Вибори на Суспільному. Пояснюємо, як і хто обирає керівника АТ «НСТУ»
Вибори на Суспільному. Пояснюємо, як і хто обирає керівника АТ «НСТУ»

Вибори на Суспільному. Пояснюємо, як і хто обирає керівника АТ «НСТУ»

На Суспільному триває черговий, третій в історії мовника конкурс на посаду голови правління.

1 квітня Наглядова рада Суспільного оприлюднила результати підготовчого етапу конкурсного добору на посаду голови правління, повідомивши, що допущено шість претендентів.

«Детектор медіа» розповідає, зі скількох етапів складається конкурсний добір, які вимоги до претендентів на посаду та як проходитиме голосування, яке визначить переможця конкурсу.

Голову правління обирають на конкурсі, а не призначають одноосібним рішенням

Голову правління Суспільного, відповідно до Закону України «Про суспільні медіа України», обирають на конкурсних засадах члени Наглядової ради на чотири роки. 14 травня цього року закінчується контракт чинного голови правління Суспільного Миколи Чернотицького, який 27 квітня 2021 року переміг уконкурсі на посаду голови правління. Про те, як проходив конкурс на посаду голови правління у 2021 році, можна прочитати тут.

25 лютого 2025 року Наглядова рада Суспільного мовлення оголосила конкурс на посаду голови правління. «Наглядова рада приймає рішення про оголошення проведення конкурсного добору на посаду голови правління не раніше ніж за 6 місяців і не пізніше ніж за 70 днів до спливу строку повноважень чинного голови правління»,йдеться в Положенні про обрання голови та членів правління акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України». Претенденти мали змогу подати заяви на участь у конкурсі до 27 березня включно.

Які вимоги до претендентів на посаду

У оголошенні про проведення конкурсного добору на посаду голови правління АТ «НСТУ» зазначені як загальні, так і кваліфікаційні вимоги до претендентів. Зокрема йдеться про те, що «голова правління має володіти таким рівнем знань, професійністю та досвідом, які можна розумно очікувати від особи, яка виконує функції посадової особи АТ “НСТУ”, відповідати вимогам, установленим законодавством для посадової особи акціонерного товариства». Йдеться й про те, що голова правління повинен мати можливість отримати доступ і допуск до державної таємниці відповідно до законодавства.

Українське громадянство, вища освіта, стаж на керівних посадах не менш як п’ять років (із них три у медіасфері), вільне володіння українською мовою, рівень англійської мови має бути достатнім для ділового спілкування — це теж є серед вимог до претендентів. Загалом перелік кваліфікаційних вимог складається з 11 пунктів, які містять професійні знання корпоративного врядування та досвіду організації медіа, наявність лідерських навичок, управління організацією та персоналом, управління публічними фінансами тощо.

Досвід у медіаіндустрії; керівні компетенції; здатність прогнозувати виклики та можливості ринку; навички ефективного управління бюджетом та оптимального використання ресурсів; усвідомлення ролі Суспільного мовлення як незалежного медіа, що орієнтоване на захист свобод та інтереси суспільства; високі етичні стандарти, громадський авторитет і відповідальність перед суспільством — позиції, які будуть враховані при обранні голови правління. Про це також ідеться в документі.

Етапи конкурсного добору

Голову правління обирає Наглядова рада Суспільного, яка складається з 16 членів. До її складу відповідно до закону входять по одному представнику від депутатських фракцій і груп Верховної Ради України поточного скликання та дев’ять членів від громадських асоціацій та об’єднань.

Процедура конкурсного відбору складається з трьох етапів: підготовчий; перший; другий (заслуховування програм розвитку та голосування).

Підготовчий етап передбачає попередній розгляд документів претендентів на відповідність вимогам Положення, а після цього — прийняття рішення Наглядовою радою про їхній допуск до першого етапу конкурсного добору.

Заявки на участь у цьогорічному конкурсному доборі подали шість претендентів — і всі вони допущені до першого етапу:

  • Горковенко Володимир Валентинович, колишній журналіст, який  відповідав за медіанапрямок в Адміністрації президента Порошенка;
  • Ткаченко Олександр Владиславович, колишній журналіст, телеведучий, ексміністр культури та інформаційної політики, екс-голова Комітету з інформаційної та гуманітарної політики Верховної Ради, екснардеп від партії «Слуга народу»; колишній керівник медіагрупи «1+1»;
  • Фаєнгольд Микола Аркадійович, екскерівник дивізіону PayTV & Digital StarLightMedia, засновник компаній Infinitas та Iplus, які працюють у сфері медіа;
  • Харебін Олександр Володимирович, ексзаступник гендиректора НТКУ, колишній член наглядової ради, операційний директор «ВЕТЕК Медіа» у власності олігарха Курченка; колишній президент компанії «Медіа Інвест Груп» (власник — нардеп Сергій Тарута).
  • Чернотицький Микола Миколайович, чинний голова правління Суспільного з 2021 року;
  • Юрченко Юрій Миколайович, керівник телеканалу «МТМ» у Запоріжжі.

Після оприлюднення протоколу засідання на корпоративному сайті у рубриці «Вибори голови правління Суспільного мовлення» будуть також оприлюднені біографії, програми та мотиваційні листи претендентів.

Під час першого етапу конкурсного добору відбувається вивчення та обговорення змісту поданих претендентами документів, а далі Наглядова рада приймає рішення про допущення чи недопущення претендентів до другого етапу конкурсу.

Рішення про допуск претендентів до наступного етапу конкурсного добору виносять за результатами таємного голосування. Претендент допускається до другого етапу, якщо за його допуск проголосувала не менш ніж чверть (25%, тобто не менш ніж четверо людей) від загальної кількості членів Наглядової ради. Голова Наглядової ради ініціює проведення антикорупційної перевірки антикорупційним департаментом відповідно до Порядку проведення антикорупційної перевірки претендентів на посади АТ «НСТУ».

Другий етап конкурсного добору — заслуховування програм розвитку та голосування. Кожному претенденту надають 20 хвилин для презентації власної програми розвитку АТ «НСТУ», вони виступають відповідно до алфавітного порядку їхніх прізвищ. Після презентації кожного претендента члени Наглядової ради мають право поставити йому необмежену кількість запитань.

Як проходить процедура голосування, яка визначає переможця конкурсу

Голосування під час другого етапу конкурсного добору може проходити у два тури.

У першому турі члени Наглядової ради обирають переможця шляхом таємного голосування. Для цього потрібно в анонімних бюлетенях поставити позначку навпроти прізвища одного з кандидатів. Кожен член Наглядової ради може проголосувати лише за одного претендента. У разі виставлення позначки навпроти прізвища більш ніж одного претендента бюлетень вважається недійсним.

Для підрахунку голосів Наглядова рада утворює лічильну комісію, яка оголошує кількість голосів за кожного претендента. Якщо один із претендентів після цього одразу отримує більшість голосів (9 і більше, адже в Наглядовій раді 16 членів), то він вважається переможцем.

У випадку, якщо за результатами першого туру голосування жодного з претендентів не було обрано на посаду голови правління, проводиться другий тур голосування.

У другому турі порядок черговості голосування за претендентів визначається кількістю голосів, набраною ними під час першого туру голосування — від найбільшої до найменшої. Якщо у кількох претендентів голосів була однакова кількість, то порядок черговості голосування за них встановлюється відповідно до алфавітного порядку прізвищ претендентів.

Голосують за кандидатів почергового за кожного і таємно. Перший із претендентів, за якого буде віддано більш ніж половину голосів від загального складу Наглядової ради (9 і більше), вважається обраним головою правління, але за винятком наступної ситуації. Якщо більшість голосів отримав претендент, черговість якого в рейтингу голосування була визначена відповідно до алфавітного порядку прізвищ претендентів, Наглядова рада зобов’язана провести голосування щодо всіх інших претендентів, які мали рівну з ним кількість голосів. І тоді переможцем вважається той, за кого віддано найбільшу кількість голосів членів Наглядової ради.

Якщо після другого туру голосування не визначено переможця, то Наглядова рада може провести чергове голосування серед претендентів, які набрали найбільшу кількість голосів. У разі, якщо жоден претендент не отримав більшості голосів, Наглядова рада приймає рішення про проведення повторного конкурсу.

Результати конкурсного добору будуть оприлюднені на корпоративному сайті Суспільного в день обрання нового голови правління.

Протягом 60 днів від дня оголошення переможця конкурсного добору, за умови відсутності й усунення конфлікту інтересів у переможця, голова Наглядової ради від її імені укладає контракт із новообраним головою правління.

Проведення конкурсного добору є відкритим. Представники медіа та громадськості за попереднім зверненням до апарату Наглядової ради мають право бути присутніми на засіданні під час заслуховування програм розвитку, голосування й оголошення переможця. На час дії воєнного стану таке засідання проводиться дистанційно з забезпеченням можливості участі в ньому представників медіа та громадськості в режимі відеоконференції. АТ «НСТУ» забезпечує технічну можливість перегляду засідання Наглядової ради з конкурсного добору в режимі реального часу.

Фото: Суспільне

Вибори на Суспільному. Пояснюємо, як і хто обирає керівника АТ «НСТУ» - Фото 1
Джерело матеріала
loader
loader