Соцмережі тішаться консолідації проукраїнських сил у світі на контрасті з заявами Д. Трампа. Зведення інформаційної війни 15–21 лютого 2025 року
Соцмережі тішаться консолідації проукраїнських сил у світі на контрасті з заявами Д. Трампа. Зведення інформаційної війни 15–21 лютого 2025 року

Соцмережі тішаться консолідації проукраїнських сил у світі на контрасті з заявами Д. Трампа. Зведення інформаційної війни 15–21 лютого 2025 року

ГО CAT-UA дослідила емоції та новини, які панували в соцмережах протягом минулого тижня 15-21 лютого 2025 року.

Індекс настроїв соцмереж щодо війни як і минулого тижня тримався на рівні мінус 22 пункти. А саме: хороші новини склали 22%, неоднозначні повідомлення – 34%, погані – 44%. Переговори США і Росії повністю змінюють емоційний фон: якщо до них шириться більше надії, радості і критики влади, то після них – гніву, насмішок, радість зменшується, надія спершу падає, а потім знову зростає, але вже на Європу.

Хороші новини – російські солдати зневірюються, візит В. Зеленського до Туреччини, покращення ситуації під Покровськом.

Погані новини – Д. Трамп планує зустрітися з В. Путіним, називає В. Зеленського «диктатором», В. Путін підтримує ці меседжі, зустріч делегацій РФ та США, можливість наступу з Білорусі, спроби росіян оточити Курахове, наступ їх на Торецьк, Росія може напасти на Польщу, обстріл ЧАЕС, втома від війни, Чехія анонсує скасування процедури отримання тимчасового захисту після війни.

Неоднозначні – пропозиція автоматичного набуття Україною членства в НАТО у випадку нового нападу РФ, чутки про зближення США та Білорусі, бої на Курщині, меседжі російської пропаганди.

Проросійські сторінки масово радіють маніпулятивним заявам Д. Трампа, поширюють найбільш образливі для України, активізувалися О. Арестович та О. Дубінський. За результатами тижня в проукраїнському сегменті більш за все звісток про обстріли. Втім, у деякі дні критика світової підтримки отримувала пікові значення.

Найбільшу увагу в контексті обстрілів привертає пошкодження захисної споруди на ЧАЕС. Недостатня світова підтримка не стає найбільш популярною темою тижня, але вдвічі посилюється в обговореннях: Д. Трамп анонсує план зустрітися з В. Путіним, використовує образливі епітети для В. Зеленського, поширюються чутки про плани послабити санкції проти Білорусі.

Дещо вирівнює настрої європейська риторика: пропозиції щодо вступу в НАТО у випадку порушення Росією мирної угоди. В. Зеленський відвідує Туреччину і відмовляється від поїздки до Саудівської Аравії (де американці зустрічаються з росіянами).

Ситуація на фронті неоднозначна: на Курському напрямку важкі бої, на Покровському ЗСУ перейшли в наступ, у Торецьку багато російської техніки знищено. Поширюються звістки й про зневіру росіян. Кажуть про можливий їхній наступ з території Білорусі, а також прогнозують напад РФ на Польщу.

Зміст драфту угоди від США про корисні копалини викликає обурення через схожість на колонізацію. Помітною є реакція на запропоновані Україні положення (половина доходів від видобутку має йти до США, Вашингтон отримає повний контроль над більшістю української сировини) й стає предметом для розмов про бажання «економічно колонізувати» Україну. Проросійські пабліки іронічно фреймують чернетку угоди як «зовнішнє управління», але помічають, що такі умови спантеличили навіть самого В. Зеленського (бо вони нагадують репарації для Німеччини після поразки у світовій війні).

Емоційне розчарування в підтримці України США виходить на перше місце у проукраїнському сегменті соцмереж, у проросійському також лідирує меседж «Захід зрадив Україну». Але українська влада коментує заяви США досить рішуче. Та й інші ідеї, озвучені США, обговорюють з певними гидливими нотками: переговори з Білоруссю, взаємне збільшення кадрового складу посольств США та РФ.

Переговори Трампа з Путіним у проукраїнському сегменті сприймалися зі змішаними емоціями, в проросійському сегменті – радість. Проукраїнські користувачі впродовж тижня були максимально сфокусовані на темі переговорів, обурено чи з надією цитували кожну заяву партнерів, найгучніше – американських спікерів, і суперечливі емоції на початку тижня змінилися тотальним обуренням після самої зустрічі.

​​Соцмережі фіксують консолідацію проукраїнських сил у світі, особливо на контрасті з заявами Д. Трампа. На тлі звісток про загострення критики української влади з боку Д. Трампа в соцмережах з’являються порівняння військової підтримки від США та європейських партнерів. Радіють новому пакету санкцій ЄС, планам розміщення 30 тис контингенту миротворців після перемир’я. Надію викликає позиція Канади, яка теж хоче бути «частиною розмов» про гарантії української безпеки. Помітно розходиться теза очільника сенатського комітету зі збройних сил республіканця Д. Вікера, який закликає посадити довічно або й стратити В. Путіна: мовляв, республіканці – це не лише трампісти. Новина про те, що К. Стармер представить Д. Трампу план розміщення 30 000 європейських військових в Україні, викликає помітну надію.

Піщане – перша за довгий час помітна радість в обговоренні фронту. Новина про те, що українські війська знову вибили росіян з Піщаного, йде дуже радісно по сторінках і групах, що ретельно слідкують за фронтом, а звідти цю новину поширюють люди.

Підрив смертниці в Миколаєві: у проукраїнському сегменті – дискурс російського терору, у проросійському – «акт відчаю». До проукраїнської авдиторії долинають повідомлення про теракт у Миколаєві, хоча фокус уваги на ньому набагато менший, ніж на міжнародних подіях. Проукраїнські новинні спільноти зосереджені передусім на фактажі, як-от погодинний опис підриву себе жінкою: переважає версія, що це замовна акція ФСБ з використанням підривника «втемну». Проросійські джерела називають це «жестом відчаю» через дії ТЦК, що забирають «радянських дітей» на забій заради «заокеанських уродів».

Дані Зеленського про втрати знову додають суму. Заява Зеленського про втрати 46 тисяч українських військових поширюється по спільнотах і новинних сторінках з великим сумом, але поширення не таке велике, як у минулої заяви про втрати, озвученої ним на початку лютого.

День рідної мови – джерело позитиву. Користувачі (і через спільноти, і через власні блоги: переважно жінки) вітають одне одного зі святом, пишуть про важливість рідної мови та збереження української ідентичності загалом під час війни.

Настрої українців

Гнів присутній в 41,4% постів щодо війни – на початку тижня переважає гнів на росіян, але після переговорів між США та Росією значно зростає гнів на Трампа, на заяви американських політиків, на позицію США щодо України, при цьому різко знижується критика влади, але зростають сварки між собою.

Тривога – 16,4% – на початку тижня дуже висока тривога щодо переговорів США і Росії, іноді ця тривога змішана з надією. Після переговорів тривога падає, лишаються тільки традиційні повідомлення про повітряні тривоги, тривога через ситуацію на фронті та очікування на нові російські атаки.

Радість – 12,5% – більша на початку тижня, активніше обговорюють успіхи ЗСУ, звільнення Піщаного, удари по тилах ворога, але після поганих новин про переговори радість помітно падає, на успіхи ЗСУ і зростання втрат росіян звертають набагато менше уваги.

Сум – 9,7% – додає суму заява Зеленського про втрати українців на війні, також із сумом ширяться спогади про події на Майдані в 2014 році, але в контексті війни, що триває.

Гордість – 8,1% – зростає через низку пам’ятних дат, пов’язаних з подіями на Майдані в 2014 році.

Надія – 6,4% – на початку тижня на те, що США допоможуть Україні, потім

кілька днів надія тільки в молитвах, а пізніше зростає надія на

перемогу та на підтримку від Європи.

Вдячність – 2,5%.

Сміх – 1,7% – постійні насмішки над російською армією, в день переговорів і заяв російських політиків зростають насмішки над Путіним, в кінці тижня сміються з «доктора Пі».

Втома – 1,1%.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом майже трьох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Титульне фото: президент України Володимир Зеленський, голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та голова Європейської ради Антоніу Кошта під час Мюнхенської конференції (фото пресслужби президента України)

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Соцмережі
Джерело матеріала
loader
loader