Польща провела майже два століття як колонія Москви й зберігає глибоко вкорінену настороженість щодо неї. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну у 2022 році підсилило це занепокоєння.
Варшава зараз є найбільшим витрачальником коштів на оборону в НАТО — 4,7% ВВП, має найбільшу армію в ЄС і витрачає мільярди євро на літаки, ракети, танки, артилерію тощо. Зараз прифронтова держава готує своє населення до війни.
На випадок повномасштабного конфлікту Польща не має такої стратегічної потужності, як деякі інші європейські країни, заявив в інтерв'ю POLITICO начальник Генерального штабу Збройних сил Польщі генерал Веслав Кукула.
"Ми є сусідами з Російською Федерацією та її союзником Білоруссю, тому у нас немає буфера між нами й ними, і ми маємо лише обмежений час для підготовки й реагування", — сказав Кукула.
Польща планує більш ніж подвоїти свою армію до півмільйона військовослужбовців і підготувати мільйони резервістів, заявив прем'єр-міністр Туск в парламенті раніше в березні.
"До кінця року ми хочемо мати готову модель, щоб кожен дорослий чоловік у Польщі був підготовлений до війни, і щоб цей резерв був адекватним можливим загрозам", — повідомив Туск у парламенті, додавши, що жінки також можуть записатися.
За його словами, навчання буде добровільним, що має на меті зменшити занепокоєння щодо повернення до вкрай непопулярної в країні політики призову до армії, яка закінчилась у 2008 році.
Кукула заявив, що військові все ще опрацьовують деталі, і очікується, що вони запропонують план до кінця березня. Незабаром після цього розпочнеться законодавча робота.
Влада планує запровадити короткострокові програми військової підготовки, орієнтовані на цивільних осіб, які не мають попереднього досвіду. Ці експрес-курси, що триватимуть лише кілька днів, ознайомлять учасників з основами цивільної оборони, наданням першої медичної допомоги та окремими військовими навичками.
Для тих, хто має попередню військову підготовку, уряд пропонує цільові курси перепідготовки, спрямовані на відточування спеціалізованих навичок, включаючи володіння вогнепальною зброєю, військову медицину та наземну навігацію.
Цивільні особи, які бажають отримати більш комплексну підготовку, можуть записатися на місячну навчальну програму, доступну як в очному, так і в онлайн форматі.
"Перше [завдання навчальної програми] — підвищити доступність і якість резервістів. Наразі армія має велику кількість резервістів, але їхній середній вік вже становить близько 45 років. Якщо конфлікт і тиск на Польщу триватимуть протягом тривалого періоду, добре підготовлені резервісти матимуть важливе значення для того, щоб вони могли діяти разом з професійними солдатами і Силами територіальної оборони", — сказав Кукула.
Він додав, що початковий план — підготувати 100 тисяч осіб до кінця 2026 року.
"Друга мета ще важливіша — ми повинні підготувати суспільство до наслідків кризи, навіть якщо не всі пройдуть військову підготовку", — сказав він.
Військовий експерт Марек Козубель вважає, що уряд повинен зробити все можливе, щоб забезпечити достатню зацікавленість у програмі.
Але час може бути не на боці Польщі, попереджають деякі високопоставлені військові діячі.
"[Росіяни] будують масивну армію в тилу. Якщо не буде досягнуто миру і розкол в НАТО продовжиться, Росія нападе на країни Балтії. Це може статися наприкінці цього року або на початку наступного. Вторгнення є частиною їхнього плану", — заявив колишній заступник начальника Генерального штабу Збройних сил Польщі генерал Леон Коморницький.
Раніше глава бюро нацбезпеки Польщі Даріуш Луковський заявив, що у випадку війни армія країни зможе тримати оборону один-два тижні, після цього потрібна допомога союзників. При цьому він підтвердив, що деяких типів боєприпасів вистачить всього на пʼять днів.