Україна зараз намагається докласти всіх зусиль, аби не втратити зв'язок з дітьми, які залишилися на тимчасово окупованих територіях. Для цього наша держава розвиває систему онлайн-освіти та запроваджує особливі умови для вступу дітей з ТОТ до закладів вищої освіти, розповідає експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська під час інтерв'ю редакторці відділу соціум ZN.UA Аллі Котляр.
"Для когось це — чи не єдина можливість виїхати з окупації й продовжити життя на підконтрольній Україні території, — наголосила спікерка. — Але коли діти перебувають під контролем Росії, то йдеться, на жаль, не тільки про зусилля України, а й про те, яких зусиль докладає Росія, аби розірвати ці зв’язки, викорінити українську ідентичність і русифікувати дітей".
РФ тим часом:
- глушить зв’язок;
- блокує сайти;
- проводить перевірки;
- приходить додому до батьків;
- змушує дітей вступати до шкіл на ТОТ;
- завантажує їх, щоб не було можливості відвідувати українську школу онлайн;
- створює інформаційний вакуум та відсутність будь-якої можливості регулярно отримувати незалежну інформацію з України.
"Є випадки, коли проукраїнські родини щосили намагаються виховати або зберегти українську ідентичність у дитини й далі якось посприяти, аби її вивезти. Але в нас також були випадки, коли батьки ставали проросійськими, а діти робили все, аби втекти з окупації та повернутися на підконтрольну Україні територію, продовжити навчання у виші", — розповідає Рашевська.
За її словами, Україні потрібно спростити процедуру повернення дітей та врегулювати питання з документами на посвідчення особи та підтвердження освітніх компетенцій. Спікерка наголосила, що "питання документів — болюче".
"Деякі діти народилися в окупації і зараз уже навчаються в школі, де їм розповідають, що Крим чи Донбас — це «ісконно русскіє зємлі». І за цих обставин дуже складно зрозуміти, де правда, а де брехня, особливо зважаючи на те, що діти підсвідомо вірять тому, що кажуть дорослі, які мають для них авторитет, а часто вчителі його мають, — відзначила експертка. — Я слухала, як дитяча уповноважена з прав дітей міста Севастополь Марина Піщанська розповідала про те, що українських дітей треба переформатувати, бо вони кажуть, що Крим — це Україна. Росіяни роблять усе для того, щоб переформатувати наших дітей".
Втім, вона переконує, що проукраїнські діти на ТОТ також залишаються, а тенденція є дуже позитивною. Наприклад, у 2023-му до українських закладів вищої освіти вступило понад три тисячі дітей з окупованих територій, тоді як у 2024-му таких було вже понад 11 тисяч.
Більше матеріалів Алли Котляр читайте на ZN.UA.