Проблеми Каї Каллас почалися в перший же день її перебування на посаді. Головний дипломат ЄС перебувала з візитом у Києві, коли написала твіт про те, що "Європейський Союз хоче, щоб Україна виграла цю війну" проти Росії.
Деякі посадовці ЄС заявили, що відчувають занепокоєння через те, що голова Європейської служби зовнішніх справ, яка менш ніж за день перебування на посаді, дозволила собі вийти за рамки того, що вони вважали усталеними формулюваннями, більш ніж через два роки після вторгнення Росії в Україну, зазначають кореспонденти POLITICO.
"Вона (Каллас) все ще діє як прем'єр-міністр", — сказав один дипломат ЄС, який, як і інші цитовані в цьому матеріалі, побажав залишитися анонімним.
Зазначений дипломат та ще дев’ять дипломатів і посадовців ЄС вказали на низку помилок, яких, на їхню думку, припустилася Кая Каллас у перші місяці на посаді, зокрема висунення серйозних ініціатив без попереднього узгодження та надмірна свобода у зовнішньополітичних заявах, повідомляє POLITICO. Водночас у Каллас залишаються прихильники серед північних та східних країн ЄС, зокрема прем’єрка Данії Метте Фредеріксен.
Коли Каллас тиснула на країни ЄС, щоб ті надали більше військової допомоги Україні, кілька дипломатів висловили невдоволення її стилем керівництва, скаржачись на те, що вони назвали відсутністю консультацій з делікатних питань.
У наступні місяці ці занепокоєння лише зросли, в тому числі через яструбину позицію Каллас щодо Росії, що призвело до розбіжностей з Іспанією та Італією, які не поділяють її оцінки Москви як неминучої загрози для ЄС.
"Якщо послухати її, то складається враження, що ми перебуваємо у стані війни з Росією, а це не є позицією ЄС", — поскаржився один з чиновників ЄС.
Повернувшись у лютому з Мюнхенської конференції з безпеки, Каллас підготувала пропозицію для країн ЄС надати Україні мільярди доларів термінової військової допомоги після того, як віцепрезидент США Джей-Ді Венс відкинув Росію як проблему.
Вона розповсюдила 2-сторінковий документ для швидкої компенсації потенційного дефіциту допомоги з боку США, в якому, серед іншого, містилося прохання до 27 країн-членів ЄС знайти щонайменше 1,5 мільйона артилерійських боєприпасів.
Пропозиція була зроблена без попередження, напередодні зустрічі міністрів закордонних справ, яка мала відбутися в найближчі дні, і вона викликала неабиякий резонанс. Ще більш вражаючим для деяких країн було те, як Каллас структурувала свою пропозицію: Вона вимагала, щоб кожна країна зробила внесок, пропорційний розміру її економіки.
Для деяких, однак, це виглядало як примус. Минулого тижня критика досягла апогею, коли Каллас погодилася знизити амбітність свого плану і на першому етапі закупити артилерійські снаряди на суму лише 5 мільярдів євро.
Два дипломати зі Східної та Північної Європи зазначили, що Каллас не змогла заручитися підтримкою великих країн, таких як Франція, перш ніж подати свою пропозицію.
Також Каллас критикують за те що було скасовано зустріч з держсекретарем США Марко Рубіо, який в останню хвилину зірвав зустріч у Вашингтоні. П'ятий дипломат ЄС і колишній високопоставлений чиновник ЄС погодилися, що Каллас не підготувала належним чином основу для зустрічі, не запропонувавши американській стороні чітких результатів.
Потім відбувся сумнозвісний обмін думками між Венсом і президентом США Дональдом Трампом під час зустрічі в Овальному кабінеті з президентом України Володимиром Зеленським. На тлі загального шоку від різких висловлювань на адресу Зеленського Каллас написала у Твіттері, що "вільний світ потребує нового лідера" — коментар, який, можливо, відповідав настроям обурення в багатьох частинах Європи, але також роздратував країни, які наполегливо намагаються підтримувати зв'язки з Білим домом Трампа.
"Більшість країн не хочуть загострювати відносини зі Сполученими Штатами", — сказав шостий дипломат.
Нагадаємо, що головний дипломат ЄС Кая Каллас 19 березня, заявила, що Москві не можна довіряти. Коментар Каллас з'явився після телефонної розмови між президентом США Дональдом Трампом і російським диктатором Владіміром Путіним.