Сюрприз для вчених: метеорит 2 млн років уникав зіткнень у космосі, поки не врізався в Землю
Сюрприз для вчених: метеорит 2 млн років уникав зіткнень у космосі, поки не врізався в Землю

Сюрприз для вчених: метеорит 2 млн років уникав зіткнень у космосі, поки не врізався в Землю

Один із найбільш вивчених космічних каменів підніс ученим великий сюрприз. Виявилося, що метеорит Агуас-Заркас перебував у космосі, недалеко від Землі, протягом двох мільйонів років. При цьому в нього не врізалися жодні інші камені, а якщо навіть і врізалися, то це не пошкодило метеорит. Цей космічний камінь кидає виклик загальноприйнятому уявленню про клас метеоритів, відомих як вуглецеві хондрити, які вважаються крихкими.

Дослідження опубліковано в журналі Meteoritics & Planetary Science, пише New Atlas.

Метеорит Агуас-Заркас потрапив в атмосферу Землі у квітні 2019 року, де вибухнув і розпався на кілька частин, які впали на території Коста-Ріки. Загалом учені зібрали 27 кг каміння, що залишилося від основного метеорита, і таким чином це стало найбільшим падінням космічного каміння на Землю з 1969 року. За останні 5 років вчені багато разів вивчали метеорит Агуас-Заркас.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Автори нового дослідження вирішили з'ясувати історію походження цього метеорита за допомогою супутникових даних, радарів і камер відеоспостереження, щоб відстежити шлях каменя до Землі. Вчені з'ясували, що метеорит увійшов в атмосферу Землі майже під прямим кутом зі швидкістю майже 15 км/с. Більша частина каменю розплавилася, але зруйнувалася при цьому, хоча на висоті 25 км він все ж розпався на частини. Але зібрані уламки також не показали ознак сильних пошкоджень.

Метеорит Агуас-Заркас належить до класу вуглецеві хондрити і їх часто називають "грязьовими грудками", тому що вони багаті на вуглець, органічний матеріал і водовмісні мінерали. Це робить їх сприйнятливими до руйнування або в космосі, або при вході в атмосферу Землі. Такі камені вважаються крихкими. Але нове дослідження кидає виклик уявленню про ці камені. Хоча Агуас-Заркас зрештою розпався в атмосфері Землі, він не розлетівся на дрібні частини, як інші метеорити його типу, залишивши великі шматки незайманої породи.

Один із фрагментів метеорита Агуас-Заркас
Фото: New Atlas

Науковці провели аналіз впливу космічних променів на метеорит і визначили, що він літав у космосі протягом понад двох мільйонів років і не зазнав жодних пошкоджень. Це кидає виклик тому, що відомо про вуглецеві хондрити, які зазвичай внаслідок зіткнень з іншими каменями отримують значні тріщини. Ще до того, як вони досягають Землі такі метеорити часто розпадаються на дрібні частини. Учені з'ясували, що востаннє з метеоритом стикався інший камінь приблизно 2 млн років тому.

Аналіз радіоактивних елементів всередині однієї з частин метеорита показав, що минуло понад 2 млн років відтоді, як внутрішні шари метеорита зазнали впливу космічних променів. Тобто по суті відтоді, як метеорит відколовся від астероїда.

Учені також з'ясували, що спочатку метеорит мав ширину 60 см і відколовся від астероїда в головному поясі астероїдів між Марсом і Юпітером. Результати дослідження дають нове уявлення про вуглецеві хондрити, які, як вважається, містять матеріал ранньої Сонячної системи.

Як уже писав Фокус, на Місяці ввімкнули і вимкнули силове поле. Космічне агентство NASA успішно випробувало на Місяці електричне силове поле, яке захищатиме апарати від руйнівного місячного пилу.

Також Фокус писав про те, що канадська компанія створила найшвидший пасажирський літак у світі, який є майже надзвуковим. Цього року компанія Bombardier планує почати експлуатацію нового пасажирського літака Global 8000.

Теги за темою
Космос Земля
Джерело матеріала
loader