/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F627a704365d6acb031611d58e0d98690.jpg)
"60 − 70% чекають на повернення України" Як живуть люди в тимчасово окупованому Бердянську
Про це повідомляє 24 Каналіз посиланням на The Telegraph. Жителі окупованого Бердянська розповіли, що в місті багато магазинних вітрин забиті, дитячі майданчики закинуті, а деякі туристичні пам'ятки росіяни перетворили на імпровізовані військові об'єкти.
"Місто, розташоване вздовж Азовського узбережжя України, перетворилося на місто-привид після вторгнення Росії. Вночі люди рідко виходять на вулиці. А ті, хто виходить, роблять це зі страхом перед російськими окупаційними силами, які можуть довільно обшукувати й заарештовувати людей у будь-який час", – пише видання.
Як росіяни перетворювали місто на військовий форпост
The Telegraph зазначає, що за три дні після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російська армія увійшла до міста. Третина населення покинула Бердянськ – перед війною там проживало 100 тисяч людей. Місцеві, які залишилися, спостерігали, як місто перетворюється на військовий форпост: солдати в цивільному заповнюють кафе, діє комендантська година, а тисячі незнайомих осіб займають покинуті робочі місця та будинки.
Оскільки більшість жителів виїхали й нікому працювати на державних підприємствах, місто почали заселяти росіяни,
– розповіла 52-річна мешканка міста.
У Бердянськ Росія переселила сотні тисяч росіян, щоб заповнити брак робочої сили та ще більше зміцнити свою владу над захопленими територіями.
У місті багато жителів із російських регіонів, особливо з Дагестану. Вони часто обіймають керівні посади в лікарнях, школах і комунальних службах,
– розповіла вчителька бердянської школи.
Містяни додали, що новоприбулим росіянам окупанти виплачують підвищені зарплати та заселяють у будинки, покинуті українцями.
Голова Запорізької ОВА Іван Федоров розповів, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну понад третина жителів залишили тимчасово окуповані території Запорізької області. За цей час Росія переселила в регіон лише "трохи менше" людей.
Наразі місцеві побоюються, що під час мирних переговорів їхнє місто "може назавжди стати російським".
Мирна угода – складна дилема, це вибір між свободою і смертю. З одного боку, це означає, що нам доведеться залишитися там, де ми зараз перебуваємо, але з іншого – це означає продовження війни та нові смерті молодих людей,
– розповів один літній містянин.
Багато жителів Бердянська все ще сподіваються на повернення до України.
Містяни чинять опір та чекають визволення
"Із решти населення, що залишилося тут, 60 – 70% чекають на повернення України. Вони не вірять і не хочуть вірити, що Росія прийшла назавжди", – розповіла вчителька.
За минулі три роки росіяни застосовували в місті репресії, русифікацію й тортури для контролю над місцевим населенням.
Двоє з трьох мешканців, які погодилися поспілкуватися з журналістами, зробили це за допомогою смартфонів, які ретельно ховали від російських окупантів.
За словами містян, ці гаджети є їхнім зв'язком із зовнішнім світом. Місцеві чинять опір власними способами. Наприклад, вони називають супермаркети й вулиці тими самими іменами, які вони мали до приходу російських ритейлерів і солдатів.
"На ринку деякі продавці продовжують вести бізнес рідною українською, стверджуючи, що не знають іншої мови – це ознака того, що дехто ще не втратив надію на те, що одного разу Україна повернеться,
– повідомив The Telegraph.
Місцеві також зазначають, що сподіваються на справедливий мир, щоб Бердянськ знову став українським містом.

