/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Ff6498478bfe5908828c3ee8a32866078.jpg)
Новий податок на продаж через інтернет: хто і скільки заплатить з 2025 року
Міністерство фінансів України представило законопроєкт, який зобов'яже громадян платити 10% податку з доходів, отриманих через цифрові платформи, включаючи продаж особистих речей та оренду майна.
Як повідомила журналістка Ірина Полякова, 20 березня Мінфін оприлюднив для обговорення законопроєкт №2970-9 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи».
"За цією складною назвою ховається дещо цікаве для кожного, хто хоч інколи отримує додаткові гроші через інтернет. Будь то продаж пари-трійки речей на OLX або здача в оренду власного гаража", — зазначила Полякова.
За її словами, нас запевняють, що це "необхідно для гармонізації національного податкового законодавства з правом ЄС та є міжнародним зобов'язанням України перед МВФ".
Кого торкнеться новий податок
Якщо законопроєкт буде прийнято, новий податок доведеться сплатити тим, хто:
- Надає в оренду транспортні засоби або нерухоме майно (включно з гаражами, паркінгами та місцями на звичайних некритих стоянках)
- Продає товари, навіть вживані речі
- Надає послуги (ремонт, пошиття тощо)
"Якщо ви щось продаєте через OLX, IZI або Prom, якщо ви знаходите собі клієнтів на Kabanchik.UA, якщо ви підвозите людей через Bolt або Uklon, надаєте щось в оренду на тій же платформі OLX, Loom або Booking, або навіть підробляєте кур'єром у Glovo — готуйтеся. За це все держава змусить вас сплатити їй певну частку", — підкреслила Полякова.
Ставка податку та механізм стягнення
Законопроєктом передбачена ставка податку для фізичних осіб у розмірі 5%. До цього додається військовий збір у розмірі 5%. Таким чином, загальна ставка становитиме 10%.
"Тобто, якщо ви щось продали за тисячу гривень, сто з них вас змусять віддати на користь держави", — пояснила Полякова.
За її словами, "підзвітними продавцями держава вважатиме повнолітніх резидентів України", які:
- Мають поточний рахунок в українському банку для розрахунків і повідомляють підзвітному оператору платформи його реквізити
- Здійснюють розрахунки виключно в грошовій формі
"Якщо ви просто 'повісили' оголошення на OLX, платити податок може й не доведеться. А от якщо ви вирішили скористатися OLX-доставкою, щоб захистити себе і покупця від шахрайства, це вже інша справа", — зауважила журналістка.
Законопроєкт не стосується тих, проти кого введені санкції, а також самозайнятих осіб, які мають найманих працівників або продають підакцизні товари. Крім того, обсяг їхнього річного доходу не повинен перевищувати 5 мільйонів гривень, інакше до них буде застосована інша ставка — вже 18% плюс 5% військового збору.
Як відбуватиметься оподаткування
Обов'язки податкового агента покладаються на підзвітних операторів цифрових платформ. Законопроєкт зобов'язує їх щорічно до 31 січня звітувати перед податковою про доходи користувачів.
"З громадян податки списуватимуться автоматично. Тобто, якщо ви продали б/в колеса за 2 000 грн і скористалися, наприклад, ОЛХ-доставкою, то на руки ви отримаєте 1 800 грн", — пояснила Полякова.
Щодо українців, які заробляють на закордонних майданчиках (Etsy, Ebay), іноземні платформи відтепер інформуватимуть наших податківців про їхні заробітки. У відповідь наші фіскальні органи надаватимуть європейцям аналогічну інформацію про їхніх резидентів.
Наразі це лише проєкт закону, який має бути поданий до Верховної Ради України до кінця квітня. Однак, як зазначила Ірина Полякова, "сумнівів, що він буде прийнятий, чомусь небагато".

