В угоді про надра США хочуть відшкодування за всю допомогу, навіть боєприпаси, що мали утилізувати – експерт
В угоді про надра США хочуть відшкодування за всю допомогу, навіть боєприпаси, що мали утилізувати – експерт

В угоді про надра США хочуть відшкодування за всю допомогу, навіть боєприпаси, що мали утилізувати – експерт

В угоді про надра США хочуть відшкодування за всю допомогу, навіть боєприпаси, що мали утилізувати – експерт

Номінально надра залишаться за народом, але Вашингтон отримає першочергове право на них.

В угоді про корисні копалини Сполучені Штати Америки хочуть зафіксувати суму, яку вони витратили та ще витратять на підтримку України і до неї увійде вся допомога, в тому числі ті поставки зброї, строк придатності якої закінчувався і надання якої Україні було своєрідною «безкоштовною утилізацією», пише в статті для ZN.UA «Що насправді хоче Трамп від України, нав’язуючи «ресурсну угоду» економіста та фінансовий аналітик Олексій Кущ.

Автор зазначає, що наразі у публічному просторі обговорюється лише рамкова угода між країнами, а усі механізми та деталі  будуть в іншому документі.

«Але навіть, якщо суму вимарають зі рамкової угоди, вона все одно випливе у подальших документах. До цієї суми ввійде усе: і суми прямої бюджетної підтримки, і вартість поставленої зброї та боєприпасів, включаючи й ті поставки, строк придатності яких закінчувався і надання яких Україні було своєрідною «безкоштовною утилізацією», - пише аналітик.

Угода передбачає створення спеціального фонду, доходи якого контролюватимуть США, і частину з яких вони можуть реінвестувати в освоєння економічних активів в Україні. Активами фонду будуть інвестиції та контроль над об’єктами інфраструктури в галузі енергетики, транспорту, портів. Пасивами – внески сторін. З боку США — оціночна вартість наданої допомоги. З боку України — доходи від надання дозволів на використання природних ресурсів (рента та прибутки державних сировинних компаній).За видачу таких дозволів також відповідатиме американський фонд.

«США матимуть право «першої ночі», як феодал у Середньовіччі, — вони зможуть заборонити освоєння певних ресурсів, їхній продаж третій стороні та матимуть право першочергового придбання таких ресурсів», - вказує Кущ.

При цьому про продаж прав на надра мова не йде – номінально природні ресурси залишаться в умовній віртуальній власності народу України. Але якщо раніше зиск від них отримували приватні промислово-фінансові групи олігархів, дозволи на користування надавалися Держгеонадрами та Кабміном, а рентні доходи від використання природних ресурсів надходили до державного бюджету, то відповідно до  угоди із США такі дозволи надаватиме конкретний фонд, який отримає повноваження на це від офіційного «управителя» таких ресурсів від імені народу — Кабміну. А власне рентні доходи підуть на погашення боргів перед США за отриману фінансову і військову допомогу.

На пресконференції 23 лютого президент Украъни Володимир Зеленський сказав, що в угоді США наполягають на сплаті «боргу» однак в Україні допомогу попередньої адміністрації США не визнають як борг, а як гуманітарну допомогу.

Уже в понеділок, 24 лютого, віцепремʼєрка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що переговори між командами України та США щодо угоди про корисні копалини перебувають на «завершальній стадії» і майже всі ключові деталі узгоджені.

Водночас на спільній пресконференції із президентом Франції Емманюелем Макроном того ж дня президент США Дональд  Трамп висловив зацікавленість ще й у російських рідкісноземельних металах.

Джерело матеріала
loader