/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F0a8f6c82aef6feea334dbbeb9632b6f4.jpg)
Головреда The Atlantic випадково додали до секретного чату адміністрації Трампа про удари по хуситах
Головного редактора The Atlantic Джеффрі Голдберга випадково додали до секретного чату адміністрації Трампа, де американські чиновники планували удари по єменських хуситах
Про це він написав у матеріалі, опублікованому на сайті видання.
"Незадовго до 14:00 за східним часом 15 березня світ дізнався, що Сполучені Штати бомбардують об’єкти хуситів у Ємені. Проте я знав за дві години до того, як вибухнули перші бомби, що атака може бути. Причина, чому я це знав, полягає в тому, що Піт Гегсет, міністр оборони, надіслав мені текстове повідомлення про план війни об 11:44 ранку. План містив точну інформацію про пакети зброї, цілі та час", - написав він.
За словами Голдберга, 11 березня, він отримав запит на підключення до Signal від користувача Майкла Вольца, радника з нацбезпеки США. Головред видання припустив, що це несправжній акаунт.
"Я прийняв запит на підключення, сподіваючись, що це справжній радник з національної безпеки і що він хоче поговорити про Україну, чи Іран, чи про якусь іншу важливу тему. Через два дні — у четвер — о 16:28 я отримав сповіщення про те, що мене мають додати до групи чату Signal. Її назвали "Мала група ПК хуситів".
Голдберг розповів, що у повідомленні до групи Майкл Волц заявив, що цей чат створений "для координації щодо хуситів, особливо протягом наступних 72 годин". Він також повідомив про проведення певного засідання на рівні заступників/начальника апарату відомства.
Головред The Atlantic зазначив, що серед учасників були віцепрезидент США Джей Ді Венс, держсекретар Марко Рубіо, директор нацрозвідки Тулсі Габбард, міністр фінансів Скотт Бессент, радник з нацбезпеки Майкл Вольц і інші високопосадовці адміністрації Трампа.
Про що йшлося у чаті
Венс висловив сумніви щодо операції, вважаючи, що її варто відкласти. Він зазначив, що атака може негативно вплинути на економіку та цінову політику нафти, а також суперечити загальній політиці Трампа щодо Європи. Джо Кент (керівник наццентру боротьби з тероризмом) погодився, що немає терміновості, і ті ж військові опції будуть доступні через місяць. Піт Гегсет (міністр оборони США) наполягав, що затримка може виглядати як нерішучість і що США повинні завдати удару зараз, поки ініціатива на їхньому боці.
Венс зазначив, що більшість американців можуть не зрозуміти причин атаки, оскільки лише 3% американської торгівлі проходить через Суецький канал, тоді як для Європи ця цифра — 40%. Він також висловив побоювання, що це чергова операція, де США "знову рятують Європу", яка отримує вигоду, не беручи на себе відповідальності. Гегсет та інші учасники обговорення погоджувалися, що Європа має компенсувати витрати США, якщо вони розблокують судноплавні маршрути. Користувач "SM" (можливо, Стівен Міллер) наголосив, що операцію слід використати як важіль тиску на Єгипет і Європу, змусивши їх щось дати натомість.
Гегсет висловив побоювання, що якщо США не атакують першими, то Ізраїль може вжити заходів самостійно, що змінить політичну ситуацію. Він також вважав, що довге очікування підвищує ризик витоку інформації про підготовку операції.
Гегсет чітко сформулював, як атаку слід подавати громадськості: США мають показати, що "Байден провалився", акцентувати увагу на тому, що хусити фінансуються Іраном.
Чиновники обговорювали, як обґрунтувати операцію, щоб її підтримала американська громадськість.
Після перших вибухів у Сані учасники чату почали вітати один одного з успішною операцією. Учасники обговорювали масштаби руйнувань, можливі жертви та оцінювали ефективність атаки.
Адміністрація Трампа підтвердила справжність чату, але зазначила, що витоку секретної інформації не сталося. Водночас, за словами юристів, посадовці могли порушити закон, використовуючи Signal для обговорення військової операції.
- Президент США Дональд Трамп у суботу, 15 березня, наказавзбройним силам США розпочати військові дії проти хуситів у Ємені.
- Натомість підтримувані Іраном хусити заявили, що готові "відповісти ескалацією на ескалацію" після авіаударів США по Ємену.

