Мита Трампа: Apple дешевшає, iPhone дорожчатимуть
Мита Трампа: Apple дешевшає, iPhone дорожчатимуть

Мита Трампа: Apple дешевшає, iPhone дорожчатимуть

CEO Apple Тім кук в Китаї / Depositphotos

Коли перший президентський термін Трамп наклав мита на Китай, Apple почала переносити виробництво iPad і AirPods до В’єтнаму, а iPhone – до Індії. Зараз це не допоможе.

3 квітня президент США Дональд Трамп заявив про впровадження мит щодо більшості країн світу. Зокрема, вони становлять 46% для В’єтнаму та 26% для Індії. The New York Times називає це прямою загрозою для виробництва та ланцюгів постачання Apple. Продажі iPhone, iPad та Apple Watch забезпечують 3/4 з майже $400 млрд її річного доходу. Діяльність Apple не звільнена від нових мит, тож з високою ймовірністю їхній тягар буде перекладений на кінцевого споживача.

За даними Morgan Stanley, мита на iPhone та інші пристрої, імпортовані з Китаю, збільшать щорічні витрати Apple на $8,5 млрд, якщо не буде послаблень з боку адміністрації Трампа. Це зменшить прибуток компанії наступного року на $0,52 на акцію, або приблизно на $7,85 млрд. Це означає приблизно 7% зниження прибутку компанії наступного року. Після оголошення Трамп акції Apple впали на 5,7% на вторинному ринку.

Після інаугурації Трампа Тім Кук, голова Apple, відвідав Білий дім та пообіцяв інвестувати сотні мільярдів доларів у Сполучені Штати. У лютому Apple оголосила про план інвестувати в країну $500 млрд, причому значна частина цих витрат вже була запланована. За попередньої адміністрації Трампа зусилля Кука з налагодження відносин з Трампом допомогли Apple уникнути мит на більшість продукції, зокрема iPhone та Apple Watch. У 2019 році Трамп відвідав завод комп’ютерів Apple у Техасі. Відтоді Apple не перенесла виробництво жодного великого продукту в Сполучені Штати, але диверсифікувала їх за межі Китаю.

У 2017 році, коли Трамп прийшов до влади вперше, Apple почала встановлювати збиральні лінії iPhone в Індії. Компанії знадобилося п’ять років, щоб вивчити працівників та побудувати інфраструктуру виробництва в країні. Зараз виробництво збільшується — Apple сподівалася виробляти в Індії близько 25% з iPhone.

Компанія також почала переносити виробництво AirPods, iPad і MacBook до В’єтнаму. Ця країна зацікавила Apple та інших після того, як через COVID-19 закрилися заводи в Китаї. У В’єтнамі були сконцентровані 10% з близько 200 провідних постачальників, які компанія мала у 2023 році. В’єтнам був привабливим місцем через його близькість до Китаю. Індія була привабливою, тому що Apple хотіла збільшити продажі iPhone в країні, яка є другим за величиною ринком смартфонів у світі.

Спецпроєкти

А от з виробництвом в США Apple у минулому мала складнощі. Завод у Техасі, який виробляв комп’ютери Mac, мав проблеми з робочою силою, що змусило компанію закрити конвеєр. Крім того, було важко знайти постачальників, які могли б виготовити необхідні компоненти, навіть такі, як гвинти на замовлення. Тім Кук казав, що Сполучені Штати не мають достатньо кваліфікованих робітників, щоб конкурувати з Китаєм. На конференції наприкінці 2017 року він сказав, що Китай є одним із небагатьох місць, де Apple може надійно знайти людей, здатних керувати найсучаснішими машинами, які виготовляють її продукти.

«У США ви могли б провести зустріч інженерів, і я не впевнений, що ви б заповнили зал. У Китаї можна заповнити кілька футбольних полів», — казав Тім Кук.

Сайт MacRumors додає перелік нових «тарифів», від яких страждатиме постачання Apple. Це не тільки Індія, Китай та В’єтнам:

  • В’єтнам — 46%
  • Таїланд — 36%
  • Китай — 34%
  • Тайвань — 32%
  • Індія — 26%
  • Японія — 24%
  • Малайзія — 24%
  • ЄС — 20%

Тож збільшення вартості пристроїв Apple здається суттєвим та невідворотним. не варто сподіватися, що страждатимуть лише американські користувачі. Компанія майже напевно диверсифікуватиме компенсацію витрат між усім світом, щоб запобігти точковому великому здорожчанню на окремих ринках. Також не варто забувати, що ситуація в той чи інший спосіб зачіпає й інших виробників електроніки.

Теги за темою
США Дональд Трамп Індія Apple
Джерело матеріала
loader
loader