/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F250%2Ff984a10922e54c72ba17a890c010f113.jpg)
Нардеп повідомив деталі ресурсної угоди зі США
Угода охоплює всі види корисних копалин, зокрема нафту, газ, нові та існуючі ресурси. Видобуток може здійснювати як державні, так і приватні компанії. Кошти, отримані за видобуток, конвертуються в валюту і виводяться за кордон.
Сполучені Штати передали оновлений проєкт угоди щодо надр, котрий має розглянути та ратифікувати Верховна Рада. Про це народний депутат від фракції Голос Ярослав Железняк у четвер, 27 березня.
Документ, надісланий 23 березня, ще не є фінальним, і містить багато юридичних деталей, які потребують змін.
Железняк наголосив, що угода є надзвичайно детальною і вже не є рамковим меморандумом, як це було після скандальної зустрічі в Овальному кабінеті. За словами депутата, документ, що складається з 58 сторінок, викликає серйозні побоювання, адже він має суттєві недоліки, які потрібно виправити.
“Це не просто меморандум, це чітка угода, і вона явно не в нашу користь”,- акцентував він.
Угода передбачає, що управління над проектами здійснюватимуть п’ятеро осіб, троє з яких будуть представниками США, з повним правом вето. Вона охоплює всі види корисних копалин на території України, включаючи нафту, газ та інші ресурси, як нові, так і існуючі.
Видобуток може здійснюватися як державними, так і приватними компаніями. Кошти від видобутку будуть конвертуватися в валюту та виводитися за кордон. Якщо через затримки з української сторони гроші не надійдуть вчасно, передбачено доплати.
Внесок США вже включає допомогу, надану з 2022 року. Вони отримують роялті першими, після України, – 4%.
Угода є безстроковою, і зміни в ній можуть бути внесені лише з дозволу американської сторони. США також матимуть “права першої ночі” на нові інфраструктурні проекти в Україні і право вето на продаж ресурсів іншим країнам.
Особливо важливим є той факт, що в угоді не згадуються жодні гарантії безпеки для України.
“Не зазначено навіть натяків на це”, – зауважив Железняк, висловивши сподівання, що українська сторона вимагатиме значних змін до документа, інакше угода не отримає схвалення в парламенті.
На думку депутата, цей текст потребує суттєвих коригувань, і лише після їх внесення можна буде розглядати його для ратифікації.
Як відомо, президент США Дональд Трамп ще 20 березня підписав указ про значне збільшення виробництва важливих мінералів і рідкоземельних металів в Америці, зазначивши, що це “критично важливі” ресурси для країни.
