Польща прагне ядерної зброї через загрозу війни з Росією – Туск
Польща прагне ядерної зброї через загрозу війни з Росією – Туск

Польща прагне ядерної зброї через загрозу війни з Росією – Туск

Польща прагне ядерної зброї через загрозу війни з Росією – Туск

Варшава вже збільшила військові витрати до 4,7% ВВП.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що країна може прагнути отримати доступ до ядерної зброї, враховуючи зростаючу військову загрозу з боку Росії у найближчі роки.

Про це він повідомив під час виступу в парламенті, пише Bloomberg.

За словами Туска, Польща веде серйозні переговори з Францією щодо ініціативи президента Емманюеля Макрона про використання французького ядерного потенціалу для захисту європейських союзників. Водночас наразі неясно, чи йдеться про можливість розміщення французької ядерної зброї на території Польщі або про прагнення Варшави створити власний ядерний арсенал.

Варто зазначити, що Польща є підписантом Договору про нерозповсюдження ядерної зброї з 1960-х років, що юридично зобов’язує її не прагнути до отримання такого озброєння.

"Немає сумнівів, що Росія активно нарощує військовий потенціал та готується до масштабного конфлікту не лише з Україною, а й з більшим супротивником у найближчі 3-4 роки. Польща повинна мати найсучасніші оборонні можливості, включно з ядерними та іншими нестандартними видами озброєнь. Це перегони за безпеку, а не гонка озброєнь", ‒ наголосив Туск.

Раніше, у 2022 році, президент Польщі Анджей Дуда вже ініціював переговори щодо розміщення американської ядерної зброї в країні, проте вони не дали результату.

На тлі загрози з боку Росії Варшава суттєво збільшила військові витрати. У 2025 році Польща планує спрямувати на оборону 187 мільярдів злотих (близько 46 мільярдів доларів), або 4,7% ВВП, що є найвищим показником серед країн НАТО. Для порівняння, у 2024 році витрати складали 3,5% ВВП.

Крім того, уряд Польщі працює над кількома ініціативами для посилення обороноздатності країни:

  • Розширення співпраці з Україною у сфері виробництва безпілотників.
  • Реформа військової підготовки, згідно з якою "кожен дорослий чоловік у Польщі має бути готовим до війни".
  • Збільшення чисельності армії до 500 000 військовослужбовців.
  • Можливий вихід з Оттавської конвенції, яка забороняє використання протипіхотних мін (за аналогією з Литвою).

Нагадаємо, як розповів в інтерв’ю ZN.UA тимчасовий повірений у справах Польщі в Україні Пйотр Лукасєвіч, Варшава давно співпрацює з Києвом у питанні виробництва зброї та боєприпасів, однак не розголошує цю співпрацю із міркувань безпеки.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader