Малевича все ще вважають "російським" художником: українка розгромила цей наратив
Малевича все ще вважають "російським" художником: українка розгромила цей наратив

Малевича все ще вважають "російським" художником: українка розгромила цей наратив

Зокрема в англомовній Вікіпедії Малевича називають представником "російського" авангарду та "російським" художником. Чому це абсурд – розповідає 24 Канал з посиланням на блог Krapka Krapka.

Чому Малевич точно не "російський" художник

Популярна блогерка та популяризаторка української культури Krapka Krapka відзначає, що ідентифіковувати національну приналежність авангардистів складно, оскільки вони намагалися творити мистецтво, котре буде поза часом і простором.

Однак найбільш визначальним є те, що під час допиту радянськими спецслужбами Казимир Малевич заповнював документи й у графі національність вказував, що він – українець. Батько художника – поляк, мама – українка з Полтавщини. Народився ж Малевич у Києві.

Супрематизм – найбільш визначальне творіння Казимира Малевича, яке перевернуло уявлення світу про мистецтво. І саме на цьому росіяни збудували ідею "російського" авангарду.


Англомовна Вікіпедія все ще називає Малевича "російським" художником / Скриншот

Малевич приховував розробку супрематизму і першими, хто побачив його нові роботи стали не поціновувачі мистецтва, а вишивальниці з села Вербівка, що зараз на Черкащині.

Там була вишивальна артіль і головною художницею там була учениця Малевича. Її звали Ніна Генке-Меллер. Ескізи для вишивок робили відомі художники-авангардисти. У 1915 році до Вербівки приїхала Олександра Екстер, яка стала арт-директоркою цієї студії й також до них долучився Малевич. Тоді вони розробили авангардні ескізи, в тому числі на основі супрематизму,
– розповідає Krapka Krapka.

І саме ці вишивки були використані під час презентації супрематизму Малевичем.

Більше про життя Казимира Малевича: дивіться відео

Свого часу Малевич багато подорожував Україною і свою першу картину продав у Конотопі всього лише за 5 рублів. Зараз роботи українського авангардиста оцінюють у мільйони доларів.

Багато картин Малевича присвячені Голодомору. Попри наміри емігрувати, він все ще залишався в СРСР. Під час сталінського терору його катували радянські спецслужби, зокрема через це він і захворів та невдовзі помер. Однак більшість його картин зараз у Росії, як і могила самого художника в Підмосков'ї. Тому росіяни продовжують присвоювати його спадщину собі.

Джерело матеріала
loader
loader