/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F459%2F31db2ef300773cb6a93d7ee9f3a4c314.jpg)
В ISW розповіли, де можуть бути наступальні операції РФ навесні та влітку
Російські війська теоретично готові посилити наступальні операції на кількох напрямках фронту весною та влітку 2025 року – у Сумській області, на Харківщині чи в Запоріжжі.
Проте малоймовірно, що вони зможуть здійснити серйозні наступи на великі українські міста навіть після передислокацій, адже за три роки бойових дій зазнали суттєвих втрат.
Цю інформацію повідомляє Інститут вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW), відзначаючи, що будь-які атаки з боку агресора на передовій здійснюватимуться з метою вплинути на припинення вогню та майбутні мирні переговори.
Аналітики зазначили, що напередодні з’явилася публікація західного видання, однак його оцінки були названі "надмірними".
Зокрема, агентство Associated Press (AP) із посиланням на українських офіційних осіб 29 березня повідомило, що російські війська "найближчими тижнями" готуються почати нову наступальну операцію у невизначеній ділянці передової, яка триватиме до кінця 2025 року з метою максимізувати тиск на Україну та посилити вплив РФ на поточні переговори щодо припинення вогню.
Двоє дипломатів із країн G7 заявили AP, що вони поділяють нещодавні попередження українського лідера Володимира Зеленського про те, що Росія готується до посилених наземних операцій в Сумській, Харківській і Запорізькій областях.
Також двоє українських командирів відзначили, що останнім часом російські війська активізували розвідку на лінії фронту та наступальні дії на Покровському напрямку.
Речник оперативно-стратегічного угруповання військ "Хортиця" майор Віктор Трегубов повідомив AP, що російські війська "відновилися" після тимчасової оперативної паузи на Покровському напрямку на початку березня.
Інший український військовослужбовець зазначив, що розвідка зафіксувала ознаки значного угруповання російських сил поблизу Селидового (на південь від Покровська).
А командир батальйону ЗСУ, який діє на Донеччині, висловив побоювання, що ворог може передислокувати сили з Курської області РФ на інші частини фронту, зокрема під Покровськ.
В ISW підкреслили, що нещодавно зафіксовано активізацію російських наступальних операцій на Лиманському, Покровському та Оріхівському напрямках, а також на півночі Сумщини, де окупанти прагнуть витиснути українські сили з позицій, що залишилися в Курській області РФ.
"Проте російські сили ще не досягли тактично значних успіхів на цих напрямках через активізацію активності, і ми продовжуємо спостерігати локалізовані українські контратаки на Покровському та Торецькому напрямках.
Російські війська просунулися щонайменше на 3 км від адміністративного кордону Донецької та Дніпропетровської областей на двох ділянках Покровського напрямку, і Кремль, ймовірно, спробує використати майбутні наступи на південний схід Дніпропетровщини, щоб посіяти хаос і страх в інформаційному просторі", – зазначили військові експерти.
Вони висловили переконання, що російське військове командування навряд чи передислокує сили з Курської області, якщо має намір провести узгоджену наступальну операцію, щоб захопити або просунутися ближче до міста Суми.
До того ж Росія, ймовірно, не має достатньо готових до розгортання резервів оперативного рівня, щоб проводити значні наступальні операції проти Сум, Харкова й Запоріжжя без передислокації військ, які вже були направлені на інші частини фронту.
"Малоймовірно, що російські військові здатні здійснити три значні наступальні дії проти великих українських міст навіть після таких передислокацій, оскільки Росія зазнала значних втрат бронетехніки та особового складу за останні три роки бойових дій і, починаючи з зими 2022 року, не продемонструвала здатності проводити складні операції, що включають кілька одночасних напрямків просування", – пояснили в ISW.
Там вважають, що наразі Кремль не здатен набрати в армію достатню кількість новобранців (через тривалі зусилля з прихованої мобілізації) для значного збільшення контингенту російських сил в Україні або своїх стратегічних і оперативних резервів, доступних для участі в боях.
Якщо тільки диктатор Путін не вирішить провести вкрай непопулярний частковий призов резерву в найближчому майбутньому, але й це наразі видається малоймовірним.
"Станом на цей звіт ISW не спостеріг у відкритих джерелах повідомлень про значні російські передислокації на Сумський, Харківський чи Запоріжзький напрямки, які б свідчили про підготовку до оновлення наступальних зусиль у цих зонах", – зазначили аналітики.
Вони не виключають, що російські війська можуть спробувати просунутися до цих міст у радіус артилерії напередодні можливого наземного припинення вогню, щоб загострити життя цивільного населення у цих населених пунктах або підготуватися до наземних операцій, поки не буде встановлено припинення вогню.
"Ми продовжуємо оцінювати, що Кремль, ймовірно, використає будь-які здобутки в областях, які російські війська наразі не захопили, щоб отримати важелі впливу на майбутні мирні переговори та виправдати вимоги до України передати їй додаткові території, які Кремль ще не вимагає, за винятком Криму, Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей", – оцінюють в ISW.

