Борис Кушнірук. Трамп розпочав світову торговельну війну: як це вдарить по Україні?
Борис Кушнірук. Трамп розпочав світову торговельну війну: як це вдарить по Україні?

Борис Кушнірук. Трамп розпочав світову торговельну війну: як це вдарить по Україні?

США запровадили нові мита на імпорт товарів з усіх країн світу, окрім Росії. Тарифи коливаються від 10% до 97%, що вже спричинило обвал фондового ринку США на понад $2 трлн. Європейський Союз та Китай готують відповідь, а український бізнес оцінює потенційні ризики та можливості. Експерти звітують про те, що Трамп розпочав справжню світову торговельну війну. Як це вдарить по Україні, From-UA запитав думку економіста Бориса Кушнірука.

- Він ввів на всі країни первинні 10%, в тому числі і на Україну. Інша справа, що наш експорт в США склав 850-880 мільйоні доларів, це ні про що. Десь на 550 млн доларів — це експорт чорних металів і виробів з чорних металів. Тобто по великому рахунку ми нічим з США не торгуємо. І це важливо розуміти в плані того, що якихось суттєвих потреб не існує. В торгівлі з США ми імпортуємо. У нас на 3,8 млрд дол. імпорту з США. Таким чином, ми взагалі з точки зору логіки Трампа якраз гарна країна: ми більше купуємо, ніж продаємо.

Але інша справа, що проблема для України може виникнути в самому факті дестабілізації світової економіки. І тоді це може суттєво вплинути на ситуацію в світі, і це може бути негативом, оскільки якщо економічна ситуація в світі стане погіршуватися, то багатьом стане не до проблем України. Я вже не кажу про те, що ціни на деякі товари можуть впасти, в тому числі і на аграрну продукцію, яка зараз є головною статтею експорту. На ту ж саму металургію можуть впасти ціни. І це буде негативом. Тобто напряму нас ці тарифи особливо не зачіпають, але опосередковано проблеми можуть виникнути, причому доволі суттєві.

- Сьогодні стало відомо, що американський долар впав по відношенню до основних світових валют: євро, швейцарського франку, британському фунту і т.д. А по відношенню до гривні та китайському юаню, навпаки, укріпився. Падіння по відношенню до євро рекордне за 10 років - більше 2%. Чи варто хвилюватися українцям?

- Мені здається, що у нас достатньо проблем крім того, що відбувається з курсом долара. Там в чому ситуація може бути для українців, яким чином торкатися? Враховуючи те, що у нас євро рахується через крос-курс долара до євро, то якщо курс долара впав відносно до євро, то для нас це означає, що євро виросте в ціні. Тобто у нас євро виросте в ціні, і для тих, хто їздить в Європу, все ж таки частина людей виїжджає туди, то для них євро подорожчає. Відповідно, це буде неприємно, тобто євро стане дорожчим по курсу, і це є погано. З тієї точки зору це негатив.

Щодо китайського юаню, я взагалі не знаю, хто у нас звертає увагу. Бо, як правило, там, де ми торгуємо, ми торгуємо за долари. Ми купуємо за долари продукцію в Китаї. Тому виходячи з цього, якщо долар подешевшав до юаня китайського, то в цьому випадку певні товари стануть дешевше. Але я якраз більший прихильник того, щоб Україна ввела ПДВ повністю на всі закупівлі звідти, якщо брати Китай, бо по цій торгівлі у нас досі немає ПДВ, якщо менше певної суми, а це неправильно. Крім того, я прихильник того, щоб навіть було введено мито, бо все, що ми імпортуємо з Китаю, це може цілком вироблятися в Україні, навіть зараз, переважна частина. Тому я прихильник того, щоб ми хоча б якоюсь мірою захищали власний внутрішній ринок.

Джерело матеріала
loader
loader