Трамп запроваджує "взаємні тарифи" - як Європа відповість США?
Трамп запроваджує "взаємні тарифи" - як Європа відповість США?

Трамп запроваджує "взаємні тарифи" - як Європа відповість США?

Трамп запроваджує "взаємні тарифи" - як Європа відповість США?

Нові мита, ймовірно, матимуть глобальний вплив і завдадуть значної шкоди економіці ЄС і США - вважають аналітики.

Сьогодні Дональд Трамп втретє оголосив «День визволення» з моменту своєї перемоги на виборах 5 листопада та інавгурації на посаді президента США 20 січня. Але 2 квітня може стати найбільш історично значущим - і економічно сумнозвісним - з них усіх.

Про це 2 квітня, у середу, пише Euractiv.

Очікується, що сьогодні пізно ввечері (за європейським часом) Трамп оголосить про «взаємні тарифи» на американський імпорт з багатьох країн, оскільки самопроголошений “Tariff Man” виконує свою передвиборчу обіцянку запровадити масштабні протекціоністські заходи, щоб стимулювати внутрішнє виробництво і скоротити стрімко зростаючий дефіцит світової торгівлі Вашингтона.

Однак неоднозначні сигнали від Трампа та інших посадовців Білого дому викликали величезну невизначеність серед аналітиків та чиновників ЄС щодо того, як мита будуть застосовуватися на практиці.

«До чого вони призведуть? Я думаю, що це гіпотетично, це спекулятивно», - нещодавно заявив журналістам високопоставлений чиновник ЄС. «Ми будемо зберігати спокій і продовжувати працювати, розглядати питання і вирішувати їх у конкретних термінах, коли вони дійсно набудуть чинності».

Очевидно, що тарифи, ймовірно, підштовхнуть протекціонізм США до рівня, небаченого з початку післявоєнного періоду. Середня ставка тарифів у США становила 10,3% у 1946 році і лише 2,5% у 2024 році - за рік до повернення Трампа в Білий дім.

Deutsche Bank нещодавно підрахував, що сьогоднішні мита можуть збільшити сукупну тарифну ставку в США з 10,5% до 25%, тоді як Bloomberg Economics повідомило, що відповідні мита можуть підняти середній тариф у США до 35%.

Аналітики пояснюють розбіжності в прогнозах коливаннями американських чиновників щодо того, чи будуть конкретні тарифи спрямовані на окремі країни, чи «універсальне» мито буде застосоване до всіх країн - ідея, яку Трамп спочатку озвучував під час передвиборчої кампанії.

Міністр фінансів США Скотт Бессент, наприклад, заявив минулого місяця, що «кожна країна» постраждає від тарифів, які можуть бути «досить низькими» або «досить високими», залежно від їхньої оціночної тарифної ставки на американські товари.

Підтверджуючи аналіз Мірана, газета The Wall Street Journal повідомила, що люди, знайомі з цим питанням, кажуть, що Трамп, швидше за все, запровадить «великий і простий» тариф у розмірі близько 20% для більшості торговельних партнерів США, а також потенційні галузеві мита.

Той факт, що американські торгові чиновники мали лише два місяці на розробку мит, також свідчить про те, що тарифи будуть «досить простими», сказав він, додавши, що він очікує, що ставка тарифу на експорт з ЄС в США становитиме 20-25%.

Оскільки мета тарифів не політична, а скоріше економічна, мита, швидше за все, не будуть дискримінувати окремі країни ЄС - принаймні на цьому етапі.

Якою буде реакція ЄС? На думку чиновників та аналітиків, реакція Єврокомісії на тарифи залежатиме від того, що в кінцевому підсумку запропонує Трамп.

За даними Єврокомісії, позитивне сальдо ЄС у торгівлі товарами з США зросло на 41 млрд євро до 198,2 млрд євро з 2023 по 2024 рік, при цьому експорт збільшився, а імпорт скоротився.

Але ЄС все ще має потужні карти, які можуть протистояти примусовій тактиці Трампа. Серед них - обмеження доступу американських фірм до ринку державних закупівель ЄС, запровадження додаткового контролю над американськими компаніями, що працюють у сфері високих технологій, а також заборона експорту критично важливих технологій, таких як напівпровідникове обладнання та хімікати.

Виступаючи перед депутатами Європарламенту у вівторок, президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також зазначила, що ЄС «має багато козирів» у торговельних переговорах зі США. «Від торгівлі до технологій і розміру нашого ринку... всі інструменти на столі», - сказала вона.

Аналітики кажуть, що тарифи, ймовірно, завдадуть значного болю європейській економіці.

Хоча Bloomberg і Goldman Sachs нещодавно підрахували, що протекціоністська політика Трампа призведе до скорочення ВВП єврозони приблизно на 1 відсотковий пункт, інші дослідження припускають, що загальний вплив може бути набагато меншим.

Муджтаба Рахман, керуючий директор з питань Європи в Eurasia Group, також попередив, що тарифи становлять «найбільший ризик» для зростання ЄС, причому великі країни-члени, такі як Німеччина, Італія та Франція, ймовірно, зазнають найсильнішого впливу.

Проте багато аналітиків вважають, що тарифи можуть зашкодити США більше, ніж ЄС.

Агентство Bloomberg Economics підрахувало, що взаємні тарифи збільшать інфляцію в США на 2,5% і знизять ВВП на 4%, тобто загальний удар по американському виробництву буде порівнянний з фінансовою кризою 2008 року.

Агентство Bloomberg також зазначило, що оскільки постраждає «обмежена частка» загального обсягу виробництва ЄС, «економічний удар» по блоку «швидше за все, буде керованим». Канада, Мексика та країни Південно-Східної Азії є значно більш вразливими, зазначає агентство.

«Я не думаю, що ми позбудемося невизначеності, поки Трамп не покине Білий дім, якщо чесно, - сказав Варг Фолькман, політичний аналітик Центру європейської політики, аналітичного центру, що базується в Брюсселі. «Думаю, з цим нам доведеться просто жити».

США загострили торговельну війну з Європою, запровадивши 25-відсоткове мито на імпорт автомобілів. На це рішення одразу відреагувала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Вона заявила, що Європа проаналізує вплив мит та подальших заходів з боку Білого дому.

Мита, які, за словами Трампа, набудуть чинності 3 квітня, є важким ударом для європейської автомобільної промисловості та найбільшою ескалацією у багатосторонній торговій війні Трампа, яка, як очікується, матиме серйозні глобальні економічні наслідки.

 Хоча риторика фон дер Ляєн була обережною, вона не залишила сумнівів у тому, що ЄС готовий до кроків у відповідь.

Джерело матеріала
loader
loader