У проєкті спільної заяви зустрічі глав МЗС країн G7 не згадується про нові санкції проти РФ, але вказується важливість гарантій безпеки для України, повідомляє Reuters, яке ознайомилося з проєктом документа.
Дипломати країн групи до пізньої ночі вели переговори щодо заяви, щоб продемонструвати спільну позицію на тлі напруженості між США і та союзниками після повернення до Білого дому американського президента Дональда Трампа.
Глави МЗС Великої Британії, Канади, Франції, Німеччини, Італії, США та Японії, а також головний дипломат ЄС зібралися у Канаді. Державний секретар США Марко Рубіо поінформував своїх колег про переговори з Україною, які днями відбулися в Саудівській Аравії, на яких Київ заявив про готовність підтримати 30-денне припинення вогню.
Напередодні першої зустрічі G7 під час канадського головування підготовка підсумкової заяви стала складним завданням на тлі зміни політики Трампа щодо України та нових торговельних тарифів США, але дипломати кажуть, що атмосфера була досить позитивною і “відкритою”, тому з'явилася надія на досягнення згоди.
“Якщо ми не можемо дійти згоди щодо комюніке, то це вказуватиме на розбіжності. Це не в інтересах жодного з членів G7”, - сказала глава зовнішньополітичного відомства ЄС Кая Каллас.
Вашингтон, як повідомлялося раніше, намагався встановити червоні лінії у формулюваннях щодо України й виступав проти окремої декларації про стримування так званого тіньового флоту РФ, вимагаючи при цьому більш жорстких формулювань щодо Китаю.
У проєкті комюніке, з яким ознайомилося агентство Reuters, не згадується про можливі нові санкції проти РФ. Однак у ньому наголошується на необхідності надійних гарантій безпеки, щоб забезпечити дотримання режиму припинення вогню і щоб Україна була здатна стримувати загрозу з боку РФ і захищатися від майбутньої агресії.
У документі, значно коротшому за попередню заяву після зустрічі в листопаді, також вітаються зусилля США в Джидді та прихильність України до негайного припинення вогню. Заява закликає Росію дотримуватися домовленостей.
Комюніке також містить жорсткіші формулювання щодо Китаю, як того вимагав Вашингтон, і згадку про Тайвань, яка, ймовірно, буде обнадійливою для Тайбея.
Два дипломати розповіли про розбіжності щодо формулювань стосовно Гази та Близького Сходу, зокрема, в питанні концепції вирішення ізраїльсько-палестинського конфлікту за принципом двох держав, чому чинять опір США, і це в кінцевому підсумку може завадити досягненню згоди.
Зміна політики США вплинула на G7. Зокрема, країни групи не могли схвалити спільну заяву до третьої річниці повномасштабного вторгнення РФ в Україну — Штати не хотіли називати Росію агресором. Трамп також називав виключення РФ із "Великої сімки" помилкою, висловлюючи бажання повернути Москву до клубу високорозвинених країн світу.