/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Fc57bd87e5e0b94e272fab7fddd58e84e.jpg)
Створення депутатських об’єднань “Рівні можливості” у місцевих радах: про що говорили на Українському жіночому конгресі у Черкасах
Існує серйозна проблема з впливом жінок на ухвалення рішень – як на національному рівні, так і на місцевому. Допомогти викорінити її можуть програми підтримки з громадського сектору, навчання і залученість чоловіків
Такої думки дійшли учасниці обговорення панелі "Жінки у місцевому самоврядуванні: роль та вплив на політику" в межах Українського Жіночого Конгресу, який відбувся 28 березня у місті Черкаси.
Еспресо - інформаційний партнер події.
Спікерки панелі розмірковували над питанням ролі жінок у місцевій владі. Зокрема, у владі Черкаської області жінки складають лише 12%. Спостерігається тенденція, що чим ближче громада розташована до лінії фронту, то більше жінок очолюють громади. Проте «нагорі» жінок обмаль: серед керівників обласних військових адміністрацій лише одна жінка. Учасниці обговорення також задались питанням, чи підуть жінки у владу знову – після війни.
Народна депутатка України Ірина Геращенко підтвердила наявність проблеми із впливом жінок на прийняття рішень – і у парламенті, і у країні, назвавши це дуже серйозним викликом.
"Можливо, це пов’язано з воєнним станом, але у Ставці Верховного Головнокомандувача немає жодної жінки. І це неправильно у країні, де 65% складають жінки. У мирних переговорах також мають брати участь жінки", – додала народна депутатка.
Вона також наголосила на важливості дотримання законодавства про гендерні квоти на повоєнних виборах, зниження градуса напруженості в суспільстві, адже безпрецедентний рівень хейтерства може відлякувати жінок йти в політику. Важливо, за її словами, залучати жінок до реінтеграції – допомога переселенцям має стати системою, важливими стануть і демографічні програми.
"Гендерна рівність, присутність жінок у владі – це важлива складова шляху, без якого Україна майбутнього неможлива", – вважає Ірина Геращенко.
Про різні можливості для лідерства жінок розповіла депутатка Черкаської обласної ради, Голова Ради розвитку громад благодійного фонду "МХП-Громаді" Тетяна Волочай. За її словами, фонд активно підтримує жінок у громадах, проводить навчання, допомагає жінкам проявляти лідерські якості.
"Треба об’єднуватися, здобувати досвід з інших регіонів, створювати платформи для обміну досвідом. "МХП-Громаді" прийняли рішення спільно з УЖК просувати в громадах питання жіночого лідерства для розвитку", – повідомила Тетяна Волочай.
Що стосується ролі жінок в обласній раді, вона також визнала, що вплив жінок на ухвалення рішень звужений. Боротися з цим явищем депутатка радить через посилення і підтримку жінок. "Наш досвід показав: якщо жінок підтримувати, то вони починають впроваджувати якісні ініціативи, впливати на розвиток громад. Підтверджую думку, що треба не чекати особливого запрошення, а долати побоювання і проявлятися, звучати впевнено – не як декоративний елемент, а бути відповідальними і живими!", – вважає Тетяна Волочай.
Продовжуючи тему ролі жінок у місцевому самоврядуванні, Національна консультантка з питань гендерноорієнтованого врядування та створення місцевих депутатських груп з гендерних питань Любов Лук’янцева детально розповіла про бар’єри, які демотивують жінок йти у місцеву владу. Зокрема, за її словами, це постанова 69, що створює перешкоди для виїзду депутатів місцевих рад за кордон.
"Треба згуртуватися і посилити свій голос. Унікальний механізм на локальному рівні – це депутатські групи з гендерних питань. Це інструмент, який допоможе зробити міста більш комфортними і зручними, зробити гарну соціальну інфраструктуру. Об’єднання допоможе стати голові такої групи членкинею на погоджувальних радах у місцевих радах. І це допоможе впливати на ухвалення рішень", – порадила вона.
Другий підхід, про який розповіла експертка, – це на локальному рівні створити інструменти, які будуть сталими, тобто і після завершення депутатської каденції. Це можуть бути обов’язкові до виконання стратегії, плани дій на основі міжнародних хартій.
Заступниця голови Шполянської районної державної адміністрації Ірина Каландирець розповіла про ініціативи й проєкти, які впроваджуються у громаді. За її словами, громада прихистила багато вимушених переселенців, тому реалізує програми з допомоги й підтримки жінок і молоді, вважає важливим виховувати жінок-лідерок.
"У 2023 році жінки нашої громади створили ветеран-хаб, де ми підтримуємо ветеранів, турбуємося про мам, жінок і доньок загиблих. Прагнемо відкрити центр життєстійкості, подали заявку в Мінсоцполітики" , – зазначила Ірина Каландирець. Вона переконана, що жінки-лідерки мають постійно розвиватися і навчатися, тому вважає потрібними програми менторства "згори".
Голова ГО "Горизонт змін" Вікторія Феофілова зауважила, що попри значну представленість жінок у громадському секторі, спостерігається стала тенденція – якщо обговорення стосується дітей, молоді, захисту тварин, соціальних ініціатив, то там буде 90% жінок; проте якщо говоритимуть про гроші, корупцію, землю, владу, то там буде 90% чоловіків.
Вона детально розповіла, як громадські організації можуть підтримувати жінок у політиці. За її словами, громадський сектор класно працює з навчанням – надають жінкам нові знання, вміння, компетенції, щоб вони були суб’єктними в політиці. Друге – мотивація: треба надихати жінок на шлях у політику. Третє – залучення чоловіків, щоб вони підтримували жіночі політичні амбіції. Четверте – просвітництво: треба нормалізувати жінку-політикиню, жінку-лідерку, розповсюджувати інформацію про фемінізм і гендер.
"Громадське середовище часто народжує лідерок, і важливо, щоб воно народжувало також і політичних лідерок, тому що жінки, які пройшли через громадську участь, часто мають ціннісний кістяк, який міцніший за інший. Досвід бізнесу чи управління – супер, але досвід громадської діяльності дає класну перспективу, що не дасть жінці прогнутися під тиском інших сил, які хочуть позбавити її суб’єктності", – додала Вікторія Феофілова.
Голова Черкаської районної військової адміністрації Валерія Бандурко розповіла про власний досвід побудови політичної кар’єри в оточенні чоловіків. Вона наголосила на важливості підтримки жінок одна одної, а також поділилися досвідом, як не реагувати на критику за гендерною ознакою та як на рівних спілкуватися з військовими командирами. "Сила, чітка позиція – тільки так народжується результат", – переконана Валерія Бандурко.
Учасниці панелі в результаті дискусії погодилися, що проведення УЖК у Черкасах підтвердило необхідність створення депутатського об’єднання "Рівні можливості" у Черкаській міській і обласній радах.
Під час свого виступу Заступник головного виконавчого директора зі сталого розвитку ПрАТ «МХП», Голова Наглядової Ради Благодійного Фонду "МХП-Громаді" Юрій Мельник запевнив від імені фонду, що готовий долучатися до ініціатив Українського Жіночого Конгресу.
"За період війни питання реалізації проєктів розвитку громад, охорони здоров’я, підтримки молоді і дітей, ветеранської політики стали для нас надзвичайно важливими. Нам потрібні проєкти, які допоможуть людям розвиватися, тоді розвиватимуться і громади. Працюємо на перемогу, розвиваємо країну!", – зазначив Юрій Мельник.

