/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Faa9879c815a26a70c56f2c733cf62ef8.jpg)
Зміцнення Альянсу і підвищення витрат: Рютте розповів про очікування від саміту НАТО
Союзники по НАТО зобов’язалися виділити Україні понад €20 млрд євро як військову допомогу в першому кварталі 2025 року.
Про це заявив у середу генеральний секретар Альянсу Марк Рютте.
Підтримка України
Він нагадав, що міністри закордонних справ країн військово-політичного блоку зустрінуться в Брюсселі в четвер і п’ятницю, щоб обговорити подальшу підтримку України.
Виступаючи перед зустріччю міністрів закордонних справ країн НАТО в Брюсселі, Рютте також заявив, що командування НАТО в німецькому місті Вісбадені – НАТО зі сприяння безпеці та навчанню для України (NSATU) – продовжить координувати військову допомогу Україні та навчання українських солдатів.
Цю заяву було зроблено на тлі побоювань, що підтримка України з боку США може бути різко скорочена, оскільки адміністрація президента США Дональда Трампа намагається домогтися укладення мирної угоди, закликаючи при цьому європейських союзників збільшити витрати на оборону.
Після катастрофічної зустрічі Трампа з президентом України Володимиром Зеленським у Білому домі Вашингтон тимчасово призупинив військову і розвідувальну підтримку Києва, але потім відновив її.
Рютте подякував Трампу “за вихід із глухого кута” у війні, розпочатій Росією в лютому 2022 року. Однак він підкреслив, що, незважаючи на незмінну прихильність союзників Україні, “загроза, з якою ми стикаємося з боку Росії, залишається”.
Підвищення витрат НАТО
Адміністрація Трампа неодноразово закликала європейських союзників збільшити витрати на оборону до 5% валового внутрішнього продукту (ВВП), що більш ніж удвічі перевищує поточний показник НАТО, який становить щонайменше 2% ВВП.
Рютте, даючи зрозуміти, що рішення про підвищення витрат на оборону, найімовірніше, буде ухвалено на наступному саміті НАТО в червні, повторив, що союзникам доведеться збільшити витрати “значно вище 3%”.
– Що нам потрібно буде зробити під час підготовки до саміту НАТО – це оцінити оборонні витрати в НАТО. Також потрібно точно визначити, яких цілей нам потрібно досягти, і які прогалини ми маємо, – додав він.
За словами генсека Альянсу, перші аналітичні дані вже продемонстрували проблемні галузі. Серед них, заявив Рютте, союзники по Альянсу потребують більше далекобійних знарядь, зокрема, збільшення інвестицій “у все, що стосується сухопутних військ”.
За словами Рютте, це призведе до підвищення витрат країн НАТО.
Смертоносність НАТО
Генеральний секретар також визнав, що глобальні загрози створюють більш небезпечний світ.
– Перед обличчям цих та інших викликів ми повинні будувати сильніше, справедливіше і смертоносніше НАТО, – заявив він, похваливши партнерів НАТО за істотний внесок у забезпечення нашої спільної безпеки.
Генгсек також додав, що планує в четвер увечері провести зустріч із міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою та Верховним представником ЄС Кайєю Каллас у Раді НАТО-Україна.

