий прибуток на 3,5-4 відсотки», – йдеться у записці TD Cowen клієнтів.
Аналітики Citi прогнозують 9% зниження загальної валової рентабельності Apple, якщо вона не зможе уникнути китайських мит, як це передбачено наразі.
Аналітики Jefferies вважають, що цього року в США з Китаю буде імпортовано близько 37 мільйонів iPhone, що зменшить чистий прибуток Apple на 14%, якщо компанія не підніме ціни.
«Навіть якщо Apple буде звільнена від нинішніх мит, їй доведеться прискорити зусилля з диверсифікації ланцюжка поставок а, отже, більше платити своїм постачальникам», — стверджує Джеффріс.
Аналітик акцій CFRA Research Анджело Зіно прогнозує, що Apple зіткнеться з «безпрецедентними проблемами» через мита, додавши, що компанія матиме проблеми з перенесенням витрат на споживачів без згубного впливу на доходи, у ширшій економічній перспективі.
Сейсмічний вплив тарифів стався в той момент, коли Apple вже стикається з проблемами у своєму основному бізнесі, оскільки конкурентний тиск з боку місцевих виробників смартфонів на важливому ринку Китаю знижує дохід компанії. Продажі iPhone по всьому світу дещо впали в останньому кварталі, а загальний дохід Apple у Китаї впав на 11% у річному вимірі. Розгортання нових функцій штучного інтелекту «Apple Intelligence», на які компанія робить ставку, щоб стимулювати наступну хвилю продажів і оновлень iPhone, зіткнулося з регулятивними перешкодами в Китаї та було відкладено в США.