/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F68%2Fdbaf1bbc52371cae8e7ea71ab45ee378.jpg)
Ринок самохідної с/г техніки відновлюється: аналіз сегмента тракторів
Ринок самохідної с/г техніки відновлюється: аналіз сегмента тракторів
Олег НестеровЗ початку повномасштабного вторгнення росії бізнес пережив різні стадії — від трансформації до стабілізації ситуації, а окремі бізнеси вже й повернулися до умовно «довоєнних» показників.
Фактично, бізнес пройшов три етапи — просідання (2022 рік), адаптація (2023–2024 роки), початок відновлення (2025 рік), що можна розглядати, як модель реакції бізнесу на кризу з досить швидким відновленням — за три роки. Чи є це свідченням загальної стійкості агросектору, чи результатом конкретних механізмів адаптації — питання, яке потребує подальшого обговорення. Водночас, варто оцінити, як змінилася структура закупівель сільгосптехніки та які фактори визначають вибір аграріїв сьогодні.
Ринок сільськогосподарської техніки, в т.ч. і самохідної, не став винятком тенденції: фіксувались й мінімальні продажі та просідання в 2022 році, потім відбулась адаптація до нових реалій, і ось вже під кінець першого кварталу 2025 року стає зрозуміло, як великі іноземні бренди самохідної с/г техніки пройшли ці роки, які показники є наразі, і як змінились показники в регіонах і вподобання аграріїв.
У групі самохідної техніки ми аналізуємо трактори, комбайни та самохідні обприскувачі великих іноземних брендів, куди не включаємо виробників техніки китайських, японський та інших брендів з країн Азії, дивимося сегмент від 80 к.с. Фокусування на великих іноземних брендах зумовлено ускладненим доступом до державних реєстрів і даних. Утім, ситуація на ринку може бути ширшою — наприклад, малі агропідприємства й фермери, частіше звертаються до доступних альтернатив, зокрема техніки з Азії, через обмежені ресурси. Водночас санкції на ВАТ «МТЗ» могли вплинути на присутність їхньої техніки, хоча точні масштаби потребують уточнення, як і їхній вплив на загальну динаміку ринку.
Показники 2024 року вказують на повернення до показника 2019-2020 року і вихід з просідання ринку 2022-2023 років. Також варто не забувати, що 2021 рік завдяки збігу вдалих факторів (високі врожаї, прибуткові ціни), був рекордним щодо продажів.
Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.

