/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2F416e75f2d4a3d965bd1d1f26a8c84f7a.jpg)
Вибух на старті: німецька ракета впала в море після запуску з Норвегії
Тестова ракета німецького стартапу Isar Aerospace зазнала аварії менш ніж за хвилину після старту. Це сталося під час першої спроби запуску орбітального носія з території Європи.
Ракета вибухнула після запуску в Норвегії
Безпілотна ракета Spectrum, розроблена компанією для виведення супутників на орбіту, злетіла з космодрому Andoya Spaceport у норвезькій Арктиці у неділю, 30 березня. Приблизно через 40 секунд після старту вона задимилася, впала в море та вибухнула.
ISAR Aerospace held their first ever flight today of their new Spectrum rocket.
This launch site in Andøya, Norway is probably the most beautiful one I’ve ever seen. pic.twitter.com/WzEdaG1RCk
— Sawyer Merritt (@SawyerMerritt) March 31, 2025
Попри аварію, в Isar Aerospace заявили, що політ пройшов успішно. Компанія також повідомила, що стартовий майданчик не постраждав.
– Наш перший тестовий політ виправдав усі очікування та став великим успіхом. Ми мали чистий старт, 30 секунд польоту та змогли протестувати систему аварійного припинення польоту, – зазначив гендиректор та співзасновник стартапу Даніель Мецлер.
Ракета Spectrum має довжину 28 метрів і складається з двох ступенів. Вона не перевозила вантаж під час цього тестового запуску. Політ став першим запуском орбітального носія з Європейського континенту, профінансованим майже повністю приватним сектором.
Запуск неодноразово відкладали через погодні умови. Ще до старту в компанії застерігали, що не розраховують досягти орбіти.
– Кожна секунда польоту важлива, бо ми отримуємо дані та досвід. 30 секунд – це вже великий успіх, – казав Мецлер напередодні.
Він додав, що виходу на орбіту в компанії не очікують. За словами співзасновника Isar Aerospace, ще нікому не вдавалося запустити супутник на орбіту з першого ж разу.
Спроби запуску приватних супутників
Попередня спроба європейського приватного запуску орбітального носія була здійснена у 2023 році компанією Virgin Orbit британського підприємця Річарда Бренсона. Вона намагалася запустити ракету з борту літака Boeing 747 з південного заходу Англії, але зазнала невдачі. Згодом компанія збанкрутувала.
Німецький стартап Isar Aerospace діє незалежно від Європейського космічного агентства (ESA), яке фінансується 23 державами-членами. ESA вже давно запускає ракети з космодрому у Французькій Гвіані (Південна Америка) та з мису Канаверал у США.
Фото: скриншот з відео
