"Невігластво Трампа" і глобальна митна війна – як це вплине на Україну
"Невігластво Трампа" і глобальна митна війна – як це вплине на Україну

"Невігластво Трампа" і глобальна митна війна – як це вплине на Україну

Президент Дональд Трамп ввів високі мита на іноземні товари практично з усіх країн світу, хоча Росію у список не додав. Особливо гостро нові тарифи відчують ті, хто найбільше торгує зі США – Китай, країни ЄС та Південно-Східної Азії.

Ріст тарифів відчують й українські галузі, які продавали товари у США – наприклад, металургія. І деякі компанії можуть вийти з американського ринку, каже LIGA.net заступниця директорки Європейської бізнес асоціації Світлана Михайловська.

Дії Трампа базуються на невігластві щодо законів економіки, додає LIGA.net аналітик Економічної експертної платформи Володимир Дубровський. Основний удар відчують передусім американці та жителі країн, які введуть власні високі мита у відповідь. Відбудеться розрив торгових ланцюжків і глобальний економічний спад.

Розбираємося, для чого Трамп ввів тарифи, і чим це загрожує.

ЩО СТАЛОСЯ. Трамп запровадив базову ставку мит у 10% на товари практично з усіх країн, плюс "індивідуалізовані вищі тарифи" і додаткові 10-50% мит для 60 "найгірших порушників" – країн, з якими у США найбільший торговий дефіцит.

На зібранні біля Білого дому під гаслом "Зробимо Америку знову багатою" він назвав 2 квітня "днем звільнення" і підкреслив, що прагне захистити США від іноземних товарів.

Іноземні лідери крали наші робочі місця, грабували наші заводи, а стерв'ятники розірвали на шматки нашу колись прекрасну американську мрію, – підкреслив Трамп.

Трамп вводить тарифи через окремий указ про запровадження національного надзвичайного стану з причин дефіциту в зовнішній торгівлі США.

У списку немає Канади та Мексики, для яких діятиме особлива схема – тариф у 25%, але нульовий для груп товарів, що підпадають під виняток (у рамках зони вільної торгівлі між країнами регіону – NAFTA). ЄС отримає мита у 20%. Україна – 10%.

Частина країн готує торгові кроки у відповідь. Зокрема, ЄС розробляє екстрені заходи, аби помʼякшити наслідки. У Євросоюзі заявили, що нова політика Трампа може спровокувати фінансову фрагментацію і падіння світового ВВП на 7%.

На товари з Китаю встановлять тарифи у 34%, що доповнить теперішні 20%. Тобто мито на імпорт із другим за величиною торговим партнером США складе понад 50%.

Президент Трамп виступає під час оголошення мит(Фото: EPA-EFE/KENT NISHIMURA)

Перші тарифи почнуть діяти за кілька днів. Базове мито у 10% – з 5 квітня, а вищі взаємні тарифи – з 9 квітня. Трамп може зменшити мита, якщо "будь-який торговий партнер зробить значні кроки для виправлення невзаємних торгових домовленостей і достатньою мірою погодиться зі США у питаннях економіки та нацбезпеки".

Довідка
Найбільші торгові партнери США, за даними CNN Business – Європейський Союз, Мексика, Китай, Канада, Японія, Південна Корея і В’єтнам.

Також Трамп припиняє безмитні постачання недорогих товарів із материкового Китаю та Гонконгу, завдавши удару по компаніях на зразок Aliexpress. 2 травня припиняється дія de minimi – права на безмитні пакунки до США на товари до $800.

Читайте також
"Україні доведеться перевіряти розвіддані США", – ексглава ЦРУ про скандал із Signal

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Трамп дав зрозуміти, чого хоче досягти: повернути виробництво в США, відреагувати на несправедливу, на його думку, торгову політику інших країн, збільшити податкові надходження, придушити міграцію, пише The Guardian.

Однак компанії у США бояться більш широкого ефекту від нових мит: збільшення витрат на комплектуючі, як вони попереджають, перекладуть на плечі клієнтів.

Вантажні судна у порту Шанхая. Китай – лідер серед торгових партнерів США (Фото: EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI)

"Те, що ми чули від компаній у всіх галузях з усієї країни – ці мита піднімуть ціни для американських споживачів і зашкодять економіці", – каже The Guardian головний політичний директор Торгово-промислової палати США Ніл Бредлі.

Цей крок показує мислення Трампа, як сприймає торговий дефіцит за грабіж Америки. Це мислення XVII століття, – так званий меркантилізм, каже Дубровський.

Це свідчить, наскільки Трамп темний, бо такі уявлення про економіку спростували ще Адам Сміт і Девід Рікардо на початку ХІХ ст. Це мислення у парадигмі нульової суми. І так думає лідер найбільшої економіки світу. Це невігластво поділяє значна частина його виборців, – пояснює аналітик.

За адміністрації Джо Байдена США скасували 25% мит на експорт металу з України, але залишилось антидемпінгове мито, розповідає LIGA.net про український контекст Світлана Михайловська. Це робило ринок США більш привабливим для великих українських виробників, попри досить дорогу логістику.

Адміністрація Трампа повернула для України попереднє мито у 25% на металопродукцію, до якого доклалося антидемпінгове мито та нове у 10%. Аналогічні тарифи відтепер поширюються і на український чавун.

Тож це буде болісно для виробників металургійної продукції, і деякі компанії можуть вийти з ринку США, додає Михайловська. Переорієнтація на інші ринки теж може виявитися проблемною, бо на них лише зростатиме кількість учасників і конкуренція.

Читайте також
Чи є в Трампа інструменти, щоб примусити Путіна до справжнього миру – Foreign Policy

Якщо до цих заходів США додадуться рішення ЄС, зокрема країни не продовжать привілейовані умови для українських виробників, то це відчутно вдарить по українських виробниках металопродукції. А це важлива стаття українського експорту. Зрештою, вплив відчує й українська економіка, бо йдеться про продукцію з високою доданою вартістю, підсумовує заступниця директора ЄБА.

Бізнес-спільнота сподівається, що в перемовинах з ЄС та США Києву вдасться досягти консенсусу, щоб мінімізувати негативний вплив на українських виробників, – каже вона.

ЩО ДАЛІ. Світова торгівля збагачує усіх учасників. Велика частка приросту багатства у світі після Другої світової війни пояснюється саме її розвитком. Якщо розпочнеться глобальна торгова війна, то частина країн, проти яких Трамп введе мита, введуть свої у відповідь, каже Дубровський. Хоча це зменшить добробут й у їх власних країнах.

Крок Трампа веде до великого спаду світового ВВП, хоч Міжнародний валютний фонд поки його не передбачає. Важко уявити, щоб цього не сталося. Він також призведе до великої економічної кризи у США, – додає Дубровський.

Цей крок спричинить розрив глобальних торгових ланцюжків. Потім відбудеться зменшення виробництва і здорожчання товарів, які не будуть так охоче купувати, зменшиться купівельна спроможність по світу, а передусім у США, прогнозує аналітик. Це потягне ряд вторинних ефектів – падіння фондових ринків, що вже відбувається, та економічну турбулентність. Долар, ймовірно, почне дешевшати.

Для українського споживача прямих наслідків не буде, але можливі вторинні – від глобальних потрясінь. Це відлуння доходитиме до України з різних сторін.

Позитивних наслідків аналітик Економічної експертної платформи не очкує. Хоча частина експорту з Китаю та країн Південно-Східної Азії може піти в Європу, зокрема, в Україну замість США, і це знизить ціни на деякі товари. З іншої сторони, розрив глобальних торгових ланцюгів призведе до зменшення виробництва та сплесків цін.

Читайте також
"У торговельній війні ніхто не виграє". Світові лідери відреагували на нові тарифи Трампа
Теги за темою
Економіка
Джерело матеріала
loader
loader