Президент України Володимир Зеленський провів пресконференцію у межах форуму "Україна. Рік — 2025". ZN.UA зібрало головні заяви українського лідера.
Вибори в Україні
Зеленський зазначив, що питання проведення виборів – це формат тиску на Україну, оскільки досі залишається незрозумілим, як вони мають проходити в зоні бойових дій чи на приклад на окупованих територіях, і як їх провести легітимно.
"Як буде це проходити? Як будуть голосувати військові? Як будуть голосувати люди за кордоном? У Харківській, Сумській областях? Як можна визнати вибори, на яких не буде голосувати половина населення?", – заявив президент.
Призов добровольців віком 18-24 років
Він також наголосив, що дав доручення розібратися з проблемами, які виникли у військових віком 18-24 років, які добровільно пішли на фронт з початку війни. За його словами, ці військові або були мобілізовані, або добровільно стали до лав армії, але на них не поширюється стандартний контракт.
"Вони мені обіцяли розібратися. Зараз є окремі бригади, у яких є платформа правильної підготовки і тренування. Це був вибір військових – вони сказали, давайте спробуємо", – зазначив Зеленський.
За його словами, ситуацію буде врегульовано протягом двох місяців, після чого буде прийнято рішення щодо майбутнього контрактної служби для військових цієї категорії. Також планується розширення можливостей для формування нових бригад.
Допомога Китаю
Під час пресконференції президента Володимира Зеленського запитали, яку роль Китай може відіграти у відновленні України. У відповідь президент зазначив, що Китай може допомогти не лише в цьому.
"Про відновлення України. Йдеться про великі обсяги грошей. Це станеться після війни. Але для відновлення України потрібно надати Україні безпекові гарантії. У цьому пріоритет. Пріоритетом буде український бізнес та всі країни, які дадуть нам гарантії безпеки. Я думаю, що це було б справедливим щодо всіх наших партнерів. Тобто вони дадуть нам безпекові гарантії, а ми дамо їм бізнесові можливості", – зазначив Зеленський.
Що стосується Китаю, то перш за все, за словами президента, КНР в економічному плані неабияк зацікавлений у Європі та, зокрема в ЄС. І на думку Зеленського, "в цьому випадку Китай може допомогти нам різними можливостями зупинити Путіна, забезпечити повагу до нашої територіальної цілісності".
Контроль над Курською областю
Глава Української держави Володимир Зеленський підкреслив, що підконтрольну Збройним Силам України частину Курської області можна обміняти на тимчасово окуповані території України.
"Нас цікавлять наші території. Курська область дасть нам можливість обмінювати цю область на наші території. Я думаю, що коли ми дійдемо до питання територіальної цілісності, питання тих чи інших кроків, я думаю, що це нам допоможе", – наголосив він.
Кінець гарячою фази війни
За його словами, закінчення гарячої фази війни в Україні буде складною та довготривалою роботою. І вона має супроводжуватися гарантіями безпеки.
"Сьогодні ми говоримо про передусім бажання всіх. І бажання всіх примусити Путіна закінчити гарячу фазу війни. Це буде складна робота. І дуже довга. Тому що вона має йти разом з гарантіями безпеки для нас. Гарантії безпеки теоретично – це одна історія, а практично, якщо ми навіть говоримо про економічні гарантії безпеки, – це членство в ЄС. Друге, що б я назвав, це фінансування української армії, не меншої за 800 тисяч. Якщо нас з вами немає в НАТО. А ми розуміємо, що поки США та кілька європейських країн проти. Тому розуміємо з вами, що НАТО поки що немає, хоча це питання буде на столі, в розмовах", – заявив президент, коли його запитали, яким має бути справедливий мир.
Він зазначив, що всі говорять про припинення вогню. Однак для цього, додав Зеленський, потрібні, по-перше, гарантії безпеки, по-друге, верифікація припинення вогню.
"Коли у тебе дуже активні дії на кордоні в понад 1000 кілометрів, хто це може верифікувати? Якщо після 2014 року, після Мінська тощо, на кордоні були постріли. І це ніхто не міг реально 100-відсотково контролювати, ні відеокамери, ні ОБСЄ. Там були загиблі і поранені. Це складне питання. І я вам сказав, що зараз на все відповісти не зможу. Потрібні практичні кроки. Я думаю, потрібно почати з розуміння гарантій безпеки, які нам може дати Європа та США. Це крок номер один", – зазначив Зеленський.
Виробництво зброї
Український лідер розповів, що впродовж 2024 року Україна виробила 154 артилерійські системи, а у 2025 році планує довести частку власного озброєння до 50%.
"Це рекорд, тому що за рік 154 – це, на нашу думку, більше, ніж за минулий рік зробили всі країни НАТО разом. Я вважаю, що це серйозний стрибок. В цьому році спробуємо зробити більше", - сказав він.
За словами глави держави, минулого року Україна також виробила 2,2 млн дронів і 100 тис. далекобійних дронів, і наступного року запланувала зробити ще більше.
Зеленський додав, що в минулому році Україна в підтримку обороноздатності і спроможності країни вносила 40%, Європа і США по 30%.
"В цьому році, я думаю, ми будемо точно в п'ятидесяти відсотках", - зазначив він.
Об’єднана армія Європи
За його словами, Європа має створити свої Збройні сили, аби захиститися від майбутніх небезпек. При цьому всім країнам доведеться збільшити свою обороноздатність.
"Я вважаю, що у Європи є слабкі місця, у європейській безпеці. Це не стосується однієї країни, це в цілому. Всі ці слабкі місця були в Україні. Через війну ми багато речей зробили, підняли кількість виробництва, посилили армію. У нас 800 тисяч армія. Так через трагедію ми це зробили", – заявив президент.
Зеленський наголосив, що європейцям треба підіймати і вкладати ресурси в обороноздатність своїх країн. Тому що розраховувати треба на себе. Зеленський запропонував об’єднуючу платформу – Україну – як перший крок до об’єднаної армії Європи, Збройних сил Європи. Він назвав це не експериментом, а важливим безпековим пілотом.
"І цей контингент може бути в Україні. Ми всі працюватимемо разом. Будуть напрацювання, ми познайомимо один одного з технологіями, дронами. Кого треба – навчимо сухопутної війни і, як працювати з сучасним дуже технологічним ворогом тощо. Все це знадобиться для безпеки. Це спокій для всіх. Я вважаю, що сьогодні є реальний приклад – ми. Я вважаю, що сьогодні є реальне бажання дати Україні гарантії безпеки і закінчити гарячу фазу війни. І на цьому прикладі можна побудувати ці Збройні сили. Навіть якщо поки немає нової юридичної моделі. Але на основі контингенту можна це побудувати. На мою думку, всім доведеться збільшувати обороноздатність всіх країн. Або це можуть бути союзницькі сили. Про це окремо", – додав президент.
Реакція на слова Трампа
Президент Володимир Зеленський відповів на слова американського лідера Дональда Трампа, який назвав його "диктатором без виборів". Під час пресконференції він зазначив, що у відносинах України та США немає можливості для емоцій, а він обирає "прагматичний підхід".
"Я би не назвав ці слова в мою адресу від президента Трампа комплементами, мʼяко кажучи. Але для чого ображатися? Ображався б на слово "диктатор" той, хто є диктатором", — зазначив президент.
Зеленський додав, що його обрали президентом 73% громадян у законний спосіб. Він підкреслив, що після закінчення воєнного стану будуть вибори, де "люди зроблять свій вибір". За словами Зеленського, йому важливо у першу чергу те, що про нього думають українці.
"Десятиріччями у владі не збираюсь бути. Але і Путіну у владі на території України не дамо бути", — додав Зеленський.
Борг перед США
Президент України Володимир Зеленський заявив, що не визнає допомоги від США боргом, як про це заявляє голова Білого дому Дональд Трамп. За словами голови держави, з попереднім президентом США була домовленість, що допомога - це грант. Про це він заявив під час пресконференції "Україна. Рік 2025".
"Що стосується цієї угоди. Як я вже говорив, все почалося з нашого плану перемоги. Ми вважаємо, що РФ захоплює наші території і ми повинні все це захистити від окупаційних військ Російської Федерації. Так само від їх союзників КНДР, Ірану тощо… Ви все це знаєте, що все це потрібно захистити. І нам потрібні гарантії безпеки. І Україна говорить – дайте нам гарантії безпеки. Це невід’ємна частина діалогу щодо цієї угоди. Ми готові. А на що ви готові? А ми відповідаєм, давайте говорити, ось вам доступ до мінералів. Давайте говорити про видобуток, про нафту, про газ. Ви видобуваєте – ми ділимось. У вас є пріоритет. Ви номер один. Але зробіть все, аби зупинити ворога та відновити справедливість для нас. Закінчіть цю війну, примусьте Путіна. Ось приблизно така історія", – заявив Зеленський.
За його словами, туди ще входив пакет стримування, зброя, ракети ППО тощо. Президент, що підкреслив, що це була комплексна пропозиція.
"Бо нам потрібні гарантії безпеки, серед яких і посилення української армії, і укомплектування наших військових. І ППО, 100-відсотковий захист над Україною. Ми отримали першу угоду, в якій не було гарантій безпеки. І тут немає ніякого скандалу. Просто вона не відповідає запиту. Тобто питання про те, що давайте 50 на 50 все ділити. Приблизно так перша угода виглядала. Я сказав, що не піду на це, не дам міністрам підписати це", – додав Зеленський.
Готовність піти з посади
Володимир Зеленський готовий піти з посади президента України, якщо це гарантуватиме мир для нашої країни.
"Так. Якщо це буде мир для України. Якщо вам дуже потрібно, щоб я залишив свій пост, я готовий. Можу це також обміняти на НАТО, якщо є такі умови. Я фокусуюсь на безпеці України сьогодні, а не за 20 років. І не збираюсь бути при владі десятиріччя. Тому це, напевне мій фокус і бажана мрія", – заявив Зеленський.