/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Fe2127e87e5f0e5431d6c42d3114c02d6.jpg)
Der Spiegel оцінив, чи зможе Європа вистояти проти Путіна
Експерти оцінили, чи зможе Європа вистояти у військовому протистоянні з Росією.
Як пише "Хвиля", про це йдеться в статті Der Spiegel, передає BRIEFLY.
Європейські армії мають хорошу артилерію, танки та винищувачі, однак існують суттєві недоліки у важливих потенціалах. Якщо порівнювати військову міць, то європейські країни НАТО явно переважають Росію.
Згідно з даними НАТО, армії країн-членів від Лісабона до Анкари налічують понад два мільйони солдатів. За оцінками лондонського Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS), у Росії 1,1 мільйона діючих військовослужбовців.
При цьому європейці мають понад 6700 бойових танків – російський диктатор Володимир Путін може задіяти 2900. На озброєнні європейців понад 2300 винищувачів, тоді як у Росії їх трохи менше 1400.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F4185550ee4b8dc2039b6e678c7498df4.jpg)
Особливо велика кількісна різниця в артилерії: європейські країни НАТО мають понад 15 400 гармат, тоді як у Росії їх лише 6090.
Австрійський військовий експерт Густав Грессель висловив думку, що в Росії набагато більше солдатів, ніж припускає IISS. До того ж кількість озброєння європейських країн НАТО має обмежене значення як критерій їхньої військової потужності.
"У разі війни між НАТО та Росією член НАТО Туреччина може відмовитися від військової допомоги через близькість до Москви, побоюється Грессель. У такому випадку ресурси європейців значно скоротяться, оскільки Туреччина надає майже чверть солдатів, понад третину бойових танків і майже 18 відсотків артилерії", – йдеться в статті.
Артилерія
За словами Гресселя, європейці технічно переважають росіян, володіючи такими високомобільними самохідними гарматами, як французька гаубиця Caesar і німецька Panzerhaubitze 2000. Однак за кількістю реактивних систем залпового вогню Росія значно випереджає європейські країни НАТО, якщо не враховувати Туреччину. Також європейцям бракує боєприпасів, хоча їхнє виробництво вже нарощується.
Протиповітряна оборона
При цьому Європі ще багато чого потрібно надолужити, коли йдеться про протиповітряну оборону. Проблема в тому, що немає єдиного захисного щита від ракет, крилатих ракет, винищувачів і безпілотників.
"У нас все ще є клаптикова система з окремих невеликих оборонних комплексів", – сказав експерт із ракет та викладач Університету федеральних збройних сил у Мюнхені Маркус Шиллер.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Fa4fcbc35e16571485d767dbbed76e47b.jpg)
Видання зазначає, що виправити ситуацію покликана ініціатива European Sky Shield, висунута Німеччиною у 2022 році. Зокрема, вона об’єднує 23 країни, які, за заявою Міністерства оборони, хочуть спільно закуповувати, використовувати та обслуговувати системи ППО.
Таким чином, концепція передбачає використання різних наземних систем перехоплення залежно від відстані, з якої противник запускає ракети, і висоти, на якій вони летять.
Видання підкреслює, що німецька система Iris-T SLM призначена для боротьби з об’єктами на висоті до 20 кілометрів. Наступний рівень має зайняти американська система Patriot. Декілька європейських країн замовили ці системи або вже мають їх.
Німеччина придбала ізраїльську систему протиракетної оборони Arrow-3. Її керовані ракети призначені для знищення ракет, що летять за межами атмосфери. Можливо, її можна буде використовувати навіть для захисту від російських ракет середньої дальності з ядерними боєголовками.
Зброя далекого радіусу дії
Однак навіть у найкращому протиракетному щиті є слабкі місця. Саме тому стримування вважається найкращим захистом. Німеччина, Франція та ще чотири країни інвестують у європейський підхід до завдання ударів великої дальності. Метою цієї програми є спільна розробка нової зброї.
"Швидше за все, це будуть звичайні ракети наземного базування або крилаті ракети з дальністю польоту близько 2000 кілометрів, які зможуть долетіти вглиб Росії. Поки що в Європі лише Велика Британія та Франція мають зброю далекого радіусу дії, оснащену ядерним зарядом і здатну стріляти з підводних човнів", – йдеться в статті.
Повітряний бій
Країни НАТО традиційно покладаються на перевагу у повітрі.
"Європейські винищувачі вже зараз кращі за російські аналоги. А з американським F-35 перевага буде ще більшою завдяки його стелс-характеристикам. Непомічені радарами, американські бомбардувальники зможуть пробити чутливі проломи в протиповітряній обороні противника", - розповів військовий експерт Ед Арнольд з Королевського.
На даний момент F-35 має шість європейських ВПС, і альтернативи їм поки не передбачається.
При цьому франко-німецько-іспанську систему Future Combat Air System і британський Tempest повинні ввести в дію відповідно до 2040 і 2035 років. Таким чином, європейці залежать від Вашингтона щодо заповнення дефіциту бомбардувальників.Однак у разі подальших політичних розбіжностей з американцями вони можуть перервати логістичну ланцюжок F-35 і цим зробити його фактично непридатним для бойових дій.
Розвідка
Значні прогалини є також у розвідці без США. Зокрема, є серйозні недоліки у супутниковій розвідці. У європейців менше супутників, якість знімків із яких гірша, ніж у їхніх американських колег. Європейці покращили свої позиції в інших сферах. Німеччина недавно замовила вісім літаків P-8 для морської розвідки.
Боєздатність
Бойова готовність також знаходиться на низькому рівні, особливо у бундесвері. Військовий експерт Марк Кансіан із Центру стратегічних та міжнародних досліджень висловив думку, що в ідеалі бундесвер повинен постійно мати дві бригади напоготові. На даний момент одна бригада бундесверу налічує близько 5000 солдатів. Однак у Німеччини вже виникли проблеми із розгортанням бронетанкової бригади у Литві.
Крім того, у європейців виникнуть проблеми з координацією та постачанням підрозділів без допомоги американців. Більшість європейських армій практично не мають бойового досвіду, особливо у військових діях високої інтенсивності, як в Україні.
Експерт Ед Арнольд із Королівського інституту об'єднаних служб стверджує, що європейцям не вистачає можливості вести військові дії протягом тривалого часу.
У принципі, вони мають гарну, але дорогу зброю. Однак вони також повинні бути в змозі підтримувати та замінювати його: "Нам потрібно більше, ніж ми вже маємо, а не черговий технологічний прорив".
Дрони
Європейці мають хороші технології безпілотників, проте виробляють їх значно менше, ніж росіяни. При цьому багато західних систем занадто дорогі і не розраховані на масове виробництво. Також безпілотники рішуче змінили ситуацію на полі бою в Україні: вони виводять із бою безліч танків, які, згідно з традиційним мисленням, мають добиватися проривів - і це за ціни в рази меншої, ніж у танків.
Нагадаємо, Путін розпочав активну підготовку до масштабної війни з НАТО.

