/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F35%2F97974dbadbaf676195214f2f16c1e49e.jpg)
Що заважатиме Україні успішно закрити головний кластер переговорів з ЄС
У червні 2024 року Україна офіційно розпочала переговори про вступ до ЄС.
Відтоді триває процес скринінгу на відповідність європейському законодавству.
Україна вже пройшла скринінг за першим та найважливішим кластером переговорів – "Основи" (англ.
Цей кластер відкривається першим і закривається останнім і є вирішальним для прогресу в інших напрямках переговорів.
Проте звіт за результатами скринінгу цього кластера ще не опубліковано через спротив Угорщини.
Про основні виклики, відображені у проєкті звіту, з якими Україні доведеться зіткнутися, читайте в колонці кандидатки економічних наук Олександри Булани Виклики державного рівня: з якими проблемами зіткнеться Україна під час переговорів з ЄС.
Далі – стислий її виклад.
За словами авторки колонки, у процесі переговорів Україні доведеться зіштовхнутися з кількома системними викликами у сфері державного управління.
"Однією з найбільш комплексних проблем у цій царині є стан демократії та захист прав людини в умовах воєнного стану.
Україна перебуває в безпрецедентній ситуації, коли переговори про вступ до ЄС відбуваються одночасно з боротьбою за існування української державності як такої", – пише Олександра Булана.
Але через те, що для Євросоюзу демократія і права людини є фундаментальними цінностями, експертка вважає, що Україні варто переглянути обмеження воєнного стану, залишивши лише ті, що є критично важливими з безпекової точки зору, та повертатися до нормального функціонування державних інституцій, де це можливо.
Олександра Булана наголошує, що для успіху євроінтеграційних змін необхідна реформа державного управління.
Ця реформа має допомогти з виконанням уже ухваленого законодавства, що є викликом практично в усіх сферах кластера "Основи".
Наприклад, попри створену в Україні антикорупційну інфраструктуру та прогресивне законодавство, реальні результати у вигляді вироків топкорупціонерам є далекими від ідеальних, а кількість рішень щодо конфіскації активів та інших покарань все ще невелика.
За її словами, державне управління треба посилити адекватним фінансуванням, так як війна додатково навантажує державний апарат у вигляді зростання обсягу роботи.
Іншою важливою складовою для успішного закриття кластеру "Основи" є покращенням координації між органами влади.
"Україні необхідно терміново вдосконалити координацію уряду у сфері європейської інтеграції, створити ефективну систему планування, імплементації, моніторингу та звітування щодо виконання євроінтеграційних зобов’язань", – зазначає авторка колонки.
На її думку, для цього потрібно підвищити спроможність Офісу з європейської та євроатлантичної інтеграції.
А ще відсутність ефективної координації правоохоронних органів з іншими державними установами та небажання співпрацювати, як наголошує експертка, перешкоджають боротьбі з організованою злочинністю та виконанню зобов’язань у розділі 24 "Юстиція, свобода та безпека".
Булана також попереджає, що слід вирішити проблему обмеженого обміну інформацією між базами даних правоохоронних органів, що призводить до неточності, неповноти або дублювання інформації.
Докладніше – в колонці Олександри Булани Виклики державного рівня: з якими проблемами зіткнеться Україна під час переговорів з ЄС.

