Крокодили перегріваються через глобальне потепління і змінюють свою поведінку
Крокодили перегріваються через глобальне потепління і змінюють свою поведінку

Крокодили перегріваються через глобальне потепління і змінюють свою поведінку

Крокодили перегріваються через глобальне потепління і змінюють свою поведінку

Вони починають менше часу проводити під водою.

Вчені заявили про те, що зміни клімату підштовхують австралійських крокодилів до меж їх можливостей, повідомляє Live Science.

Як і більшість рептилій, крокодили є ектотермними (холоднокровними), що означає, що температура їхнього тіла визначається зовнішнім середовищем, а не внутрішніми процесами – на відміну від ендотермних (теплокровних) тварин, таких як птахи та ссавці.

Коли крокодилам потрібно зігрітися, вони лежать на сонці, коли охолонути – переміщуються в тінь або йдуть у холодні струмки та басейни. Але зміни клімату змінюють температуру тіла крокодилів, що впливає на їхню поведінку.

За словами вчених, за 15 років температура тіла крокодилів збільшилася на невелику, але суттєву величину. Більше того, вони проводили більше днів за критичної для них температури в 32 градуси Цельсія.

Попередні дослідження показали, що така температура тіла цих рептилій призводить до зниження ефективності плавання та пірнання. Коли їхні тіла стають надто гарячими, крокодили витрачають більше часу на спроби охолонути та знизити свою активність.

«У більш гарячого крокодила вищий метаболізм. Вищий метаболізм означає швидше спалювання кисню. Лабораторні дослідження показали, що вони просто не могли утримувати дихання так довго. Їм знадобилося трохи більше часу, щоб відновитися на поверхні», — заявила провідний автор дослідження Кейтлін Бархем з Університету Квінсленда.

З 2008 по 2023 рік вчені стежили за 203 гребінчастими крокодиламами в заповіднику Стіва Ірвіна в Квінсленді. Вони відстежували температуру тіла рептилій за допомогою акустичних пристроїв імплантованих під шкіру. Ці пристрої відправляли сигнали на найближчі приймачі, а додаткові трекери використовувалися для відстеження того, коли крокодили занурювалися під воду та на який час.

Якщо крокодила не можна було знайти в межах періоду від 30 хвилин до 24 годин, а він знову з'являвся з більш високою або нижчою температурою тіла, вчені припускали, що він змінив свою поведінку, щоб регулювати температуру тіла, або грівся на сонці, щоб підвищити її, або знаходив прохолодне місце, щоб знизити.

За період дослідження вчені зафіксували близько 6,5 мільйона показань температури у крокодилів. Найвища температура тіла збільшилася до 0,55 градуса Цельсія. З усіх крокодилів, за якими велося спостереження, у 135 температура тіла хоча б один раз перевищила 32 градуси Цельсія, а в однієї особини була вищою за цей показник протягом місяця.

Найвищі температури тіла були пов'язані з періодами Ель-Ніньо, під час яких надзвичайно теплі тихоокеанські течії призводили до спекотних, сухих періодів на суші. Вважається, що частота цих періодів збільшується внаслідок зміни клімату.

Поведінка, покликана охолодити крокодила, спостерігалася в спекотніші місяці. Крокодили були також схильні менше занурюватися під воду, коли було спекотніше.

Незрозуміло, як ці зміни у поведінці крокодилів впливають на їхнє виживання. Вони вже адаптувалися до високих температур, але, можливо, збільшення періодів спекотної погоди може знизити їхню здатність полювати.

Раніше вчені заявили про те, що площа морського льоду досягла рекордно низьких значень. Цьому сприяють рекордні температури в Арктиці та Антарктиці. В результаті крига активно тане навколо Південного полюса. На Північному ж поки що просто не так холодно, як має бути в цю пору року.

Джерело матеріала
loader
loader