/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2Fdb4b8bdc8163dabe8b08a89190896d52.jpg)
У всіх жителів найглибшої точки Тихого океану є щось спільне: щось змушує їх мутувати
Результати нового дослідження вказують на те, що всі глибоководні риби адаптуються до деяких із найекстремальніших умов на Землі — життя в Маріанській западині. Вчені виявили у всіх риб унікальні мутації.
Про це пише Live Science.
У новому дослідженні вчені зосередилися на тому, щоб проаналізувати еволюцію риб, що мешкають в одному з найбільш екстремальних середовищ на Землі — найглибшій точці Тихого океану — Маріанській западині. Результати вказують на те, що риби, які живуть тут, розвинули одну й ту саму мутацію, попри те, що еволюціонували в різні часові рамки.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Дослідники також виявили промислові хімікати в рибі та в ґрунті в Маріанській западині — це свідчить про те, що забруднювальні речовини, створені людиною, можуть досягати деяких найглибших середовищ на планеті.
Глибоководні риби, схоже, розвинули унікальні адаптації, що допомагає їм виживати в екстремальних умовах, які характеризуються:
- екстремальним тиском;
- низькими температурами;
- майже повною темрявою.
Результати вказують на те, що ці види адаптуються до екстремальних умов за допомогою унікальних структур скелета, змінених циркадних ритмів і або зору, що надзвичайно тонко налаштований на слабке світло, або залежать від не візуальних почуттів.
Під час дослідження вчені проаналізували ДНК 11 риб, а також равликів, окунів і ящероподібних, які мешкають у зоні хадала — найглибшій точці Маріанської западини. У своїй роботі автори дослідження прагнули краще зрозуміти еволюцію в екстремальних умовах.
Для збору зразків на глибині від 1200 до 7700 метрів учені використовували пілотовані підводні човни й дистанційно керовані апарати. Зазначимо, що зразки були зібрані в Маріанській западині в Тихому океані, а також в інших западинах в Індійському океані.
У результаті вченим вдалося простежити еволюцію глибоководних риб. Вони також провели аналіз, який показує, що всі 8 вивчених ліній риб увійшли в глибоководне середовище в різний період часу:
- близько 145 мільйонів років тому;
- близько 66 — 23 мільйонів років тому;
- близько 23 — 2,6 мільйона років тому.
За словами автора дослідження, еколога з Північно-Західного політехнічного університету, Кунь Вана, вони з колегами виявили, що попри різні строки перетворення на глибоководних мешканців, усі досліджені види, що живуть на глибині 3000 метрів і більше, розвинули один і той самий тип мутації в гені Rtf1, що контролює кодування та експресію ДНК. Ця мутація сталася щонайменше дев'ять разів у лініях глибоководних риб на глибині 3000 метрів.
На думку вчених, така поведінка є прикладом конвергентної еволюції, коли неспоріднені види незалежно розвивають схожі риси у відповідь на схожі умови. Експедиції також виявили антропогенні забруднювачі в Маріанській западині та Філіппінській западині.
Раніше Фокус писав про те, що найглибшу западину в океані відвідало всього 22 людини і тисячі інших істот.

