Тарифи, запроваджені Трампом, вдарили не тільки по країнах, а й по американських компаніях, які розмістили свої виробництва, переважно, в Південно-Східній Азії.
Ціни на кросівки Nike Jordan і Adidas Samba, найімовірніше, зростуть у США після того, як президент Дональд Трамп запровадив низку нових тарифів на ключових виробників спортивного одягу, включно з В'єтнамом та Індонезією.
Про це пише 3 квітня, у четвер, Reuters.
Провідні американські бренди, такі як Nike, протягом багатьох років відмовлялися від китайських фабрик у зв'язку із загостренням політичної напруженості між Вашингтоном і Пекіном, але нові тарифи тепер загрожують поставкам з Південно-Східної Азії всього, від спортивних костюмів до високотехнологічних кросівок.
Акції Nike, Adidas, і Puma різко впали після того, як В'єтнам був обкладений тарифами в розмірі 46%, Камбоджа - 49%, Бангладеш - 37% і Індонезія - 32%, а Трамп підвищив тарифи на Китай ще на 34 відсоткових пункти після попередніх 20% тарифів.
«Компанії, які протягом багатьох років наполегливо працювали над тим, щоб знизити залежність від Китаю, спираючись на такі країни, як В'єтнам, тільки-но дізналися, що тут справді немає де сховатися», - сказав аналітик BMO Capital Markets Симеон Сігель.
Акції ритейлера швидкої моди H&M, який постачає товари здебільшого з Китаю та Бангладеш, впали на 5%, а акції американського роздрібного гіганта Amazon і Target знизилися на 8% і 10% відповідно.
Аналітик Bernstein Анеша Шерман вважає, що такі бренди, як On Holding, чиї кросівки за 150 доларів орієнтовані на більш заможних покупців, можуть легше підняти ціни без шкоди для доходів.
«Для всіх інших, я думаю, короткостроковою стратегією пом'якшення наслідків буде спроба переукласти контракти з постачальниками і продавцями, щоб розділити біль по ланцюжку створення вартості», - сказала вона.
Нові тарифи збільшать середню ставку імпортного тарифу США на одяг з 14,5% у 2024 році до 30,6%, згідно з розрахунками Шенг Лу, професора кафедри моди та одягу Університету Делавера. Виходячи з вартості імпорту 2024 року, це призведе до мит на одяг у розмірі 26 мільярдів доларів, що більш ніж удвічі перевищує минулорічний рівень, каже Лу.
На думку аналітиків UBS, ритейлери не зможуть повністю компенсувати ці тарифи, оскільки для протидії впливу мита тільки на В'єтнам знадобиться підвищення цін на 10-12%.
«З урахуванням додаткових тарифів, запропонованих для інших ключових азіатських центрів поставок, сценарій перенесення виробництва тепер виглядає набагато менш життєздатним, що звужує набір ефективних важелів пом'якшення наслідків, доступних брендам», - додали аналітики UBS.
Міжнародна федерація одягу, що представляє інтереси виробників одягу в 40 країнах, назвала тарифи «серйозним потрясінням».
«Зрештою комусь доведеться заплатити за це», - йдеться в заяві асоціації.
У 2024 фінансовому році Nike виробила у В'єтнамі половину свого взуття і близько 30 % одягу, а Adidas торік поставив у цю азіатську країну 39 % свого взуття і 18 % одягу.
Акції Nike у четвер впали приблизно на 10 % до найнижчого рівня з 2017 року, Adidas - на 11 %, а Puma - приблизно на 10 %.
Конкуруючі виробники спортивного одягу, включно з Lululemon, Skechers (SKX.N), відкривається нова вкладка, Under Armour (UAA.N), Deckers, і On знизилися від 11% до 17%.
«Деякі компанії, можливо, зможуть змінити місце виробництва для американського ринку, але на це зазвичай ідуть роки, а не дні», - сказав Брайан Якобсен, головний економіст Annex Wealth Management. «Ціни можуть зрости, споживачі можуть відмовитися, витрати збільшаться. Це не найприємніша картина для прибутку».
Нагадаємо, прем'єр Франції Франсуа Байру вважає, що нові тарифи, введені президентом США Дональдом Трампом, це «катастрофа для світової економіки». Він наголосив, що це «величезна складність» для Європи і «катастрофа» для США та американців.
«Ідея про те, що кожен із великих регіонів світу замкнеться в собі і що торгові війни тепер мають стати правилом... становить небезпеку, яка, на жаль, з часом здійсниться», - заявив він.
Нагадаємо, 2 квітня президент США Дональд Трамп запровадив нові тарифи проти низки країн (на додачу до 25% на всі іноземні автомобілі), які сягають 49% (найбільше - для Камбоджі). Вони включають в себе базовий рівень тарифів на імпорт у 10% і так званий «взаємний тариф». Для нульової ставки необхідно виробляти свій продукт в Америці. Після виступу Трампа в економіці США було оголошено надзвичайний стан, а фондові ринки очікувано впали.