Призупинення фінансування USAID створює можливості для російського впливу у Східній Європі — Politico
Призупинення фінансування USAID створює можливості для російського впливу у Східній Європі — Politico

Призупинення фінансування USAID створює можливості для російського впливу у Східній Європі — Politico

Призупинення фінансування USAID створює можливості для російського впливу у Східній Європі — Politico

Скорочення допомоги з боку Вашингтона може різко посилити позиції Москви в регіоні і поставити під загрозу безпекові інтереси Європи.

Замороження міжнародної допомоги, запроваджене президентом США Дональдом Трампом, призведе до припинення фінансування груп громадянського суспільства у Східній Європі, підриваючи продемократичні ініціативи та створюючи умови для Росії для посилення свого впливу в регіоні.

Кроки адміністрації Трампа, спрямовані на ліквідацію Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) — призупинення більшої частини існуючої іноземної допомоги на 90 днів для проведення перевірки та відправлення майже всіх його співробітників у відпустку — безпосередньо впливають на поточні гуманітарні проєкти та проєкти розвитку в усьому світі, пишуть кореспонденти POLITICO.

Аналітики попереджають, що для таких країн, як Вірменія, Грузія та Україна, де вплив Росії є дуже помітним, скорочення допомоги з боку Вашингтона різко посилить позиції Москви й зміцнить наратив про ненадійність західних партнерів.

"Цей крок підриває довіру до США і віру в демократію. Це також означає, що США нехтують м'якою силою, здатною протистояти російським наративам", — сказав Річард Гірагосян, директор Центру регіональних досліджень, незалежного аналітичного центру, що базується у Вірменії.

Зокрема, у Білорусі заморожування допомоги становить екзистенційну загрозу для неурядових організацій, які вже давно перебувають під прицілом режиму Лукашенка.

У Грузії проросійська правляча партія "Грузинська мрія" швидко скористалася заморожуванням допомоги для подальшого обмеження діяльності груп громадянського суспільства.

"Грузія вже перебуває у складній ситуації, оскільки уряд прийняв так званий закон про іноземних агентів, який вже націлений на всі демократичні рухи, громадянське суспільство та вільні ЗМІ. Припинення американського фінансування ще більше карає всі демократичні рухи в країні", — зазначив Тінатін Ахвледіані, науковий співробітник Центру досліджень європейської політики.

Гірагосян додає, що ЄС має втрутитися і заповнити вакуум, надавши фінансування громадянському суспільству та гуманітарним групам, зазначаючи при цьому, що Брюссель "відомий тим, що діє дуже повільно, й що він дуже бюрократизований".

Водночас речник Єврокомісії Гійом Мерсьє заявив, що виконавча влада ЄС "уважно стежить за кризою USAID", і що вона зачекає, доки не буде "ясності щодо масштабу і фокусу діяльності USAID", перш ніж оцінювати "будь-який потенційний вплив на наші цілі". 

Раніше Саманта Павер, колишня адміністраторка Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), заявила, що автократичні режими в усьому світі із задоволенням спостерігають за зусиллями адміністрації Трампа, спрямованими на те, щоб закрити Агентство. Автократи насолоджуються цим моментом і святкують його, додала Павер.

 

 

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader