Долар по 45 гривень у бюджеті: експерт розкрив, чи варто готуватися до девальвації
Долар по 45 гривень у бюджеті: експерт розкрив, чи варто готуватися до девальвації

Долар по 45 гривень у бюджеті: експерт розкрив, чи варто готуватися до девальвації

Національний банк України послабив курс гривні щодо долара на 16 копійок та щодо євро на 43 копійки після тижня зміцнення національної валюти. Експерти вважають ситуацію контрольованою, незважаючи на курсові коливання.

Член Ради Національного банку України Василь Фурман в ексклюзивному коментарі пояснив, що відбувається на валютному ринку та чому гривня залишається стабільною навіть за умов війни.

"Національний банк проводить на валютному ринку політику гнучкого курсоутворення, і гривня може коливатися в ту чи іншу сторону. Ситуація на валютному ринку є стійкою та під контролем НБУ. Золотовалютних резервів достатньо для того, щоб своїми інтервенціями балансувати валютний ринок", — зазначив Фурман.

За його словами, через війну валютний ринок залишається розбалансованим, оскільки імпорт значно перевищує експорт. "У минулому році імпорт склав близько 70 млрд доларів, а експорт — трохи більше 40 млрд доларів. Але завдяки міжнародній фінансовій допомозі ми отримуємо значні надходження коштів в іноземній валюті", — пояснив експерт.

Дефолт України, вторгнення Росії в Україну, грошові перекази
Гривні та долари
"Хвиля"

Прогноз НБУ на кінець року передбачає зростання золотовалютних резервів до понад 40 млрд доларів, що суттєво перевищує довоєнний показник у 27 млрд доларів.

Влив курсу на ціни

Незначні коливання курсу гривні не є визначальним фактором зростання цін, вважає Фурман. "Девальвація гривні, якщо і впливає на інфляцію, то це не є першочерговим чинником. Але дуже важливо, щоб не було значної девальвації, оскільки велика складова товарів на споживчому ринку має імпортну складову", — зауважив він.

Сьогодні в обмінниках долар можна придбати в середньому за 42 грн, здати за 41,40 грн. Євро купують в середньому за 44 грн і продають за 43,30 грн. При цьому в бюджеті на цей рік закладено курсові показники 45 грн за долар, що на 3 грн більше за поточний курс.

Державні програми підтримки

Василь Фурман також оцінив ефективність державних програм підтримки населення та бізнесу. Зокрема, програма "Зимова підтримка" стала наймасовішою з усіх програм в застосунку "Дія" — нею скористалися 12 млн українців.

"Державні програми є ефективними в нашій державі, особливо під час великої війни. В умовах війни підтримати населення, особливо соціально незахищене, має бути пріоритетом", — підкреслив Фурман.

Крім "Зимової підтримки", експерт відзначив важливість програми "5-7-9%" для малого та середнього бізнесу та програми пільгової іпотеки під 3-7% річних у гривні.

"Якщо ми говоримо про 2022 рік, то кредитування розвивалося переважно за рахунок програми '5-7-9%'. Але якщо подивитися на 2024 рік, то частка державних програм у загальному кредитному портфелі складає лише 34%. Банки все більше кредитують, використовуючи ринкове кредитування", — зазначив член Ради НБУ.

За його словами, відсоткові ставки за кредитами в гривні повернулися до доковідного рівня — 12-14% річних. Банківська система залишається прибутковою, заробивши торік понад 100 млрд грн.

Експерт зауважив, що інвестувати в гривневі активи сьогодні вигідніше, ніж в долари. "Дохідність гривневих активів, зокрема військових облігацій та депозитів у банках, є вищою, ніж інфляція. Депозити в доларах дають дохідність від 0,5% до 3%, тоді як депозити в гривні — 14-16%", — підсумував Василь Фурман.

Теги за темою
курс долара курс гривні
Джерело матеріала
loader